• Kurpiowska Palma Wielkanocna

          • 12 kwietnia 2023 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Olszewie – Borkach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu „Kurpiowska Palma Wielkanocna”. Celem konkursu była popularyzacja kultury kurpiowskiej i ocalanie od zapomnienia tradycji tworzenia Palm Wielkanocnych.

            Miło nam ogłosić, że w kategorii indywidualnej szkoły podstawowej mamy zwycięskich uczniów:

            I miejsce - Bartosz Krukowski (kl. 1b),

            III miejsce ex aequo - Kalina Piersa (kl. 2c) oraz Anna Rupińska (kl. 2c).

          • Festiwal Piosenki Religijnej

          • Dnia 27 kwietnia 2023r. w Białobieli odbył się VIII Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Udział w tym wydarzeniu brali również uczniowie naszej szkoły. W ramach Festiwalu Piosenki Religijnej 3 miejsce zajęła Aleksandra Zyśk, która zaśpiewała piosenkę „ Pasja miłości”. Trzecie miejsce zajął zespół z naszej szkoły, który zaśpiewał piosenkę” Mój ląd” w składzie: Aleksandra Zyśk, Antonina Wilczewska, Alicja Trzcińska.

          • 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej Ojczyzny. Dlatego, jak co roku, uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem. Uczniowie z klas VIIb oraz VIIIa pod kierunkiem p. I. Gumowskiej i B. Kobylińskiej  zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. Recytatorów wspierał, jak zawsze niezawodny, chór szkolny. Zgodnie z hasłem przewodnim  "Pokolenia pokoleniom podały pamiątkę dnia tego".

          • Szkolny konkurs fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny”

          • Szkolny konkurs fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny” skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

            Tematem pracy konkursowej było przedstawienie na fotografii „Pierwszych oznak wiosny”. Zadaniem uczestników było uchwycić najciekawsze momenty, przedstawiające budzącą się do życia przyrodę w najbliższej okolicy. Celem konkursu było: rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, rozwijanie umiejętności fotografowania.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  14.04.2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała  komisja konkursowa. Pierwsza nagroda trafiła do Marii Koślik, druga do Leny Wołosz, trzecia do Aleksandry Zyśk. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

            Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • Sukces naszych uczniów w turnieju BRD

          • Dnia 21 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Piskach odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (etap powiatowy). W grupie pierwszej 10 - 12 lat pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach   w składzie: Lena Stepnowska, Patrycja Zielonka, Tymoteusz Makowski i Jan Muszyński.

            W grupie drugiej, powyżej 12 lat drugie miejsce zdobyli również uczniowie naszej szkoły: Igor Bryska, Miłosz Wasyk i Szymon Święcicki.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w następnych etapach.

            Uczniów przygotowywał Pan Mirosław Łyszkowski - nauczyciel techniki.

          • Opłata za obiady - Maj 2023r.

          •  

            Opłata za obiady budynek D

            85 zł płatne od 27.04.2023r. do 10.05.2023r.

             

            Opłata za zupy budynek B

            25,50 zł płatne od 27.04.2023r. do 10.05.2023r.

          • Sukces naszej uczennicy!

          • Z radością informujemy, że nasza uczennica Emilia Mroczkowska z  klasy VIIIC

            została LAUREATKĄ  Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów

            szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2022/2023.

            Uczennicę przygotowywała Pani Jolanta Leonarska – Smolnik.

                                                                                                      Serdecznie gratulujemy!

          • Wyniki szkolnego konkursu na dekorację wielkanocną

          • Konkurs na dekorację wielkanocną skierowany był do uczniów klas IV-VII.

            Cele konkursu:
            - rozwijanie wrażliwości estetycznej;

            - inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych;
            - umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 kwietnia 2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała komisja konkursowa.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce - Justyna Gorczyńska kl.5b
            II miejsce  - Alicja Grotek kl.6b
            II miejsce - Tomasz Zalewski kl.7b

            III  miejsce - Izabela Szczepanek kl.5a
            III miejsce -  Kacper Wilczyński kl.6a

            Wyróżnienia

            Jakub Białobrzewski kl.4a
            Lena Zalewska kl.4a
            Patrycja Leończyk kl.5b
            Mateusz Górowski kl.7a
            Łucja Chojnowska kl.7b

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • II Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny

          • Już po raz drugi uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w konkursie mitologicznym organizowanym przez naszą szkołę.  Zmagania piąto- i szóstoklasistów rozpoczęły się o godzinie 9.00 w poniedziałek 17 kwietnia 2023r. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem zawierającym 9 zadań typu otwartego, które sprawdzały znajomość wybranych mitów, umiejętność posługiwania się związkami frazeologicznymi zaczerpniętymi z mitologii, znajomość panteonu bogów greckich itp. Uczniowie mogli w ten sposób rozwinąć i pogłębić swoją wiedzę o kulturze i literaturze mieszkańców starożytnej Grecji.

            Wyniki konkursu poznamy wkrótce, zaś nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystego apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

          • Warsztaty wielkanocne

          • 3 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 2b i 2c wybrali się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Celem tej wycieczki było przede wszystkim poznawanie regionu, w którym mieszkamy oraz tradycji wielkanocnych. Uczniowie podczas spaceru po uliczkach Ostrołęki obejrzeli pomnik generała Józefa Bema, budynek Ratusza, pomnik Jana Pawła II przy Farze i pomnik - ławeczkę z dr. Józefem Psarskim oraz zwiedzili kościół Farny i Klasztor. Wzięli również udział w warsztatach etnograficznych, na których mogli z pomocą pani instruktor wykonać proste kwiaty z bibuły i papierowe ozdoby wielkanocne. Były one wspaniałą pamiątką z wycieczki. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy i nauczyciele: Beata Domurad, Anna Niedźwiecka, Marta Gawrych i Anna Kryza.

          • Spektakl teatralny „Niesamowite przygody skarpetek”

          • 12 kwietnia 2023 r. klasy 3a, 3b i 3c oraz 13 kwietnia 2023 r. klasy 2a, 2b i 2c obejrzały w Ostrołęckim Centrum Kultury spektakl teatralny „Niesamowite przygody skarpetek”, przygotowany przez znakomitych aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Scenariusz widowiska opracowano na motywach bestsellerowej, obsypanej nagrodami książki dla dzieci autorstwa Justyny Bednarek o ciekawym tytule : „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”. Zaginione skarpetki ruszyły w świat, zrobiły zawrotne kariery i przeżyły niesamowite przygody: jedna została gwiazdą filmową, inna detektywem, a jeszcze inna prezydentem.

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • Dnia 13 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (BRD) Uczestnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach i Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Antoniach. W młodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach (Lena Stepnowska, Patrycja Zielonka, Tymoteusz Makowski, Jan Muszyński). W starszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobyła również Szkoła Podstawowa w Olszewie-Borkach (Mateusz Święcicki, Igor Bryska, Miłosz Wasyk). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Antoniach.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, życząc bezpiecznej i fascynującej jazdy rowerowej.

          • Góra Grosza

          • Nasza szkoła wzięła udział w XXIII edycji akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja polegała na zbiórce monet od 1 grosza do 5 złotych w terminie od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. Zebrane i przeliczone monety zostały przekazane do Urzędu Pocztowego w Olszewie-Borkach 27 marca 2023r. Zbiórkę oraz liczenie pieniędzy przeprowadzili uczniowie z klasy 8a i 6b. Razem zebraliśmy 1171,8 złotych. Serdecznie dziękujemy.

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”  ma na celu  popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest  realizowany  ze środków  Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, pod  honorowym   patronatem  Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Przygotowana specjalnie książka ma  zachęcić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania z nich w wyrazów i zdań , a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

             

            W  skład  Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

            • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
            • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

            Uczniowie naszej szkoły,  klasa 1a, 1b i 1c,  otrzymali takie wyprawki dnia 31 marca 2023 r., a podczas  tego spotkania zaprezentowali się uczniowie klasy 4 b, którzy pięknie zaprezentowali inscenizację „O Ali, która szukała literek”

            Niech te książki niosą radość czytania ….

          • Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej

          • W dniu 15 marca 2023 r. odwiedziliśmy Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Na samym początku spotkania poznawaliśmy różne i ciekawe techniki, ułatwiające zapamiętywanie informacji. Mnemotechniki nie są nam obce. Kategoryzacja elementów, czyli uporządkowanie  i pogrupowanie ich według pewnych zasad: podobieństwa znaczeniowego czy formalnego, skojarzenie ich z innymi elementami, ułożonymi rytmicznie lub mającymi formę logiczną czy żartobliwą, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Dzięki nim nauczyliśmy się pięciu nazw zwierząt po japońsku. Aby ułatwić naukę na zajęciach poznaliśmy aplikację "Forest", dzięki której możemy lepiej skupić się na nauce. Okazało się, że część uczniów naszej klasy już używa tej aplikacji. A czy wy już ją znacie? Polecamy i zachęcamy. W części drugiej tworzyliśmy piękne i bardzo nieszablonowe budowle z klocków LEGO, zainspirowane książką Katarzyny Szestak pt. „Szary domek”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia utworzonych przez nas konstrukcji. Na tych zajęciach bawiliśmy się świetnie i chętnie byśmy to powtórzyli.

             

            Uczniowie klasy VI a

          • KANGUR MATEMATYCZNY

          • 16 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”.

            W konkursie wzięli udział uczniowie z klas od II do VI. Młodzi entuzjaści obliczeń przez 75 minut zmagali się z zadaniami matematycznymi. Każdy uczestnik konkursu otrzymał na pamiątkę układankę przestrzenną „Bryłka zmyłka”.

            Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach.​​​​​​​

            W Polsce głównym organizatorem w/w przedsięwzięcia (przeprowadzonego pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego) jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych.

            Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych kategorii podnoszą jego atrakcyjność.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. 

          • Wielkanoc na Kurpiach

          • W piątek 24 marca 2023r. uczniowie klasy 2a z wychowawcą p. I. Białobrzewską i opiekunami p. M. Krzciuk-Gawrych i M. Łępicką wzięli udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestnicy spotkania poznali zwyczaje wielkanocne, które kultywowane są w naszym regionie po dziś dzień.

            Niedziela Palmowa zwana inaczej Kwietną lub Wierzbną rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym wspomina się ostatnie dni życia Chrystusa na ziemi. We wsi Łyse, w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, corocznie organizowany jest konkurs „Palma Kurpiowska”. Jest to jedna z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu. Palmy wykonywane na konkurs dochodzą do kilkunastu metrów wysokości.

             

            Ponadto  do zwyczajów wielkanocnych na Kurpiach należą:

            - przygotowywanie pisanek różnymi technikami, z wykorzystaniem naturalnych barwników (burak, jagoda, łupinki z cebuli, kora dębowa),

            - udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego,

            - od Wielkiego Czwartku aż do Wigilii Paschalnej zastępowano w liturgii mszy świętej popularne dzwonki – kołatkami i grzechotkami, śpiew tylko a’capella,

            - w Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów, a wieczorem w Wigilię Paschalną – święcenie ognia i wody,

            - Rezurekcja, czyli poranna msza święta w Wielkanoc z uroczystą procesją,

            - poranek drugiego dnia świąt tzw. Poniedziałek wielkanocny to oblej, oblewacka lub oblewki. Polewano się wodą z kubła lub z drewnianych sikawek.

             

            Po części wprowadzającej dzieci przystąpiły do wykonania palm wielkanocnych z bibuły. Z pomocą pań prowadzących przygotowały piękne i kolorowe palemki, które zabrały ze sobą do domu.

          • FORUM EDUKACYJNE 2023

          • W dniu 24 marca 2023r. uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców wzięli udział w Forum Edukacyjnym, którego organizatorem było miasto Ostrołęka.

             
            Celem forum było przybliżenie uczniom kl.8 wiedzy na temat szkół ponadpodstawowych, ich kierunków kształcenia w najbliższym roku szkolnym, liczby planowanych oddziałów       i zasad rekrutacji.


            W czasie trwania Forum uczniowie mogli odwiedzić stoiska interesujących ich szkół, porozmawiać z przedstawicielami, otrzymać materiały informacyjne i uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

             

            Ponadto swoje usługi z zakresu doradztwa zawodowego oraz potrzeb rynku pracy przedstawiły instytucje zajmujące się problematyką młodzieży. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z porad indywidualnych dotyczących predyspozycji zawodowych oraz wyboru zawodu.


            Podczas Forum Edukacyjnego na uczniów czekała również masa atrakcji. Były występy muzyczne, prezentacje multimedialne dotyczące szkolnego życia jak również słodki poczęstunek. Uczniowie i nauczyciele rozdawali gadżety, cukierki, piekli gofry, robili popcorn oraz przeprowadzali quizy wiedzy, w których za poprawna odpowiedź można było otrzymać smakołyk. Nie zabrakło żartów, humoru i anegdotek opowiadanych o życiu szkolnej społeczności. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa sprzętu wojskowego.