List Ministra Zdrowia w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Wybór oferty "Posiłek w szkole i w domu"
Depresja młodzieńcza DEPRESJA ROZUMIESZ – POMAGASZ
Według badań zaburzenia są diagnozowane u 19-32% nastolatków w wieku 13-17 lat. Najważniejszą „broń” w walce z chorobą stanowią wiedza, wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie. Nauczyciele mają duży wpływ na podopiecznych, mogą co dzień obserwować ich zachowania , a co za tym idzie – dostrzec niepokojące objawy.
Właśnie dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących depresji młodzieńczej znajdujących się na stronie www.wyleczdepresje.pl.
Pakiet zawiera: scenariusze lekcji, przewodnik metodyczny, kartę pracy do zajęć, poradnik edukatora oraz zestaw kart do ćwiczeń.
Materiały powstały we współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Stanowią element kampanii informacyjno-edukacyjnej „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej na ten temat na stronie www.wyleczdepresje.pl.
Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dot. postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji - materiały do pobrania
Przed 2020 rokiem depresja zajmowała czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i związaną z nią izolację, problem ten może być znacznie poważniejszy.
Mimo tak dużej skali, wiedza na temat tej choroby jest wciąż niewystarczająca. Część osób uznaje objawy depresji za symptomy zupełnie innej choroby i zgłasza lekarzowi problemy ze snem, brak apetytu, spadek energii czy zaburzenia pamięci.
W depresji, tak samo jak w przypadku innych chorób, szybkie rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia, jest kluczem do powrotu do zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby lekarze potrafili rozpoznać u swojego pacjenta symptomy depresji i skierować go do odpowiedniego specjalisty.
Zachęcamy do zapoznania się z „Rekomendacjami postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji” opracowanymi przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA
Przypominamy, że pedagodzy i psycholog szkolny pozostają
do Państwa dyspozycji i chętnie służą pomocą oraz wsparciem.
Zachęcamy do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny,
platformę Microsoft Teams lub drogą mailową:
Magdalena Krzciuk-Gawrych gawrych.m@interia.pl
Mariola Pijanowska platou@poczta.onet.pl
Agnieszka Zieziula gzieziula@poczta.onet.pl
RZECZNIK PRAW DZIECKA
Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym. Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomił całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy (https://brpd.gov.pl/sos-czat/)
Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.
Więcej na ten temat przeczytać można na stronie
https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/
DEKALOG ZDALNEJ NAUKI - praktyczne porady dla ucznia
1. Pamiętaj, że uczysz się dla siebie.
Potraktuj naukę nie tylko jako swój obowiązek, ale też inwestycję w swoją przyszłość. I choć czasami kusi Cię, by ominąć część lekcji, zastanów się czy warto? Pomyśl też o konsekwencjach w postaci zaległości w nauce...2. Zaplanuj swój czas.
Tak, aby wypełniały go nie tylko obowiązki, ale i odpoczynek. Zaznacz w jakich porach i czego będziesz się uczyć, nie zostawiaj trudnych i dużych partii materiału na koniec dnia.3. Przygotuj stanowisko pracy.
Sprzątnij zbędne rzeczy z biurka, wywietrz pomieszczenie, zadbaj o odpowiednią temperaturę i oświetlenie. Przygotuj też wszystkie rzeczy, które będą Ci potrzebne w czasie zajęć online.4. Rozpocznij dobrze dzień.
Pomyśl o czymś przyjemnym. Wstań, zaściel łóżko, umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Wtedy Twój mózg otrzyma sygnał, że nadszedł czas pracy i nauka będzie łatwiejsza.5. Dbaj o stałą porę nauki.
Systematycznie odczytuj informacje z dziennika elektronicznego , a w planie zajęć zaznacz sobie o której godzinie łączysz się na lekcje. Pamiętaj, że Twoja koncentracja jest najwyższa w godzinach 8.00 - 13.00 oraz 15.00 - 18.00.6. Nie jesteś sam.
Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś to nauczycielowi. Na pewno Ci pomoże.7. Znajdź własny sposób na naukę.
Fiszki, mapy myśli, notatki, używanie kolorowych zakreślaczy, filmy edukacyjne, samodzielne nagrywanie wiadomości i odsłuchiwanie ich - wszystko co pomoże Ci przyswoić materiał jest dozwolone.8. Wysypiaj się i zdrowo się odżywiaj.
Twój mózg, by efektywnie pracować, musi być wypoczęty, jeśli tego potrzebujesz przygotuj sobie zdrowe przekąski na czas nauki. Pomóż rodzicom w przyrządzaniu posiłków, teraz jest ku temu świetna okazja.9. Wycisz telefon.
Wszelkiego rodzaju rozpraszacze (czyli rzeczy, które angażują uwagę) w czasie zajęć są zbędne. Poczekaj do przerwy. Dodatkowo w ten sposób pracujesz nad swoim charakterem :)10. Rób regularne przerwy.
W tym czasie wstań od biurka, przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka skłonów, przysiadów, napij się wody. Pamiętaj o aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu. Staraj się codziennie wykonywać ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez 15 minut.
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Jeśli macie ochotę porozmawiać z pedagogiem bądź z psychologiem zapraszam do kontaktu przez e-dziennik.
Kształcenie na odległość - poradnik dla rodziców i nauczycieli uczniów klas I-III
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebrane zostały wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiono także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.
Bezpieczny powrót do szkoły - wskazówki dla rodzica
Zasady bezpiecznego powrotu do szkoły dla ucznia
Prawidłowy tornister - informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego i planowaniem przez rodziców zakupem wyposażenia i przyborów szkolnych, a w tym tornistrów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce przedstawia zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie:
- waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
- powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
- jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
- tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
- tornister należy nosić na obu ramionach,
- konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,
- wskazane jest podjęcie przez rodziców współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w którym uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.
Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:
- obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
- noszenie dodatkowych słowników i książek,
- noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami,
- rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 do 2 kg)
- niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów,
- niewykorzystywana przez uczniów szafki przeznaczone do pozostawienia części podręczników i przyborów w szkolnych.
Aby zapobiegać dysfunkcji układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe (zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji ).
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka.
W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce - w pozycji siedzącej - dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6-9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebę ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
W załączeniu – do wykorzystania ulotka dotycząca prawidłowego plecaka.
Bezpłatna pomoc psychologiczno – terapeutyczna dla dzieci i młodzieży
Od 1 kwietnia 2020 roku dzieci oraz młodzież ucząca się do ukończenia 21 roku życia, mogą korzystać z bezpłatnych porad psychologicznych i psychoterapeutycznych. NFZ finansuje nowy rodzaj usług medycznych: „Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży”.
Usługi te na I poziomie referencyjności są świadczone przez dwie placówki:
1. Przychodnia Lekarska „Zdrowie”, 07 – 415 Olszewo-Borki, ul. 3 Maja 4,
tel. 29 761 35 00
tel. 29 761 32 63
tel. 506 350 323
2. Fundacja ,, Promyk’’ Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci Młodzieży i Dorosłych - Poradnia Psychologiczno - Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży, 07 – 410 Ostrołęka, ul. Kołobrzeska 7
tel. 506 754 402600075752
tel. 29 714 26 58 506-115-195
Świadczeniodawca udziela świadczeń ambulatoryjnych oraz środowiskowych (również z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych) następującej grupie pacjentów:
- dzieci poniżej 7 roku życia,
- dzieci i młodzież objęta obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni.
Zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież z następującymi problemami:
- zaburzenia psychiczne, lękowe i nerwicowe,
- zaburzenia zachowania,
- zespoły uzależnienia,
- obniżony nastój i niska samoocena,
- problemy emocjonalne,
- długotrwały stres w szkole, w domu.
W okresie pandemii proponujemy rejestrację drogą telefoniczną. Po ustaniu kwarantanny domowej, będzie można zgłaszać się również osobiście do rejestracji placówki świadczącej usługi.
Skierowanie nie jest wymagane.
Zarządzenie nr 8/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Olszewie-Borkach
Zarządzenie nr 7/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie – Borkach
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie