22 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Olszewie-Borkach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz medali Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenia i medale zostały wręczone przez Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Krzysztofa Wiśniewskiego oraz Wicewojewodę Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego.
Odznaczenia z okazji DEN
Pismo Mazowieckiego Państwowego Inspektora Sanitarnego
W związku z rosnącą liczbą przypadków ognisk COVID-19 Mazowiecki Kurator Oświaty zwaca się z prośbą o zapoznanie się z pismem Mazowieckiego Państwowego Inspektora Sanitarnego z dnia 3 listopada br. oraz upowszechnienie go wśród uczniów, rodziców, a także kadry pedagogicznej. Jednocześnie MKO prosi o wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem w szkole wytycznych sanitarnych MEiN, MZ i GIS.
Pismo MPIS w zalączniku poniżej
List Ministra Edukacji i Nauki w sprawie podjęcia pilnych działań dotyczących weryfikacji zastosowanych rozwiązań organizacyjno-sanitarnych w placówkach oświatowych
WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS V
W dniu 11.10.2021r. uczniowie klas V naszej szkoły pojechali na wycieczkę na Mazury zorganizowaną przez panią Elżbietę Polkowską. Młodzieżą opiekowały się również panie: Małgorzata Bogdanowska, Mariola Pijanowska i Anna Żebrowska.
Program wycieczki był bardzo obszerny. Najpierw piątoklasiści udali się do Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego mieszczącego się w Leśniczówce Pranie położonej wśród pięknych mazurskich lasów nad jeziorem Nidzkim. Uczniowie przypomnieli tu sobie informacje o życiu i twórczości poety oraz podziwiali piękny jesienny krajobraz otaczający leśniczówkę. Zdobyli także informacje dotyczące założenia muzeum i mieszczących się w nim eksponatów.
Następnie nastąpiło spotkanie z panem przewodnikiem, który od tego momentu towarzyszył uczestnikom wycieczki, aż do końca jej trwania. Wspólnie z nim i z opiekunami młodzież udała się do Mrągowa, gdzie zobaczyła Amfiteatr, w którym odbywają się w okresie letnim różne koncerty oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville. Uciechom i dobrej zabawie nie było końca. Najbardziej podobał się uczniom dom szeryfa i karczma.
Z Mrągowa, w wyśmienitych nastrojach, uczniowie udali się do Reszla. W miasteczku tym zwiedzili najciekawsze zabytki, ale główną atrakcją był Zamek. Wspinali się tam na wieżę, a także oglądali aktualną wystawę dotyczącą średniowiecza. Pan przewodnik opowiadał przy tym wiele ciekawych legend o czarownicach i diabłach mazurskich,
Kolejnym punktem wyprawy była Święta Lipka i przepiękne Sanktuarium Maryjne, zwane Częstochową Północy. Historia jego powstania zaciekawiła uczniów, słuchali z zapartym tchem. Udało się tam również wysłuchać koncertu organowego. W czasie jego trwania poszczególne elementy organów były wprawiane w ruch: aniołowie grali na trąbach, kłaniali się Maryi, która przytakiwała głową Archaniołowi Gabrielowi przybywającemu do niej z wiadomością, że będzie matką Syna Bożego.
Po opuszczeniu Świętej Lipki młodzież pojechała do Owczarni, gdzie zwiedziła Muzeum Mazurskie. Pan przewodnik, pokazując ciekawe eksponaty, opowiadał jak żyli dawniej mieszkańcy Mazur. W Owczarni uczniowie i nauczyciele zjedli także smaczny dwudaniowy obiad.
Ostatnim punktem wycieczki była wyprawa do Wilczego Szańca – siedziby Hitlera i jego sztabu w pobliżu Gierłoży. Tu młodzież dowiedziała się istotnych wiadomości związanych z II wojną światową, jej przebiegiem oraz nieudanym zamachem na Hitlera i jego konsekwencjami.
Po zwiedzeniu Wilczego Szańca, wszyscy bardzo zadowoleni z całodziennej wyprawy udali się w drogę powrotną do Olszewa – Borek, gdzie dotarli około godziny 19.30. Wycieczka bardzo spodobała się uczniom. Uznali, że warto było na nią pojechać.
14
Bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i pedagogów
6 września 2021r., na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, została uruchomiona całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży, ich opiekunów oraz pedagogów.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19.
Pod numerem telefonu 800 800 605 można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Informacja o szczepieniach uczniów (deklaracja i kwestionariusz)
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znalazły się informacje dotyczące m.in. zakresu zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień. Oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19.
Zestaw materiałów przygotowanych przez MEiN dołączamy do tej wiadomości. Szczegółowe informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-szczepien--informacja-dla-dyrektorow-szkol-i-placowek.
Wśród załączników znajdą Państwo także Deklarację na szczepienia oraz Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, a także materiały informacyjne dotyczące szczepień uczniów w wieku 12-18 lat, które jeszcze przed wakacjami wysyłaliśmy do szkół i placówek.
Zachęcam Państwa do śledzenia naszej strony internetowej, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkół, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi w sprawie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia
Zachęcamy do zapoznania się z apelem Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi w sprawie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia skierowanym do uczniów i rodziców.
Informacja Powiatowego Sanitarnego w Ostrołęce
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje, że na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki zamieszczone są materiały informacyjne dotyczące szczepień uczniów od 12 roku życia.
Link do strony:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Ostrołęce
Joanna Stomska
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej w Olszewie-Borkach im. Władysława Broniewskiego w roku szkolnym 2021/2022
List Ministra Zdrowia w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Wybór oferty "Posiłek w szkole i w domu"
Depresja młodzieńcza DEPRESJA ROZUMIESZ – POMAGASZ
Według badań zaburzenia są diagnozowane u 19-32% nastolatków w wieku 13-17 lat. Najważniejszą „broń” w walce z chorobą stanowią wiedza, wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie. Nauczyciele mają duży wpływ na podopiecznych, mogą co dzień obserwować ich zachowania , a co za tym idzie – dostrzec niepokojące objawy.
Właśnie dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących depresji młodzieńczej znajdujących się na stronie www.wyleczdepresje.pl.
Pakiet zawiera: scenariusze lekcji, przewodnik metodyczny, kartę pracy do zajęć, poradnik edukatora oraz zestaw kart do ćwiczeń.
Materiały powstały we współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Stanowią element kampanii informacyjno-edukacyjnej „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej na ten temat na stronie www.wyleczdepresje.pl.
Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dot. postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji - materiały do pobrania
Przed 2020 rokiem depresja zajmowała czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i związaną z nią izolację, problem ten może być znacznie poważniejszy.
Mimo tak dużej skali, wiedza na temat tej choroby jest wciąż niewystarczająca. Część osób uznaje objawy depresji za symptomy zupełnie innej choroby i zgłasza lekarzowi problemy ze snem, brak apetytu, spadek energii czy zaburzenia pamięci.
W depresji, tak samo jak w przypadku innych chorób, szybkie rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia, jest kluczem do powrotu do zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby lekarze potrafili rozpoznać u swojego pacjenta symptomy depresji i skierować go do odpowiedniego specjalisty.
Zachęcamy do zapoznania się z „Rekomendacjami postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji” opracowanymi przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA
Przypominamy, że pedagodzy i psycholog szkolny pozostają
do Państwa dyspozycji i chętnie służą pomocą oraz wsparciem.
Zachęcamy do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny,
platformę Microsoft Teams lub drogą mailową:
Magdalena Krzciuk-Gawrych gawrych.m@interia.pl
Mariola Pijanowska platou@poczta.onet.pl
Agnieszka Zieziula gzieziula@poczta.onet.pl
RZECZNIK PRAW DZIECKA
Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym. Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomił całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy (https://brpd.gov.pl/sos-czat/)
Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.
Więcej na ten temat przeczytać można na stronie
https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/
DEKALOG ZDALNEJ NAUKI - praktyczne porady dla ucznia
1. Pamiętaj, że uczysz się dla siebie.
Potraktuj naukę nie tylko jako swój obowiązek, ale też inwestycję w swoją przyszłość. I choć czasami kusi Cię, by ominąć część lekcji, zastanów się czy warto? Pomyśl też o konsekwencjach w postaci zaległości w nauce...2. Zaplanuj swój czas.
Tak, aby wypełniały go nie tylko obowiązki, ale i odpoczynek. Zaznacz w jakich porach i czego będziesz się uczyć, nie zostawiaj trudnych i dużych partii materiału na koniec dnia.3. Przygotuj stanowisko pracy.
Sprzątnij zbędne rzeczy z biurka, wywietrz pomieszczenie, zadbaj o odpowiednią temperaturę i oświetlenie. Przygotuj też wszystkie rzeczy, które będą Ci potrzebne w czasie zajęć online.4. Rozpocznij dobrze dzień.
Pomyśl o czymś przyjemnym. Wstań, zaściel łóżko, umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Wtedy Twój mózg otrzyma sygnał, że nadszedł czas pracy i nauka będzie łatwiejsza.5. Dbaj o stałą porę nauki.
Systematycznie odczytuj informacje z dziennika elektronicznego , a w planie zajęć zaznacz sobie o której godzinie łączysz się na lekcje. Pamiętaj, że Twoja koncentracja jest najwyższa w godzinach 8.00 - 13.00 oraz 15.00 - 18.00.6. Nie jesteś sam.
Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś to nauczycielowi. Na pewno Ci pomoże.7. Znajdź własny sposób na naukę.
Fiszki, mapy myśli, notatki, używanie kolorowych zakreślaczy, filmy edukacyjne, samodzielne nagrywanie wiadomości i odsłuchiwanie ich - wszystko co pomoże Ci przyswoić materiał jest dozwolone.8. Wysypiaj się i zdrowo się odżywiaj.
Twój mózg, by efektywnie pracować, musi być wypoczęty, jeśli tego potrzebujesz przygotuj sobie zdrowe przekąski na czas nauki. Pomóż rodzicom w przyrządzaniu posiłków, teraz jest ku temu świetna okazja.9. Wycisz telefon.
Wszelkiego rodzaju rozpraszacze (czyli rzeczy, które angażują uwagę) w czasie zajęć są zbędne. Poczekaj do przerwy. Dodatkowo w ten sposób pracujesz nad swoim charakterem :)10. Rób regularne przerwy.
W tym czasie wstań od biurka, przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka skłonów, przysiadów, napij się wody. Pamiętaj o aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu. Staraj się codziennie wykonywać ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez 15 minut.
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Jeśli macie ochotę porozmawiać z pedagogiem bądź z psychologiem zapraszam do kontaktu przez e-dziennik.
Kształcenie na odległość - poradnik dla rodziców i nauczycieli uczniów klas I-III
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebrane zostały wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiono także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.
Bezpieczny powrót do szkoły - wskazówki dla rodzica
Zasady bezpiecznego powrotu do szkoły dla ucznia
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie