• ŚLUBOWANIE uczniów klas pierwszych

•       Dnia 1 grudnia 2023 r. o godzinie 09:00 w Szkole Podstawowej w Olszewie – Borkach odbyła się wyjątkowa uroczystość - ŚLUBOWANIE uczniów klas pierwszych. W poczet uczniów naszej szkoły przyjęto 67 pierwszoklasistów.  Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: p. Grażyna Szabłowska – Skarbnik  Gminy  Olszewo – Borki, p. Anna  Dudek –Przewodnicząca Rady Rodziców oraz p. Beata Drężewska – Skarbnik Rady Rodziców. Jak zawsze licznie na uroczystość przybyli rodzice, a nawet dziadkowie i ciocie pierwszoklasistów. Uczniowie, pod okiem swoich wychowawców przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności  wokalne i recytatorskie.  Wykazali się wiedzą o ojczyźnie, szkole, znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej oraz wiedzą dotyczącą zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Długo oklaskiwano uczniowskie występy.

Pięknie zaśpiewane piosenki, wzorcowo wyrecytowane wiersze wzruszyły rodziców, wychowawców oraz przybyłych gości. Wszyscy zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasiści mogą zostać przyjęci do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej                 w Olszewie – Borkach.  Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły, uczniowie przekazali na ręce pani dyrektor dokument zobowiązania -  bycia pilnymi uczniami oraz złożyli kwiaty     w kąciku patrona szkoły – Władysława Broniewskiego.  Życzenia w miłej atmosferze  złożyli dzieciom zaproszeni goście oraz  pani dyrektor szkoły,  zgodnie stwierdzono,  że uczniowie klas pierwszych są gotowi do pokonywania codziennych wyzwań i sumiennej pracy w szkole.

Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości, gromkimi brawami zamknęli pierwszy ważny rozdział w życiu naszych nowych uczniów. Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia pierwszoklasistów.  Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oczekiwał na dzieci       w salach lekcyjnych.  Dzień ten pozostanie na długo w pamięci uczniów.

• Pasowanie na czytelnika r. szk. 2023 / 2024

•       Dnia 27 listopada 2023 r.  w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów  klas II na czytelnika. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie z udziałem molików książkowych z klasy 5b.  Dowiedzieli się też, jak należy dbać o książki. Uczniowie klasy II odgadywali także bajkowe zagadki, rebusy, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek  oraz umiejętności czytelnicze. Drugoklasiści wypadli celująco. Na zakończenie  uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor  dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki, które będą im przypominały o tym wydarzeniu.

• Sukces uczennicy klasy 8b.

• Mikołaj Kopernik - gwiazdy w sercu, Ziemia w myślach” pod takim hasłem 23 listopada odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zorganizowany a okazji 550 rocznicy urodzin astronoma przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Jego uczestnikami byli uczniowie z ósmych klas szkół podstawowych z Ostrołęki i okolic. Młodzież, poza wiedzą na temat życia i osiągnięć Mikołaja Kopernika, wykazała się umiejętnościami rozwiązywania trudnych fizycznych zadań rachunkowych. Uczestnicy znakomicie przygotowali się do udziału w konkursie.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8b Nikola Pieńkos, która zdobyła   II miejsce i Cezary Żebrowski.

• Dzień Życzliwości

• 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień -  niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.

Dzień ten obchodziliśmy  pod hasłem: BĄDŹ ŻYCZLIWY DLA KAŻDEGO, BO ŻYCZLIWOŚĆ SIĘ OPŁACA I W DOBROCI DO NAS WRACA...  Z tej okazji wychowawcy przeprowadzili w klasach zajęcia, z wykorzystaniem przygotowanego przez pedagoga i psychologa scenariusza oraz prezentacji. Panie pedagog i psycholog w każdej z klas 1-4 przeprowadziły pogadankę: „Dlaczego warto być życzliwym?” oraz zaproponowały uczniom aktywność : „Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej”. Dzieci losowały karteczki z pozytywnym przekazem, które sprawiły im ogromną radość i zmotywowały  do czynienia dobra.

• Andrzejki

• 28 listopada Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował kiermasz ciast i innych słodkości związany z andrzejkowym zwyczajem wróżenia. Zgromadzona suma pozwoli nam na przeprowadzenie konkursów, wspomaganie akcji charytatywnych i imprez w naszej szkole, których organizatorem będzie samorząd. Dziękujemy za pomoc i przyniesienie słodyczy! To wspaniale móc od początku do końca zorganizować w szkole jakieś wydarzenie! Tym sposobem uczymy się nie tylko przedsiębiorczości, ale także docenienia ciężkiej pracy naszej i naszych rodzin! Wielkie dziękujemy dla wszystkich uczniów, którzy zechcieli zakupić ciacha i pobawić się we wróżenie. Mamy nadzieję, że wszystkie miłe i zabawne wróżby spełnią się już.

• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

• 20 listopada 2023 Samorząd Szkolny przyłączył się do akcji UNICEF. Tego dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyszli ubrani na niebiesko. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka była okazją, by w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. Tego dnia społeczność szkolna okazała solidarność i wsparcie wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Był to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.