• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Nasza szkoła powitała Pierwszy Dzień Wiosny.

            Uczniowie klas 1-3 powitali wiosnę w pięknych, różnokolorowych strojach – i choć królowały „Panie Wiosny”- to nie zabrakło boćków, żabek i motylków. Znalazł się również strach na wróble oraz niedźwiadek zbudzony z zimowego snu.  Najciekawsze przebrania zostały wyróżnione, czemu towarzyszyły ogromne emocje.

            21 marca upłynął najmłodszym na zabawach integracyjnych, wspólnym poszukiwaniu oznak wiosny, śpiewaniu piosenek i grach edukacyjnych. Każda klasa przygotowała też plakat o tematyce wiosennej.

             

            Uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 rywalizowali w kilku dyscyplinach. Kibice dopisali, a wszyscy uczniowie biorący udział w rozgrywkach otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. To nie koniec atrakcji w tym dniu. Od tego roku rozpoczynamy serię dni, w których zaprezentujemy jeden wybrany kraj. W tym roku był to Dzień Niemiecki.

            Wszystkie klasy wraz z wychowawcami przygotowały różne ciekawostki o tym kraju. Rozpoczęliśmy bajką braci Grimm pt. „Kopciuszek”. Przedstawienie zaprezentowały klasy 4. Było magicznie i wróżkowo.

            Kolejnym elementem były prezentacje na temat sportu, kulinariów oraz kultury naszego zachodniego sąsiada. Wiedzą z tych dziedzin wykazały się klasy 5. Dziewczynki z klasy 6c uatrakcyjniły ten dzień o znane piosenki w języku niemieckim. Klasy 8. przygotowały quiz wiedzy o Niemczech. Na ogromny szacunek zasługują przedstawiciele klas 7 i 8 za wiedzę z dziedziny polityki, geografii oraz kultury tego kraju. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie nagrody, a brawa zostały skierowane dla klasy 8b, która wygrała tę kategorię. Wisienką na torcie okazały się potrawy przygotowane przez 6 a i 6 b oraz 7 a i 7 b. Degustacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Do zobaczenia za rok !

          • Ogłoszenie

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do klas I na rok szkolny 2023/2024
            umieszczona jest na tablicy ogłoszeń
            w budynku szkoły przy ulicy Broniewskiego 17

          • WYCIECZKA DO OLSZTYNA

          • W dniu 28.02.2023r. uczniowie klas VI naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Olsztyna. Zorganizowały ją panie: Elżbieta Polkowska, Beata Drozdowska i Monika Mroczkowska.

                        Podczas wyjazdu młodzież obejrzała sztukę ,,Mały Nemo w Krainie Snów”, która wystawił Olsztyński Teatr Lalek. Przypomniała i poszerzyła sobie w ten sposób wiedzę o tej dziedzinie sztuki jaką jest teatr. Następnie szóstoklasiści zwiedzili Zamek w Olsztynie. Na Zamku uczestniczyli również w ciekawych warsztatach: ,,Projektowanie zabytkowych wnętrz”.

                        Wycieczkę można zaliczyć do udanych. Wyjazd podobał się uczniom i byli z niego zadowoleni.

          • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

          • „Pamiętać – to nasz obowiązek”

            Od 2011 roku dzień 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

            W naszej szkole z tej okazji 2 marca 2023r. odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas 5b i 7a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Społeczność szkolna i zaproszeni na uroczystość goście z zainteresowaniem wysłuchali wierszy o tematyce patriotycznej oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. Młodzi artyści przybliżyli zebranym zakres działalności ruchu antykomunistycznego. Minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy niezłomnych.

            Podczas apelu podsumowano IV edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Czas Żołnierzy Wyklętych”. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu wręczył p. Janusz Kotowski - były Prezydent Miasta Ostrołęki i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które od pierwszej edycji patronuje zmaganiom młodych pasjonatów historii Polski.

          • Konkurs plastyczny „PORTRET PATRONA”

          • Konkurs plastyczny „PORTRET PATRONA” skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

            Celem konkursu było:

            - poznanie i popularyzacja postaci Władysława Broniewskiego.

            - poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości poety.

            - rozwijanie wrażliwości twórczej młodego człowieka.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  7 lutego  2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała  komisja konkursowa. Oto wyniki:

            I miejsce:

            Natalia Niedźwiedzka

            II miejsce:

            Tomasz Zalewski

            III miejsce:

            Paulina Kuśmierska 

            Wyróżnienia:

             Anastazja Cybulska,

             Klaudia Zubrzycka,

             Amelia Drężewska.

            Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się podczas uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły.

             Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • CHOINKA SZKOLNA

          • Choinka szkolna jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. 

            11 lutego nasza sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą salę balową, która rozbrzmiewała dźwiękami muzyki i błyszczała dyskotekowymi światłami.

            Podczas naszego balu karnawałowego nie zabrakło wspólnych tańców oraz ciekawych zabaw i zagadek. Wśród wielu przygotowanych atrakcji był również wspólny poczęstunek w salach lekcyjnych, o który zadbała Rada Rodziców.

            Ta wspaniała choinka szkolna to efekt wspólnej pracy dyrekcji, nauczycieli, rodziców i obsługi szkolnej.

            Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejną taką imprezę. 

          • Święto Szkoły

          • 10 lutego 2023r.  nasza szkoła już od progu  witała uczniów i gości wystawką poświęconą patronowi Władysławowi Broniewskiemu. Galowy ubiór uczniów i odświętny wystrój hali sportowej przypominał wszystkim, że tego dnia obchodzone było Święto Szkoły. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozpoczęli uroczystość podsumowaniem dokonań szkoły, trudu nauczania i uczenia się, rozwijania zainteresowań i uczniowskich talentów, poświęcenia kadry pedagogicznej. Pani dyrektor Marzena Borkowska przypomniała zebranym historię szkoły i tych, którzy pracowali dla jej dobra – darczyńców i przyjaciół. Po przemówieniu Pani dyrektor głos zabrał radny gminy Olszewo–Borki pan Mieczysław Krukowski, który zadziwił wszystkich doskonałą pamięcią deklamowanych z lat szkolnych utworów. Część artystyczna uroczystości  rozpoczęła się wykonanym przez uczniów klas ósmych tańcem narodowym polonezem. Piękną recytacją wierszy o ojczyźnie, szkole oraz utworów Wł. Broniewskiego recytatorzy przywołali wspomnienia lat szkolnych u starszych odbiorców i ożywili na nowo niezapomniane, wyjątkowe chwile u młodszych. Deklamacje i dialog uczniów o historii życia Patrona przeplatane były wzruszającymi pieśniami wykonywanymi przez szkolny chór. Na zakończenie konferansjerzy zacytowali słowa Wł. Broniewskiego, które mogłyby się stać mottem na życie.

            Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursach szkolnych i gminnych.

          • Międzyszkolny Konkurs Historyczny "Czas Żołnierzy Wyklętych"

          • 9 lutego 2023r. odbyła się w naszej szkole IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego Czas Żołnierzy Wyklętych, który objęty został patronatem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Do rywalizacji stanęło 16 uczniów z pięciu szkół naszej gminy. Zwycięzcami zostali:


            I miejsce Piotr Woźniak - Szkoła Podstawowa w Przystani

            II miejsce Julia Żebrowska - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi

            II miejsce Maciej Malinowski - Szkoła Podstawowa w Olszewie-Borkach

            III miejsce  Oliwia Olender - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi

             

            Wyróżnienia:

            Lena Kujtkowska - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi

            Aleksander Komosa - Szkoła Podstawowa w Antoniach

            Błażej Karczewski - Szkoła Podstawowa w Grabówku

            Aleksandra Derzyńska - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi

            Nagrody, ufundowane przez Patrona konkursu, zostaną wręczone laureatom na uroczystym apelu, który odbędzie się 2 marca 2023 roku.

          • Rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych

          • Od dnia 1 marca 2023 r. prowadzona będzie rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest gmina Olszewo-Borki, na rok szkolny 2023/2024.

            (Na podstawie  art. 154 ust. 1 pkt 1 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia- Prawo Oświatowe ( t.j. Dz. U. z 2021, poz. 1082 z późn. zm.)

            1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na kolejny rok szkolny. Do klas I przyjmowane są:

            • dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2016) – objęte obowiązkiem szkolnym,
            • dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2017) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

            2. Dziecko, które w roku szkolnym 2022/2023 realizuje obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła w obwodzie której mieszka, jest przyjmowane na wniosek rodziców do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Wniosek, o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie do 28 lutego 2023 r.

            3. Druki wniosków rekrutacyjnych dostępne są poniżej w załączniku lub w siedzibie placówki oświatowej.

            4. Nabór prowadzi się zgodnie z zarządzeniem nr 11/2023 Wójta Gminy Olszewo- Borki.

            Harmonogram czynności:

            • od 1 do 14 marca 2023 r. przyjmowanie wniosków,
            • 17 marca 2023 r. opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i   niezakwalifikowanych,
            • od 20 do 28 marca 2023 r. złożenie potwierdzenia woli zapisu kandydata,
            • 31 marca 2023 r opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
            • od 1 kwietnia 2023r. procedura odwoławcza.
            1. Rodzice kandydatów składają do właściwego sekretariatu wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przez kandydata określonymi w Uchwale Rady Gminy.
            2. Postępowanie rekrutacyjne prowadzić będzie Komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki oświatowej.
            3. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do właściwej instytucji o potwierdzenie złożonych informacji we wniosku.
            4. Rodzicom (prawnym opiekunom) przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia komisji w terminie 7 dni do dyrektora placówki.
            5. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania.
            6. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia 2023r.
          • Opłata za obiady - Marzec 2023

          • Opłaty za obiady Budynek D

            115 zł - płatne od 27.02.2023r. do 03.03.2023r.

             

            Opłaty za zupy Budynek B

            34,50 zł - płatne od 27.02.2023r. do 03.03.2023r

          • KONKURSY INFORMATYCZNE

          • Uczniowie naszej szkoły w ostatnim czasie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w dwóch konkursach informatycznych. Pierwszy z nich – CYFROWY KALENDARZ ADWENTOWY miał miejsce w grudniu. Uczniowie zaprezentowali swoją kreatywność i przygotowali, wykorzystując programy graficzne, kalendarze adwentowe w podziale na dwie grupy wiekowe. Zwycięzcami okazali się być:

            Kategoria klasy 4 - 6

            Alicja Baczewska kl. 6c – I miejsce
            Sylwia Baczewska kl. 4a – II miejsce
            Lena Wołosz kl. 6b – III miejsce

            Kategoria klasy 7 - 8

            Mikołaj Banach – I miejsce
            Michał Rawa – II miejsce

            Drugi konkurs JESTEM BEZPIECZNY W SIECI organizowany jest corocznie w lutym w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. Nasi młodzi informatycy pokazali swoją pomysłowość, uzdolnienia oraz umiejętności pracy z różnymi programami komputerowymi, tworząc komiksy i prace plastyczne na temat bezpieczeństwa w Internecie. Laureatami konkursu zostali:

            Kategoria klasy 4 – 5

            Karol Piendak kl. 4b – I miejsce
            Małgorzata Wilczyńska kl. 4b – II miejsce
            Adrianna Lipka kl. 5a – III miejsce

            Kategoria klasy 6 – 8

            Emil Wojtkowski kl. 6a – I miejsce
            Amelia Krajewska kl. 8c – II miejsce
            Michał Rawa kl. 8a – III miejsce

            Gratulujemy laureatom!

            Konkursy zostały zorganizowane przez nauczycieli naszej szkoły – p. Roberta Gawkowskiego, p. Iwonę Gumowską, p. Annę Jędrzejewską oraz p. Jolantę Mysiewicz.

          • Mistrzowie Energii

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), która jest częścią kampanii „Mistrzowie Energii”, organizowanej przez Fundację Czyste Powietrze i wspieranej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

                       Podjęto i zrealizowano następujące działania:

            W klasach przeprowadzono pogadanki na temat oszczędzania energii. Oglądano filmy edukacyjne dla dzieci na ten temat.

            Zorganizowano dla uczniów konkurs plastyczny "Mistrzowie Energii", którego celem było zwiększenie świadomości energetycznej, w szczególności w zakresie racjonalnego wykorzystywania energii w domach,  wiedzy uczniów na temat znaczenia oszczędzania energii, sposobów realizacji tego działania oraz związanych z tym korzyści, promowanie zdrowych cyfrowych nawyków wśród uczniów, zachęcanie do działalności plastycznej na określony temat, rozwijanie kreatywności uczniów oraz popularyzacja działań i technik artystycznych.

            Przedmiotem konkursu miało być  stworzenie pracy plastycznej (komiksu) przedstawiającej: sposoby oszczędzania energii w domach i życiu codziennym.

            W konkursie mogli wziąć  udział wszyscy uczniowie z klas I-III i IV-VIII. Ustalono format pracy A3  w formie poziomej lub pionowej. Technika wykonania pracy dowolna (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.)

             W swoich ciekawych i barwnych pracach uczniowie przedstawiali sposoby oszczędzania prądu, wody, gazu i opału w gospodarstwie domowym. Zwracali uwagę na wyłączanie  urządzeń elektrycznych na noc i podczas dłuższych pobytów poza domem, nie pozostawianie ich w trybie czuwania, korzystanie z oświetlenia sztucznego tylko wtedy, gdy dzienne jest niewystarczające, stosowanie oświetlenia lokalnego zamiast ogólnego, używanie sprzętu i żarówek energooszczędnych, gotowanie pod przykrywką i tylko tyle wody, ile potrzeba, korzystanie z prysznica, zamiast kąpieli w wannie, włączanie tylko pełnej zmywarki oraz pralki, zmniejszanie ogrzewania podczas pobytu poza domem, własna produkcja prądu - wykorzystanie fotowoltaiki i pomp ciepła.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał „Szkolny Certyfikat Mistrzowie Energii”.

            Najciekawsze prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie w holu głównym szkoły w dniach 16.01 – 26.01.2023r.  gdzie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i dały wiele satysfakcji.

            Mogli je również podziwiać rodzice uczestniczący w semestralnym zebraniu z rodzicami.

            Po rozpoczęciu działań związanych z konkursem „Mistrzowie Energii” uczniowie z własnej inicjatywy  wykonali gazetkę szkolną „Mistrz Energii”.

            Oszczędzanie energii powinno stać się ważną częścią życia człowieka. Ma ono znaczenie zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i ekologicznym. Nasze działania powinny mieć korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego i zachowanie zasobów energetycznych. Oszczędzanie energii to także patrzenie w przyszłość i troska o kolejne pokolenia.

            Mamy nadzieję, że liczny udział naszych uczniów w ogólnopolskiej kampanii na rzecz oszczędzania energii wyrobi w nich właściwe nawyki, które będą stosować w swoim codziennym życiu.

          • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "SPOTKANIE Z POEZJĄ"

          • Dnia 1 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją".

            Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych:

            Klasy 0 - III

            Klasy IV - V

            Klasy VI - VIII

            Uczniowie klas I - V prezentowali utwory pod hasłem  „Nasze Mazowsze”. Uczniowie klas VI - VIII recytowali utwory ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            Uczestników oceniła komisja w składzie:

            pani Elżbieta Nakielska - dyrektor Gminnej Biblioteki w Olszewie - Borkach;

            pani Justyna Zawada – nauczycielka Przedszkola Samorządowego w Olszewie - Borkach

            pani Emilia Zyśk - nauczycielka języka angielskiego w SP w Olszewie - Borkach;

            Wyniki:

            Kl. 0 - 3
            1 miejsce - Lena Brzozowska kl. 3a (Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)
            2 miejsce - Jakub Krysiński kl. 3 (Szkoła Podstawowa Nowa Wieś)
            3 miejsce - Jacek Szymołon (Przedszkole Samorządowe Olszewo – Borki)
                              Kornelia Chełstowska kl. 1a  (Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)
                              Felicja Popowska kl. 3 (Szkoła Podstawowa Grabówek)
                              Oskar Tomaszewski kl. 3b (Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)
            wyróżnienie - Marta Rusnak (Przedszkole Samorządowe  Olszewo – Borki)
                                  Lena Stepnowska  kl. 2a  (Szkoła Podstawowa Olszewo - Borki)
            Kl. 4 – 5
            1 miejsce - Justyna Gorczyńska kl. 5b (-Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)
            2 miejsce - Mikołaj Pojawa kl. 4  (Szkoła Podstawowa  Nowa Wieś)
            3 miejsce - Tymoteusz Makowski kl. 5c (Szkoła Podstawowa Olszewo - Borki)
            wyróżnienie - Julia Żebrowska kl. 4b (Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)

            Kl. 6 – 8
            1 miejsce - Julia Mizerek kl. 6 (Szkoła Podstawowa Nowa Wieś)
            2 miejsce - Karina Ciak  kl. 8 (Szkoła Podstawowa Przystań) 
                              Nikola Pieńkos kl. 7b (Szkoła Podstawowa Olszewo – Borki)
            3 miejsce - Lena Chorąży  kl. 8 (Szkoła Podstawowa Antonie)

             

                     Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją" została objęta honorowym patronatem Wójta Gminy Olszewo-Borki. Sponsorem wszystkich nagród w konkursie jest Wójt Gminy Olszewo-Borki p. Aneta Katarzyna Larent.

                     Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

          • Wystawa „Codzienność PRL-u”

          • Dnia 24.01.2023r. odbyło się otwarcie wystawy „Codzienność PRL-u”.  Wystawa została zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego z historii. Jej organizacją zajęli się uczniowie z klasy VIIIa: Szymon Brzezowski, Bartosz Michalak, Jan Makowski, Norbert Szmigiel – Bziukiewicz i Mateusz Zubrzycki. Zgromadzone eksponaty wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

          • Opłata za obiady - LUTY 2023

          • Opłaty za obiady Budynek D

             50 zł - płatne od 30.01.2023r. do 03.02.2023r.

             

            Opłaty za zupy Budynek B

             15 zł - płatne od 30.01.2023r. do 03.02.2023r.

          • Pomoce dydaktyczne zdobyte w konkursie EkoSzkoła

          • Za zajęcie pierwszego miejsca przez naszą uczennicę w konkursie EkoSzkoła, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, nasza placówka otrzymała EkoBon wartości 5 000zł. W ten sposób Fundusz docenił  dotychczasową działalność szkoły na rzecz ochrony środowiska i kształtowania postaw proekologicznych. Za otrzymane środki szkoła zakupiła pomoce dydaktyczne dla uczniów klas I-IV. Zakupione pomoce dydaktyczne przyczynią się do stworzenia uczniom odpowiednich warunków do aktywnego udziału w procesie edukacyjno-poznawczym, umożliwią wykonywanie doświadczeń i prowadzenie obserwacji, pozwolą zrozumieć intrygujące zjawiska przyrodnicze, wyzwolą w uczniach ciekawość i chęć poznawania otaczającego świata. Mamy nadzieję, że dzięki nowym pomocom nasi uczniowie będą z wielkim zainteresowaniem zgłębiać tajniki otaczającej rzeczywistości oraz nabywać nowe umiejętności w sposób szybki, skuteczny, a zarazem przyjemny.