• Konkurs plastyczny dla klas I – III  „Poznaj legendy polskie”

          • W dniu 10 listopada 2023 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny dla klas I – III  „Poznaj legendy polskie”. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych i przynależności narodowej. Zadanie uczestników polegało na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej jedną z polskich legend. 

             

            W kategorii klas I:

            1 miejsce – Filip Szymaniewski, kl.1c

            2 miejsce – Maja Szydlik, kl.1a

            3 miejsce – Zuzanna Brzozowska, kl. 1b

            Wyróżnienia – Paweł Nakielski, kl. 1a; Kalina Siekiera, kl. 1b; Zofia Zalewska, kl. 1c.

             

            W kategorii klas II:

            1 miejsce – Maria Białobrzewska, kl. 2a

            2 miejsce – Joanna Winiarska, kl. 2b

            3 miejsce – Jan Załęski, kl. 2c

            Wyróżnienia – Zofia Kwiatkowska, kl. 2a; Liwia Żebrowska, kl. 2b; Aleksander Mierzejewski, kl. 2c.

             

            W kategorii klas III:

            1 miejsce – Bartosz Szymaniewski, kl. 3b

            2 miejsce – Wiktoria Nakielska, kl. 3a

            3 miejsce – Adam Załęski, kl.3c

             

          • Konkurs "To już 650 lat naszego miasta"

          • W czwartek 16 listopada 2023r. w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ostrołęce odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom.

            Konkurs "To już 650 lat naszego miasta" był skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych i został objęty honorowym patronatem prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do uczczenia 650 rocznicy powstania Ostrołęki oraz wzbudzenie zainteresowania do pogłębienia wiedzy na temat własnego regionu.

            Zadaniem uczniów klas I-IV było wykonanie pracy plastycznej na temat „Ostrołęka w pracach plastycznych – przewodnik dla rodaka i cudzoziemca”. W tej kategorii uczennice z klasy 3c - Kalina Piersa, Anna Rupińska i Natalia Szczyglewska zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu!

          • Spotkanie z harcerzami

          • W dniu 16.11.2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas czwartych oraz piątych z 6 Ostrołęcką Drużyną Harcerzy „Venator”. Spotkanie miało charakter informacyjno-edukacyjny. Uczniowie zostali zapoznani się z historią harcerstwa. Prowadzący omówili zasady funkcjonowania harcerstwa i zaprosili do wstępowania w jego szeregi. Zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Na zakończanie przy akompaniamencie gitary wspólnie z uczniami odśpiewali pieśni harcerskie.

          • Wyniki konkursu plastycznego „Ilustracja wydarzeń historycznych zawartych w legendach polskich”

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Ilustracja wydarzeń historycznych zawartych w legendach polskich”. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy uczniów na temat legend związanych z wydarzeniami historycznymi w dziejach Polski, kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej poprzez ekspresję plastyczną. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę:

            • pomysłowość i oryginalność ujęcia tematu,
            • estetykę wykonania,
            • czytelność przekazu,
            • wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych.

             

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

             

            1 miejsce – Patrycja Leończyk kl.6b i Maria Milewska kl.6b

            2 miejsce – Karolina Tymińska kl.5b i Aleksandra Zyśk kl.5b

            3  miejsce – Lena Brzozowska kl.4a i Oliwia Zalewska kl. 4c

             

            Wyróżnienia:

            Amelia Grochockakl.4b

            Julia Jastrząb kl.7c

            Małgorzata Ochtera kl.7c

            Antonina Wilczewska kl.7b

             

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy !

             

            Organizatorzy:

            Monika Mroczkowska

            Anna Kwiatkowska

            Marta Bednarczyk

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Dnia 10 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, w której nie zabrakło symboli narodowych Polski. Uczniowie,  nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście  swoje galowe stroje przystroili biało-czerwonymi kotylionami.


            Na początku apelu głos zabrała dyrektor szkoły pani Marzena Borkowska, która przybliżyła najważniejsze wiadomości historyczne tego okresu. Następnie uczniowie klasy 7b i 7c zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem p. Elżbiety Polkowskiej, p. Anny Jędrzejewskiej, p. Iwony Gumowskiej oraz nauczycieli opiekujących się Samorządem Uczniowskim. Młodzi aktorzy wyrecytowali wiersze o tematyce patriotycznej, przypomnieli nam, że nie możemy zapomnieć o tych, którzy walczyli za nasza Ojczyznę, bo dzięki nim Polska dziś jest wolna. Występ artystyczny uświetniły pieśni o tematyce  patriotycznej. O oprawę muzyczną zadbał p. Mirosław Łyszkowski wraz z chórem szkolnym i solistkami. Za dekorację odpowiedzialni byli p. Beata Bednarczyk oraz p. Dariusz Drozdowski. 


            W dalszej kolejności nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Ilustracja wydarzeń historycznych zawartych w legendach polskich”, w trakcie którego laureatom zostały wręczone nagrody.

          • Pamiętamy ...

          • Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

            Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły pamiętali w przeddzień  Wszystkich Świętych o tych, którzy w odeszli, zorganizowali uroczystość przy tablicy upamiętniającej patrona szkoły Władysława Broniewskiego oraz darczyńcę Stanleya Grabowskiego.

            Śmierć

            Władysław Broniewski

            Patrzy przez okno dzień chory, trupio nabrzękły i siny.

            Po korytarzu szpitalnym wolno przechodzą godziny.

            Szaro. I cicho. I pusto. Nie ma radości ni smutku.

            Chmury się snują po niebie, jak chorzy w ciasnym ogródku.

            Palce, jak martwe pająki, nad czymś się trudzą, mozolą.

            W szklanym wazonie powiędły kwiaty pachnące karbolem.

            Myśli, jak muchy jesienne, łażą, czepiają się sprzętów,

            po raz ostatni skrzydłami biją o okna zamknięte.

            Ktoś się zaczaił pod drzwiami. Ktoś podsłuchuje i czeka.

            Cicho, na palcach podchodzą - śmierć, zakonnica i lekarz.

          • Przegląd Pieśni Patriotycznej i Wojskowej

          • 30 października 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie odbył się XV Przegląd Pieśni Patriotycznej „Pieśnią Patriotyczną i Wojskową Niepodległość Ojczyzny Świętujemy”. Kornelia Chełstowska z klasy 2a zaśpiewała piosenkę „Dziewczyna z granatem” i zajęła II miejsce w kategorii soliści w grupie wiekowej szkoły podstawowe klas I-III. Koncert laureatów odbędzie się w GOKSIR w Baranowie 11 listopada 2023r. o godz. 15.00.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Spotkanie z uczniami i rodzicami na temat zapobiegania przemocy

          • W związku z zapobieganiem zjawiskom przemocy wśród dzieci i młodzieży, mając na uwadze istotę problemu, jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w piątek 27.10.2023r. zostało zorganizowane spotkanie z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami przez Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Miało ono miejsce w sali gimnastycznej przy ul. Dojazdowej Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Olszewie - Borkach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrołęce, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie - Delegatury w Ostrołęce. Uczniowie uzyskali informacje, jak odróżnić agresję od przemocy i komu należy zgłaszać przypadki niewłaściwych zachowań kolegów czy koleżanek. Chętni mogli zajrzeć w przepisy prawa, aby przekonać się, że za przemoc na rówieśnikach może być wyznaczona odpowiedzialność karna już od 10 roku życia. Spotkanie dało możliwość poszerzenia wiedzy w tym zakresie uczniom i ich rodzicom.

          • Dyskoteka szkolna

          • 19 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Motywem przewodnim dyskoteki w klasach I-IV było Owocowe disco, natomiast w klasach V-VIII Bajki oraz kreskówki. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w swoich przebraniach i tym samym udowodnili, że jesień wcale nie musi być smutna.  Podczas zabawy dyskotekowej nie zabrakło również belgijki - ulubionego tańca naszych uczniów.

          • Opłaty za obiady

          • Opłata za obiady budynek D

            95zł

            Płatne od 30.10.2023r. do 10.11.2023r.

             

            Opłata za zupy budynek B

            28,50zł

            Płatne od 30.10.2023r. do 10.11.2023r.

          • SZKOLNY FESTIWAL WARZYW I OWOCÓW

          • Dnia 19 października 2023 r. w naszej szkole odbył się SZKOLNY FESTIWAL WARZYW I OWOCÓW. Klasy I-III podczas zajęć własnoręcznie przygotowały smaczne koreczki owocowo-warzywne. Uczniowie wykonali wystawkę, a następnie wspólnie degustowali wcześniej przygotowane zdrowe smakołyki. Wszystkim dzieciom podobał się pomysł i z wielką ochotą jadły owoce i warzywa.

          • WYCIECZKA DO OPOROWA, ŁĘCZYCY, UNIEJOWA I LICHENIA

          • W dniach 28-29 września 2023 roku uczniowie klas: VII b, VII c i VI c pojechali na wycieczkę do Oporowa, Łęczycy, Uniejowa i Lichenia. Wycieczkę zorganizowała pani Elżbieta Polkowska. Młodzieżą opiekowała się również pani Marta Gawrych. Wyjazd zorganizowany był w celu poznania kultury i dziedzictwa narodowego, najpiekniejszych zakątków naszego kraju, ciekawych legend o diable Borucie.

            W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek w Oporowie, Zamek w Łęczycy, Bazylikę Najświętszej Marii Panny w Licheniu, Golgotę, Apartamenty Jana Pawła II, Lasek w Grąblinie - miejsce objawień Matki Boskiej. Ponadto bawili się świetnie na Termach Uniejowskich.

            Wycieczka przebiegła w przyjemnej atmosferze i bardzo się młodzieży spodobała.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” – myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa, a że jest ona jak najbardziej aktualna, dlatego została przypomniana przez uczniów prowadzących apel z okazji zbliżającego się święta nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły .

            Wszystkim tym, którzy świętowali dziś Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie słowami wierszy i piosenek dziękowali za wiedzę, którą zdołali już odkryć i poznać. Uczniowie zapewniali, iż zdają sobie sprawę z tego, że mimo ogromnego wysiłku, jaki nauczyciele wkładają w swoją pracę, jedno co pozwala im wytrwać to nadzieja, że jednak wychowankowie przyswoją sobie wartości, które chcą im przekazać. I za to są im wdzięczni.

             Garść płynących z serca życzeń przekazała również pani dyrektor Marzena Borkowska, pan Mariusz Prusaczyk - sekretarz Gminy Olszewo – Borki oraz pani Anna Dudek - przewodnicząca rady rodziców.

          • Z wizytą w Zagrodzie Kurpiowskiej

          • 6 października 2023r. uczniowie klas 7a i 8a  wybrali się do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania muzeum typu skansenowskiego, w skład którego wchodzą  m.in.: chałupy, spichlerz, drewutnia, olejarnia i stodoła. Oglądając drewniane budynki z końca XIX i początku XX w. uczniowie mogli dowiedzieć się, jak kiedyś żyli Kurpie, czym się zajmowali i w co się ubierali. Kolejnym punktem programu były warsztaty wykonywania dekoracji kurpiowskich,  podczas których uczestnicy własnoręcznie stworzyli piękne kwiaty z bibuły Wyjazd zakończył się wspólnym ogniskiem i zabawami integracyjnymi.

          • Akcja „Sprzątanie Świata”

          • W dniach 20-22 października uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”, wzięli się do pracy i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.

            Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.

            Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli  naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów !!!

          • Uczennica Naszej szkoły laureatem  w Powiatowym Konkursie Piosenki Uczniowskiej Nutka.

          • W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie po raz dziewiąty zmierzyli się utalentowani wokaliści. Dzieci i młodzież stanęli w muzyczne szranki podczas Powiatowego Konkursu Piosenki Uczniowskiej Nutka.

            Uczennica klasy 2b wykonała utwór pt. "Ulepimy dziś bałwana".  Apolonia Stepnowska zajęła III miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • EtnoPolska 2023

          •  

            W dniach 2 – 4 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów z klas I – IV na temat „Mistrzowie tradycji i uczniowie. Międzypokoleniowe budowanie kurpiowskiej wspólnoty”. Lekcję dotyczącą kultury naszego regionu zorganizował Związek Kurpiów w ramach projektu EtnoPolska 2023. Prowadzący zapoznał uczniów z historią i tradycją kurpiowską, pokazał oraz zaprezentował brzmienie niektórych instrumentów muzycznych i poprowadził zabawy przy muzyce ludowej. Bardzo dużą ciekawostką był dla dzieci pokaz wyplatania koszyków z wikliny oraz opowieści o tym ginącym już rzemiośle – koszykarstwie.

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To bardzo dobra  okazja do promowania czytania. To jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne,  jak i pożyteczne.

            Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają    przeżywać   wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.

            Słuchanie tekstu wymaga  kombinacji kilku procesów, takich jak „wyobrażanie sobie” słów, zarejestrowanie ich brzmienia i tonacji, a także kontroli wymowy. Czytając książkę na głos, po prostu wymagamy od swojego mózgu więcej, niż kiedy czytamy ją po cichu.