• Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”  ma na celu  popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest  realizowany  ze środków  Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, pod  honorowym   patronatem  Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Przygotowana specjalnie książka ma  zachęcić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania z nich w wyrazów i zdań , a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

             

            W  skład  Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

            • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
            • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

            Uczniowie naszej szkoły,  klasa 1a, 1b i 1c,  otrzymali takie wyprawki dnia 31 marca 2023 r., a podczas  tego spotkania zaprezentowali się uczniowie klasy 4 b, którzy pięknie zaprezentowali inscenizację „O Ali, która szukała literek”

            Niech te książki niosą radość czytania ….

          • Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej

          • W dniu 15 marca 2023 r. odwiedziliśmy Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Na samym początku spotkania poznawaliśmy różne i ciekawe techniki, ułatwiające zapamiętywanie informacji. Mnemotechniki nie są nam obce. Kategoryzacja elementów, czyli uporządkowanie  i pogrupowanie ich według pewnych zasad: podobieństwa znaczeniowego czy formalnego, skojarzenie ich z innymi elementami, ułożonymi rytmicznie lub mającymi formę logiczną czy żartobliwą, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Dzięki nim nauczyliśmy się pięciu nazw zwierząt po japońsku. Aby ułatwić naukę na zajęciach poznaliśmy aplikację "Forest", dzięki której możemy lepiej skupić się na nauce. Okazało się, że część uczniów naszej klasy już używa tej aplikacji. A czy wy już ją znacie? Polecamy i zachęcamy. W części drugiej tworzyliśmy piękne i bardzo nieszablonowe budowle z klocków LEGO, zainspirowane książką Katarzyny Szestak pt. „Szary domek”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia utworzonych przez nas konstrukcji. Na tych zajęciach bawiliśmy się świetnie i chętnie byśmy to powtórzyli.

             

            Uczniowie klasy VI a

          • KANGUR MATEMATYCZNY

          • 16 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”.

            W konkursie wzięli udział uczniowie z klas od II do VI. Młodzi entuzjaści obliczeń przez 75 minut zmagali się z zadaniami matematycznymi. Każdy uczestnik konkursu otrzymał na pamiątkę układankę przestrzenną „Bryłka zmyłka”.

            Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach.​​​​​​​

            W Polsce głównym organizatorem w/w przedsięwzięcia (przeprowadzonego pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego) jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych.

            Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych kategorii podnoszą jego atrakcyjność.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. 

          • Wielkanoc na Kurpiach

          • W piątek 24 marca 2023r. uczniowie klasy 2a z wychowawcą p. I. Białobrzewską i opiekunami p. M. Krzciuk-Gawrych i M. Łępicką wzięli udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestnicy spotkania poznali zwyczaje wielkanocne, które kultywowane są w naszym regionie po dziś dzień.

            Niedziela Palmowa zwana inaczej Kwietną lub Wierzbną rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym wspomina się ostatnie dni życia Chrystusa na ziemi. We wsi Łyse, w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, corocznie organizowany jest konkurs „Palma Kurpiowska”. Jest to jedna z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu. Palmy wykonywane na konkurs dochodzą do kilkunastu metrów wysokości.

             

            Ponadto  do zwyczajów wielkanocnych na Kurpiach należą:

            - przygotowywanie pisanek różnymi technikami, z wykorzystaniem naturalnych barwników (burak, jagoda, łupinki z cebuli, kora dębowa),

            - udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego,

            - od Wielkiego Czwartku aż do Wigilii Paschalnej zastępowano w liturgii mszy świętej popularne dzwonki – kołatkami i grzechotkami, śpiew tylko a’capella,

            - w Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów, a wieczorem w Wigilię Paschalną – święcenie ognia i wody,

            - Rezurekcja, czyli poranna msza święta w Wielkanoc z uroczystą procesją,

            - poranek drugiego dnia świąt tzw. Poniedziałek wielkanocny to oblej, oblewacka lub oblewki. Polewano się wodą z kubła lub z drewnianych sikawek.

             

            Po części wprowadzającej dzieci przystąpiły do wykonania palm wielkanocnych z bibuły. Z pomocą pań prowadzących przygotowały piękne i kolorowe palemki, które zabrały ze sobą do domu.

          • FORUM EDUKACYJNE 2023

          • W dniu 24 marca 2023r. uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców wzięli udział w Forum Edukacyjnym, którego organizatorem było miasto Ostrołęka.

             
            Celem forum było przybliżenie uczniom kl.8 wiedzy na temat szkół ponadpodstawowych, ich kierunków kształcenia w najbliższym roku szkolnym, liczby planowanych oddziałów       i zasad rekrutacji.


            W czasie trwania Forum uczniowie mogli odwiedzić stoiska interesujących ich szkół, porozmawiać z przedstawicielami, otrzymać materiały informacyjne i uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

             

            Ponadto swoje usługi z zakresu doradztwa zawodowego oraz potrzeb rynku pracy przedstawiły instytucje zajmujące się problematyką młodzieży. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z porad indywidualnych dotyczących predyspozycji zawodowych oraz wyboru zawodu.


            Podczas Forum Edukacyjnego na uczniów czekała również masa atrakcji. Były występy muzyczne, prezentacje multimedialne dotyczące szkolnego życia jak również słodki poczęstunek. Uczniowie i nauczyciele rozdawali gadżety, cukierki, piekli gofry, robili popcorn oraz przeprowadzali quizy wiedzy, w których za poprawna odpowiedź można było otrzymać smakołyk. Nie zabrakło żartów, humoru i anegdotek opowiadanych o życiu szkolnej społeczności. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa sprzętu wojskowego.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Nasza szkoła powitała Pierwszy Dzień Wiosny.

            Uczniowie klas 1-3 powitali wiosnę w pięknych, różnokolorowych strojach – i choć królowały „Panie Wiosny”- to nie zabrakło boćków, żabek i motylków. Znalazł się również strach na wróble oraz niedźwiadek zbudzony z zimowego snu.  Najciekawsze przebrania zostały wyróżnione, czemu towarzyszyły ogromne emocje.

            21 marca upłynął najmłodszym na zabawach integracyjnych, wspólnym poszukiwaniu oznak wiosny, śpiewaniu piosenek i grach edukacyjnych. Każda klasa przygotowała też plakat o tematyce wiosennej.

             

            Uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 rywalizowali w kilku dyscyplinach. Kibice dopisali, a wszyscy uczniowie biorący udział w rozgrywkach otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. To nie koniec atrakcji w tym dniu. Od tego roku rozpoczynamy serię dni, w których zaprezentujemy jeden wybrany kraj. W tym roku był to Dzień Niemiecki.

            Wszystkie klasy wraz z wychowawcami przygotowały różne ciekawostki o tym kraju. Rozpoczęliśmy bajką braci Grimm pt. „Kopciuszek”. Przedstawienie zaprezentowały klasy 4. Było magicznie i wróżkowo.

            Kolejnym elementem były prezentacje na temat sportu, kulinariów oraz kultury naszego zachodniego sąsiada. Wiedzą z tych dziedzin wykazały się klasy 5. Dziewczynki z klasy 6c uatrakcyjniły ten dzień o znane piosenki w języku niemieckim. Klasy 8. przygotowały quiz wiedzy o Niemczech. Na ogromny szacunek zasługują przedstawiciele klas 7 i 8 za wiedzę z dziedziny polityki, geografii oraz kultury tego kraju. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie nagrody, a brawa zostały skierowane dla klasy 8b, która wygrała tę kategorię. Wisienką na torcie okazały się potrawy przygotowane przez 6 a i 6 b oraz 7 a i 7 b. Degustacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Do zobaczenia za rok !

          • Ogłoszenie

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do klas I na rok szkolny 2023/2024
            umieszczona jest na tablicy ogłoszeń
            w budynku szkoły przy ulicy Broniewskiego 17

          • WYCIECZKA DO OLSZTYNA

          • W dniu 28.02.2023r. uczniowie klas VI naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Olsztyna. Zorganizowały ją panie: Elżbieta Polkowska, Beata Drozdowska i Monika Mroczkowska.

                        Podczas wyjazdu młodzież obejrzała sztukę ,,Mały Nemo w Krainie Snów”, która wystawił Olsztyński Teatr Lalek. Przypomniała i poszerzyła sobie w ten sposób wiedzę o tej dziedzinie sztuki jaką jest teatr. Następnie szóstoklasiści zwiedzili Zamek w Olsztynie. Na Zamku uczestniczyli również w ciekawych warsztatach: ,,Projektowanie zabytkowych wnętrz”.

                        Wycieczkę można zaliczyć do udanych. Wyjazd podobał się uczniom i byli z niego zadowoleni.

          • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

          • „Pamiętać – to nasz obowiązek”

            Od 2011 roku dzień 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

            W naszej szkole z tej okazji 2 marca 2023r. odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas 5b i 7a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Społeczność szkolna i zaproszeni na uroczystość goście z zainteresowaniem wysłuchali wierszy o tematyce patriotycznej oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. Młodzi artyści przybliżyli zebranym zakres działalności ruchu antykomunistycznego. Minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy niezłomnych.

            Podczas apelu podsumowano IV edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Czas Żołnierzy Wyklętych”. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu wręczył p. Janusz Kotowski - były Prezydent Miasta Ostrołęki i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które od pierwszej edycji patronuje zmaganiom młodych pasjonatów historii Polski.

          • Konkurs plastyczny „PORTRET PATRONA”

          • Konkurs plastyczny „PORTRET PATRONA” skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

            Celem konkursu było:

            - poznanie i popularyzacja postaci Władysława Broniewskiego.

            - poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości poety.

            - rozwijanie wrażliwości twórczej młodego człowieka.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  7 lutego  2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała  komisja konkursowa. Oto wyniki:

            I miejsce:

            Natalia Niedźwiedzka

            II miejsce:

            Tomasz Zalewski

            III miejsce:

            Paulina Kuśmierska 

            Wyróżnienia:

             Anastazja Cybulska,

             Klaudia Zubrzycka,

             Amelia Drężewska.

            Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się podczas uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły.

             Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • CHOINKA SZKOLNA

          • Choinka szkolna jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. 

            11 lutego nasza sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą salę balową, która rozbrzmiewała dźwiękami muzyki i błyszczała dyskotekowymi światłami.

            Podczas naszego balu karnawałowego nie zabrakło wspólnych tańców oraz ciekawych zabaw i zagadek. Wśród wielu przygotowanych atrakcji był również wspólny poczęstunek w salach lekcyjnych, o który zadbała Rada Rodziców.

            Ta wspaniała choinka szkolna to efekt wspólnej pracy dyrekcji, nauczycieli, rodziców i obsługi szkolnej.

            Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejną taką imprezę. 

          • Święto Szkoły

          • 10 lutego 2023r.  nasza szkoła już od progu  witała uczniów i gości wystawką poświęconą patronowi Władysławowi Broniewskiemu. Galowy ubiór uczniów i odświętny wystrój hali sportowej przypominał wszystkim, że tego dnia obchodzone było Święto Szkoły. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozpoczęli uroczystość podsumowaniem dokonań szkoły, trudu nauczania i uczenia się, rozwijania zainteresowań i uczniowskich talentów, poświęcenia kadry pedagogicznej. Pani dyrektor Marzena Borkowska przypomniała zebranym historię szkoły i tych, którzy pracowali dla jej dobra – darczyńców i przyjaciół. Po przemówieniu Pani dyrektor głos zabrał radny gminy Olszewo–Borki pan Mieczysław Krukowski, który zadziwił wszystkich doskonałą pamięcią deklamowanych z lat szkolnych utworów. Część artystyczna uroczystości  rozpoczęła się wykonanym przez uczniów klas ósmych tańcem narodowym polonezem. Piękną recytacją wierszy o ojczyźnie, szkole oraz utworów Wł. Broniewskiego recytatorzy przywołali wspomnienia lat szkolnych u starszych odbiorców i ożywili na nowo niezapomniane, wyjątkowe chwile u młodszych. Deklamacje i dialog uczniów o historii życia Patrona przeplatane były wzruszającymi pieśniami wykonywanymi przez szkolny chór. Na zakończenie konferansjerzy zacytowali słowa Wł. Broniewskiego, które mogłyby się stać mottem na życie.

            Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursach szkolnych i gminnych.