Zestaw podręczników w roku szkolnym 2024/2025
Wyprawka pierwszoklasisty rok szkolny 2024/2025
Wyprawka (podpisana i przygotowana w oddzielnej reklamówce):
- 1 blok techniczny kolorowy A4,
- 1 blok techniczny biały A4,
- 2 bloki rysunkowe białe A4,
- 1 papier kolorowy samoprzylepny,
- 1 zeszyt papierów kolorowych (wycinanka),
- farby plakatowe – 12 kolorów,
- kubek na wodę,
- pędzel duży i mały,
- plastelina – 12 sztuk,
- kredki
W plecaku:
- buty na zmianę
- zeszyt w kratkę 16 kartkowy,
- zeszyt w 3- linię 16 kartkowy,
- 2 teczki z gumką (jedna zostanie w klasie),
- piórnik z wyposażeniem:
- długopis,
- kredki ołówkowe,
- klej w sztyfcie,
- ołówek miękki,
- gumka do ścierania,
- temperówka z pojemnikiem,
- linijka do 20 cm
- nożyczki ( z zaokrąglonymi czubkami)
W czasie uroczystości szkolnych obowiązuje strój galowy (dziewczynki - biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica, chłopcy – biała koszula, granatowe lub czarne spodnie).
Listy do klas pierwszych wraz z wychowawcami zostaną wywieszone na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły przy ulicy Broniewskiego 17 po 15 sierpnia.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
21 czerwca był dniem, w którym żegnaliśmy się z rokiem szkolnym 2023/2024. Tego właśnie dnia podsumowaliśmy dziesięć miesięcy naszej ciężkiej pracy. Od godz. 8.15 w sali gimnastycznej zebrała się młodzież klas I-VI. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego głos zabrała dyrektor szkoły – pani Marzena Borkowska, która w krótkim przemówieniu powitała zabranych i podsumowała pracę szkoły, uczniów i nauczycieli. Wreszcie nadszedł przyjemny moment dla tych uczniów, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Wielu uczniów reprezentowało szkołę w licznych konkursach przedmiotowych i artystycznych, efektem czego są świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne.
Pani dyrektor M. Borkowska szczególne słowa podziękowań skierowała do Pań: Bożeny Kobylińskiej, Krystyny Milewskiej oraz Karoliny Chrostowskiej - pracowników odchodzących na zasłużoną emeryturę oraz opuszczających mury naszej szkoły.
Druga część uroczystości o godzinie 10.30 to pożegnanie klas ósmych z wychowawcami, młodszymi kolegami z klas 7 i pracownikami szkoły. Dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście wręczyli nagrody, dyplomy, listy gratulacyjne dla najlepszych uczniów oraz teczki absolwenta.
Troje uczniów otrzymało statuetkę oraz tytuł Prymusa Szkoły:
Zuzanna Baczewska kl.8a,
Kinga Orzechowska kl.8a
Nikola Weronika Pieńkos kl.8b.
Najbardziej uzdolnieni uczniowie klas VIII otrzymali Nagrody Wójta za osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz sportowe, które osobiście wręczył Wójt Gminy Olszewo-Borki Krzysztof Grala.
Wyróżnieni uczniowie:
Zuzanna Baczewska kl.8a,
Kinga Orzechowska kl.8a,
Lilianna Rosłon kl.8a,
Nikola Weronika Pieńkos kl.8b,
Stanisław Muszyński kl.8b,
Tomasz Zalewski kl.8b.
Uroczystość kończyło krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów klas VIII pod tytułem ”Ananasy z ósmej klasy” oraz podziękowanie nauczycielom, dyrekcji, pracownikom szkoły i rodzicom za pracę i trud włożony w wychowanie i edukację.
165
Wycieczka uczniów klas3 do Białegostoku
- 4
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W czwartek 13 czerwca odbyły się szkolne wybory demokratyczne do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025. Wybory poprzedziły kampanię, w czasie której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, a na nich umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV-VIII mógł być jednym z wyborców na przygotowanych kartach wyborczych. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły.
Wyjazd do Lipianki uczniów klas 2a i 3a
17 czerwca 2024r. klasa 2a i 3a wraz z wychowawcami i opiekunami spędziła Miodowy Dzień w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance. Uczniowie poznali sekrety ula, czyli tajniki życia rodziny pszczelej, zwiedzili bio-ogród, wzięli udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonali świeczkę z wosku pszczelego oraz miodowe ciasteczka, a także spróbowali swoich sił w rywalizacji na torze przeszkód i podczas meczu piłkarskiego. Na koniec odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz swobodne zabawy na placu zabaw. Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.
25
The Voice of Borki
11 czerwca w naszej szkole po odbyła się IV edycja szkolnego konkursu muzycznego 'The Voice of Borki".
Głównymi celami konkursu było:
♫ propagowanie nauki języka obcego i ojczystego poprzez formę piosenki;
♫ zachęcenie do prezentacji swoich umiejętności językowych i wokalnych przed publicznością;
♫ promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży.
Konkurs był adresowany do uczniów z klas 1-4 i 5-8 w kategoriach solista i zespół.
Jurorzy oceniający wykonawców podczas przesłuchań konkursowych brali pod uwagę: dobór repertuaru (stopień trudności wykonywanego utworu), poprawność językową oraz wymowę, interpretację, walory głosowe, ogólny wyraz artystyczny, a także choreografię. Jury nie miało łatwo, gdyż wszyscy wykonawcy przygotowali się sumiennie do występów.
Przesłuchania konkursowe w kategorii klas 1-4 wyłoniły następujących zwycięzców:
Marta Rusnak z klasy 1a oraz zespół z klasy 2b (Apolonia Stepnowska, Michalina Wiktorska, Julia Żebrowska) oczarowały publiczność swoim wystąpieniem i wygrały tym samym I nagrodę w konkursie „The Voice of Borki”. II miejsce to przecudowny duet uczennic z klasy 3b ( Alicja i Hanna Duda) oraz Zofia Budziłek z klasy 2c. III miejsce zajęła Maria Białobrzewska z klasy 2a i Alicja Dawidzka z klasy 2b. Wyróżniono występy uczennic: Anna Głażewska klasa 3a, zespół z klasy 4c (Zofia Piersa, Liliana Gorczyca) oraz zespół z klasy 4a (Nikola Piotrak, Hanna Nadrowska).
Przesłuchania konkursowe w kategorii klas 5-8:
I miejsce zajęła Aleksandra Zyśk z klasy 5b, która zachwyciła publiczność wykonaniem kurpiowskiej piosenki ludowej. II miejsce zajęła Małgorzata Ochtera z klasy 7c oraz Alicja Trzcińska z klasy 6c. III miejsce to cudowne trio uczennic z klasy 7a (Klaudia Bednarczyk, Maja Piersa, Amelia Żebrowska).
Laureaci I, II i III miejsca oraz uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody oraz dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu - słodkie upominki ufundowane przez sponsorów: Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz nauczycieli z zespołu językowego.
Serdeczne podziękowania należą się uczniom klas 4a, 4c, 5a, 7c oraz 8b za fantastyczne występy choreograficzne i muzyczne, które rozpoczynały konkurs i uprzyjemniały oczekiwania na werdykt jury.
Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę, wygranym gratulujemy! Byliście niesamowici!
Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.
48
Wycieczka klas 5a i 5b
W dniu 17 maja 2024r. odbyła się wycieczka klasy 5a i 5b do Białegostoku – stolicy Podlasia. Uczniowie mieli okazję poznać teatr jako dziedzictwo sztuki i obejrzeć w Teatrze Lalek spektakl teatralny na podstawie baśni Adama Mickiewicza: „O rybaku i rybce”. Odbyli przejażdżkę do Supraśla, gdzie złożyli wizytę w zabytkowym wnętrzu Pałacu Opatów, bo właśnie tu mieści się Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Poznali krótką historię powstania papieru, którą mogli też praktycznie zobaczyć, a następnie dowiedzieć się, jak powstał druk i pierwsze odbitki, i jak drukowano książki. Na zakończenie wizyty każdy uczestnik wycieczki mógł zrobić sobie pięknie zdobioną zakładkę do książki i własnoręcznie odbić. Drugim ciekawym miejscem w Supraślu jest monaster męski religii prawosławnej (cerkiew), który pochodzi z XV w. zwiedzanie tego miejsca wprowadziło nastrój ciszy i zadumy. Ostatnim punktem wyjazdu był dwugodzinny pobyt w Parku Trampolin. Tu klasy miały okazję aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, i zintegrować się. Wycieczka przebiegała zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
6
Święto Szkoły
60 lat istnienia Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie–Borkach stało się okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością. W środę 29 maja 2024r. uczniowie naszej szkoły obudzili i przywołali wspomnienia u wszystkich tych, którzy pamiętają jeszcze początki jej powstawania. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą za szkołę, jej pracowników i uczniów. Dalsza część akademii miała miejsce już w budynku szkoły, w atmosferze wspomnień, które dały się zauważyć w prezentowanych ekspozycjach fotografii byłych dyrektorów i pracowników, którzy w minionym czasie zapisali się na kartach historii tej szkoły.
Po wprowadzeniu pocztu pani dyrektor Marzena Borkowska powitała przybyłych gości - władze gminy Krzysztofa Gralę – Wójta Gminy Olszewo-Borki, Posłów na Sejm RP: Żanetę Cwalinę–Śliwowską, Arkadiusza Czartoryskiego, Marcina Grabowskego, Teresę Michalak – Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Radnych Gminy Olszewo-Borki na czele z Przewodniczącym Rady Andrzejem Grzymałą, Ewę Rupińską – Radną Powiatu Ostrołęckiego, Mariusza Prusaczyka – Sekretarza Gminy i Radnego Powiatu Ostrołęckiego, Grażynę Szabłowską – Skarbnika Gminy, Dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych z terenu gminy, nauczycieli, uczniów i rodziców. Pani Dyrektor przypomniała krótko historię powstania szkoły, nadania imienia i wręczenia sztandaru, roli, jaką szkoła odgrywa w życiu młodego człowieka. Po czym prowadzący uroczystość zaprosili obecnych do obejrzenia części artystycznej. Uczniowie przywołali niezapomniane chwile wzruszającymi recytacjami utworów Patrona Szkoły. W prezentacji multimedialnej zaprezentowali sylwetkę poety, jego trudną drogę do twórczości, osobistą tragedię. We wspomnieniach znalazło się miejsce dla przyjaciół i darczyńców szkoły pana Stanisława Stanleya Grabowskiego i Czesława Parzycha. W dalszej części akademii były życzenia dla szkoły, nauczycieli emerytów, wychowawców i uczniów. Słowa szczere, piękne, dobre, przepełnione życzliwością. Uroku uroczystości dodał polonez – taniec w wykonaniu uczniów klas piątych i pełne wzruszeń utwory muzyczne w wykonaniu szkolnego chóru. Na zakończenie prowadzący zaprosili do obejrzenia prezentacji talentów szkoły. Ostatnim punktem były podziękowania przybyłych gości i życzenia dla szkoły z okazji jej Święta.
84
Wycieczka do Łodzi
21 maja uczniowie klas 8b, 8a, 7a, 7b, 7c odwiedzili miasto Łódź. Podczas wycieczki mieli możliwość odwiedzić Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Poznali tu ponad 100-letnią historię polskiego komiksu, wzbogaconą licznymi oryginalnymi planszami oraz multimediami. Kolejnym punktem wycieczki było Orientarium w Łódzkim ZOO w którym uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali zwierzęta z południowo- wschodniej Azji w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. Jednak największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się podwodny tunel z którego można było obserwować rafę koralową oraz basen dla rekinów i płaszczek.
65
Forum Naukowych Inspiracji 2024
Forum Naukowych Inspiracji to ciekawy sposób na zdobywanie wiedzy przez uczniów, którego nie mogło zabraknąć również w tym roku w naszej szkole. Zajęcia te wniosły dużo radości zastępując tradycyjne metody kształcenia oraz zachęcały do pracy w grupie. Przedmioty matematyczne, przyrodnicze kryją w sobie mnóstwo zagadek i łamigłówek, które mogą przemienić naukę w pasjonującą przygodę. Dzięki kreatywnemu podejściu i użyciu gier oraz quizów nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się zrozumiałe i przystępne.
72
Niecodzienna lekcja WOS
Dnia 28 maja 2024r. uczniowie klas VIII wybrali się z wizytą do Urzędu Gminy w Olszewie – Borkach. Cel - podsumowanie wiedzy o samorządzie gminnym. Uczniów przywitał Przewodniczący Rady Gminy p. Andrzej Grzymała. Na salę konferencyjną przybył także nowy wójt – p. Krzysztof Grala, który skierował do zebranych kilka ciepłych słów. Następnie p. A. Grzymała przedstawił informację o historii polskich samorządów, funkcjonowaniu i kompetencjach Rady Gminy oraz planowanych w gminie inwestycjach, o które pytali uczniowie. Na zakończenie wizyty uczniowie zwiedzili budynek Urzędu Gminy.
OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2024
21 maja 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce odbyła się III edycja turnieju OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2024. Pojedynek był oparty na kanwie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Zakres wiadomości obejmował wiedzę ogólną z różnych dziedzin. Do rozgrywki przystąpiło 20 uczniów klas V-VI z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego podzielonych na dwie tury. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V B : Wiktoria Łaskarzewska i Fabian Rupiński, którzy startowali w drugim pojedynku. Po wyeliminowaniu przeciwników do ścisłego finału dotarł Fabian Rupiński, zdobywając jedocześnie tytuł Omnibusa. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom.
5
Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej
„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" – to hasło dziewiątego Dnia Kultury Chrześcijańskiej organizowanego cyklicznie w Szkole Podstawowej w Białobieli. W ramach jego obchodów zorganizowano festiwal piosenki religijnej, w którym udział również brały uczennice naszej szkoły. W kategorii soliści Aleksandra Zyśk zdobyła trzecie miejsce. W kategorii zespoły duet Aleksandra Zyśk i Alicja Trzcińska wyśpiewały drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy.
Edukacja z wojskiem
21 maja 2024r. uczniowie klas 7 uczestniczyli w projekcie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem” pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zajęcia poprowadzili: kapral Piotr Witka oraz starszy szeregowy Joanna Michalska. Głównym celem projektu było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
7
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 14 - 16 maja 2024r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do najpoważniejszego na tym etapie edukacyjnym sprawdzianu.
Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji - szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia zdobytego przez ucznia. Jest on ważny, ponieważ zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej.
Ósmoklasiści przez kolejne trzy dni zmagali się z różnorodnymi zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Na wyniki trzeba jednak poczekać. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły świetnie sobie poradzili i będą zadowoleni z rezultatów swojej pracy.
2
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Majowe Święta to czas, w którym możemy szczególnie docenić symbole narodowe.
Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie klas V, VI i VII przygotowali uroczystą akademię z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Recytatorów wspierał, jak zawsze niezawodny, chór szkolny.
W czasie apelu zostały przypomniane zawiłe, aczkolwiek niezwykle trudne dzieje XVIII-wiecznej Polski, w tym okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana układem tanecznym przygotowanym przez Kingę Kaczyńską, poezją, utworami muzycznymi skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem. Uczniowie podkreślali, że z kart historii powinniśmy czerpać siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli.
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.
Nieprzypadkowo od 2004 roku w przededniu Dnia Konstytucji obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Jak długo biało – czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim od młodych Polaków!
Nad przygotowaniem uczniów do apelu czuwali p. Monika Bryska, p. Jolanta Mysiewicz i p. Michał Tyszka.
22
WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO
W dniach 15 - 18.04.2024r. odbyła się wycieczka do Krakowa i Zakopanego, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas: VI b, VII a, VII b, VII c. Wyjazd został zorganizowany przez panie: Elżbietę Polkowską, Monikę Ejsmont - Pełtak i panią wicedyrektor Jolantę Leonarską - Smolnik. W ciągu tych czterech dni młodzież zwiedziła Kraków i Zakopane. W Krakowie obejrzała: Katedrę Królewską na Wawelu, Dzwon Zygmunt, Krypty, gdzie spoczywają królowie polscy oraz zasłużeni Polacy - działacze polityczni, pisarze, poeci, Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Natomiast w Zakopanem zwiedzała skocznię narciarską - Wielką Krokiew i Kamiland - Muzeum Kamila Stocha z jego wszystkimi osiągnięciami sportowymi.
Ponadto uczniowie maszerowali do Morskiego Oka, położonego 1395 metrów nad poziomem morza i wjeżdżali kolejką linową na Kasprowy Wierch. Jedną z atrakcji był pobyt na Termach Chochołowskich, gdzie młodzież wypoczywała i jednocześnie bawiła się świetnie.
Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Uczniom bardzo się spodobała.
9
III miejsce naszej uczennicy w POWIATOWYM KONKURSIE INFORMATYCZNYM „ZAPROGRAMUJ GRĘ W SCRATCH”
Nasza piątoklasistka Zuzanna Stadnik zajęła III miejsce (w kategorii klas IV – V) w POWIATOWYM KONKURSIE INFORMATYCZNYM „ZAPROGRAMUJ GRĘ W SCRATCH” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Zuzia już w klasie 4 na informatyce pokazała, że ma nietuzinkowe pomysły na realizację zagadnień omawianych podczas zajęć. Dodatkowo poza lekcjami chętnie przygotowuje różnorodne projekty. Inspirując się lekcją informatyki, podczas której uczniowie tworzyli gry w środowisku Scrtach, samodzielnie zaprogramowała wielopoziomową grę „Labirynt”. Program został przetestowany przez kolegów i koleżanki z klasy, zaakceptowany przez nauczycielkę informatyki p. Annę Jędrzejewską, a następnie (po drobnych udoskonaleniach) zgłoszony do konkursu.
Gratulujemy Zuzi wysokiej lokaty!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie