• Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki
          • Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki

          • W dniu 20 czerwca 2022 r. po raz pierwszy zorganizowana została Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki dla uzdolnionej młodzieży klas ósmych. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu  Pani Wójt Anety Katarzyny Larent ten dzień był świętem najzdolniejszych uczniów ze szkół z terenu Gminy Olszewo-Borki oraz ich rodziców, wychowawców, nauczycieli i dyrektorów. Nagrody z rąk Pani Wójt Anety Katarzyny Larent za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2021/2022 otrzymali następujący uczniowie z naszej szkoły:
            •       Wiktoria Borkowska
            •       Aurelia Czarnowska
            •       Aleksandra Żochowska
            •       Filip Białobrzewski
            •       Marta Mosakowska
            •       Wiktoria Ochtera

            Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałych osiągnięć i jednocześnie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych oraz za pracę wolontariacką. Rodzicom uczniów dziękujemy za zaangażowanie i  wsparcie działań szkoły.
            Wszystkim Laureatom życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA POLSKIEGO

          • W dniu 07.06.2022r. w Szkole Podstawowej w Rżańcu odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy z Języka Polskiego zorganizowanego przez Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce. W konkursie tym wzięło udział 8 naszych uczniów z klas IV – VIII.
            Byli to:
            1. Orzoł Kacper kl. IV b
            2. Dębowski Kornel kl. V b
            3. Orzechowska Kinga kl. VI a
            4. Pieńkos Nikola kl. VI b
            5. Białobrzewski Gabriel kl. VII a
            6. Maik Dawid kl. VII c
            7. Mosakowska Marta kl. VIII c
            8. Żochowska Aleksandra kl. VIII d

                        Troje z wymienionych uczniów odniosło znaczny sukces:


            I miejsce w kategorii klas VII – VIII zajęła Żochowska Aleksandra.
            II miejsce w kategorii klas VII – VIII zdobyła Marta Mosakowska.
            I miejsce w kategorii klas IV – VI zajęła Orzechowska Kinga.


                        Aleksandrę Żochowską przygotowała do konkursu p. Beata Drozdowska, Martę Mosakowską p. Bogumiła Piliszek, a Kingę Orzechowską p. Anna Jędrzejewska. Pozostałych uczniów, którzy również wykazali się wysokim poziomem wiedzy przygotowywały panie: Jolanta Leonarska – Smolnik, Grażyna Kijek i Elżbieta Polkowska.
                        Uczniowie, którzy zajęli punktowane miejsca, otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, a pozostali nagrody pocieszenia.

            Opracowała Elżbieta Polkowska

             

          • Organizacja zakończenia roku szkolnego

          • Organizacja zakończenia roku szkolnego 2021/2022
            w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego
            w Olszewie-Borkach będzie przebiegała następująco:

            dnia 24 czerwca 2022r. (tj. piątek)

            uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I-III odbędzie się
            w sali gimnastycznej bud. B od godziny 8.00 do godz. 9.00

            Klasy IV-V uroczyste zakończenie roku szkolnego w salach lekcyjnych z wychowawcą:
            IVa - sala nr 25

            IVb - sala nr 1
            IVc - sala nr 2
            Va  - świetlica
            Vb - sala nr 26
            Vc - stołówka
            VIa - sala nr 10 budynek D
            VI b - sala nr 11 budynek D

            Klasy VII-VIII - uroczyste zakończenie roku szkolnego
            na hali sportowej - budynek D od godziny 9.30 do godziny 10.30

            Przywóz uczniów według obowiązującego harmonogramu.Odwozy uczniów o godzinie 12.00 - wszystkie trasy.

          • KONKURS ,,KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • W dniu 16 maja 2022r. uczniowie klas I – IV naszej szkoły wzięli udział w XXXIX edycji Konkursu Recytatorskiego ,,Kurpie Zielone w Literaturze”. Etap gminny tego konkursu odbył się w Bibliotece Gminnej w Olszewie – Borkach. Decyzją Komisji Konkursowej uczeń klasy IV b Paweł Korzeniecki wywalczył II miejsce w kategorii ,,Wiersz o Ziemi Kurpiowskiej”.

            Zaowocowało to zakwalifikowaniem się ucznia do grona uczestników Eliminacji Finałowych tego konkursu na szczeblu regionalnym, które odbyły się w Bibliotece Gminnej w Myszyńcu w dniu 07.06.2022r. Nasz uczeń wywalczył tam zasłużone wyróżnienie.

            Pawła Korzenieckiego do konkursu przygotowała pani Elżbieta Polkowska.

          • WYCIECZKA DO OPINOGÓRY I CIECHANOWA

          • W dniu 03.06.2022r. Uczniowie kl. VII b i kl. IV b wraz z nauczycielami: p. Elżbietą Polkowską i p. Jolantą Leonarską – Smolnik przebywali na wycieczce w Opinogórze i Ciechanowie. W czasie wyjazdu młodzież zwiedziła: Pałac Krasińskich w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. W Zamku Książąt Mazowieckich odbyła się również bardzo ciekawa i pouczająca lekcja muzealna pt. ,,Życie codziennie w średniowiecznym zamku”.

            Wycieczka bardzo się uczniom spodobała. Mogli oni poznać ciekawe obiekty historyczne, cząstkę dziedzictwa narodowego, poszerzyć wiadomości o wybitnym twórcy literatury polskiej epoki romantyzmu – Zygmuncie Krasińskim i życiu szlachty polskiej na Mazowszu.

            Opracowała Elżbieta Polkowska.

          • Klasa 7b z wizytą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 10 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 7b wraz z p. dyrektor M. Borkowską oraz p. wicedyrektor J. Leonarską – Smolnik zwiedzali Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce -  lokalną instytucję kultury prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Zwiedzanie Muzeum to żywa lekcja historii o ludziach, którzy po latach okupacji niemieckiej postanowili dalej walczyć o wolną Polskę z nowym okupantem sowieckim.

            Uczniowie mogli poznać ludzi, miejsca walk, ale także motywacje i ideały Żołnierzy Niezłomnych, aby zachować je w zbiorowej pamięci młodego pokolenia.

        • WARSZAWA INACZEJ
          • WARSZAWA INACZEJ

          • 13 czerwca, uczniowie klas VIB i VA pod opieką wychowawców i nauczycieli (Iwona Gumowska, Jolanta Mysiewicz, Agnieszka Zieziula, Magdalena Krzciuk- Gawrych) wyjechali na wycieczkę do Warszawy. 

            W Cinema City, w sali 4DX, obejrzeliśmy trójwymiarowy seans edukacyjny– „Ekstremalna pogoda”. Film pokazał nam pracę badaczy i zwykłych ludzi, którzy odkrywają zaskakujące połączenia między zjawiskami przyrody takimi jak tornada, pożary i topnienie lodowców, aby pomóc nam zrozumieć efekt motyla i dostosować się do nieustannie zmieniającej się pogody. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod Kolumną Zygmunta, przy Syrence Warszawskiej oraz Dzwonie Zygmunta.

            W Domu Zagadek rozwiązywaliśmy szereg zagadek logicznych, otwieraliśmy tajne skrytki, odkrywaliśmyukryte pomieszczenia, uruchamialiśmy różnego rodzaju urządzenia i współpracowaliśmy jako drużyna. Wszystkie te działania były powiązane ze sobą i prowadziły ku finałowi zabawy, jakim było wyjście z zamkniętego pokoju.

            Ostatnim punktem programu byłpark trampolin. Miejsce to łączyło rozrywkę ze sportem. My - miłośnicy dobrej zabawy i skakania – mieliśmy dla siebie przestrzeń wypełnioną trampolinami, planszami i batutami.

            Wróciliśmy do domu zadowoleni, szczęśliwi i wzbogaceni o nowe wrażenia i doświadczenia.

          • Z twórczością przez pokolenia

          • 13 czerwca 2022r w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty sztuki ludowej realizowane w ramach stypendium Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie klasy 3b pod kierunkiem p. M. Krukowskiej wykonali karty okolicznościowe z motywem kurpiowskim.

          • Pokaz historyczny

          • 23 maja 2022r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w pokazie historycznym Życie i kultura w średniowieczu, prezentowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Widzowie obejrzeli żywą lekcję historii, prezentację obyczajów i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, kolekcję broni i rekwizytów, poznali prawo dawne i narzędzia tortur. Śmiałkowie wzięli udział w pojedynku na miecze. Było dużo dobrej zabawy.

        • Zabawy z Alpakami
          • Zabawy z Alpakami

          • W piątek 10 czerwca 2022r. uczniowie klasy 1a wraz z opiekunami p. Iwoną Białobrzewską, p. Emilią Zyśk i p. Olgą Dawidzką wyjechali do Gospodarstwa z Alpakami w Wyszlu (Alpakoterapia Narsena), gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji.

            Gospodarzem była p. Natalia, która zapoznała nas z alpaczą rodziną (Karol, Czoko, Perła, Nala, Rosita, Inka, Luis, Pilar).

            Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą alpaki, czym się żywią, jak spędzają wolny czas, co można zrobić z alpaczej wełny oraz jakie obowiązki ma hodowca tych zwierząt.

            Dzieci karmiły zwierzęta marchewkami, głaskały i przytulały się do nich, a na koniec polewały je wodą, bo był to bardzo gorący dzień. Ponadto podziwiały inne zwierzęta hodowane w gospodarstwie: króliki, kury ozdobne silki, pawie.

            Relaksowały się na świeżym powietrzu podczas zabaw ruchowych (slalom z jajkiem, rzuty piłeczkami do kosza, łowienie rybek na wędkę, zabawy z piłkami). Malowały rękami na kartonie alpaki, wykorzystując wiosenne barwy. Piekły kiełbaski na ognisku. Podczas warsztatów wykonały własnoręcznie magnesy z alpakami, które mogły zabrać ze sobą do domu.

            Dziękujemy Rodzicom z trójki klasowej, którzy zafundowali nam super zabawę z alpakami!!!

        • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego
          • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego

          • 31 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Przystani odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego, objętego patronatem Pani Wójt Gminy Olszewo - Borki Anety Katarzyny Larent. Konkurs był zorganizowany z myślą o uczniach wykazujących szczególne zainteresowania językiem angielskim. Wzięli w nim udział chętni uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Olszewo – Borki.

             

            Pani dyrektor Marzena Borkowska z dumą uczestniczyła w uroczystej gali, podczas której w kategorii językowo – plastycznej dla klas I – III „My favourite Disney character” czołowe miejsca zajęły uczennice naszej szkoły:

            I miejsce – Zuzanna Niedźwiedzka, klasa 1c;

            II miejsce – Oliwia Czapska, klasa 1c.

             

            Finalistom  zostały wręczone nagrody przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Przystani Pana Jerzego Kruka oraz sekretarza Gminy Pana Mariusza Prusaczyka.

          • Wycieczka klas pierwszych do Łomży i Nowogrodu

          • 6 czerwca 2022 r. klasy 1a, 1b i 1c pod opieką wychowawców i nauczycieli (Iwona Białobrzewska, Beata Domurad, Anna Niedźwiecka i Emilia Zyśk) wybrały się na wycieczkę krajoznawczo – edukacyjną do Łomży i Nowogrodu.  W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży  obejrzały niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl dla dzieci  pod tytułem "Czerwony kapturek", zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone są w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku. Drugim ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, prezentującego dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to, jak się kiedyś żyło i pracowało.

          • Wycieczka do Krakowa i Energylandii!!!

          • 18 maja  klasy 7 b i c oraz 8d wyjechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa oraz Zatoru, aby cały dzień spędzić w Enegrylandii.  Fantastyczni uczestnicy, cudowna pogoda, czego chcieć więcej 😊

            Pierwszego dnia po długiej podróży zwiedzaliśmy Kraków z przewodnikiem. W planach był Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Rynek Główny, Sukiennice, Wawel - Katedra, Dzwon Zygmunta, następnie przejazd do stylizowanego na dziki zachód Western Camp i zakwaterowanie w  domkach kowbojskich oraz przepyszna obiadokolacja.

            Następnego dnia po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do największego Parku Rozrywki w Polsce.  Energylandia  oferuje kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów. Cały dzień szaleństw😊

          • Czwartoklasiści w Warszawie

          • W dniu 19 maja 2022r. uczniowie klas 4 odbyli wycieczkę do Warszawy. Opiekę nad uczestnikami sprawowali wychowawcy klas 4 – p. Grażyna Kijek, p. Anna Jędrzejewska, p. M. Łyszkowski oraz pani Agnieszka Zieziula.

            Wszystkie punkty ujęte w programie wycieczki zostały zrealizowane.

            W pierwszej kolejności uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w  lekcji terenowej „Wehikuł czasu” w parku Łazienek Królewskich. Wyposażeni w  specjalne mapy udali się na wyprawę szlakiem zegarów słonecznych, by poznać historię zabytkowego Pałacu na Wodzie.

            Następnie, podziwiając warszawską Starówkę, uczestnicy wycieczki dotarli do Muzeum Iluzji, gdzie z przewodnikiem poznawali sekrety iluzji, złudzeń i paradoksów. Uczniowie w niebanalnych sceneriach chętnie robili sobie zdjęcia.

            Jednak największą atrakcją dla czwartoklasistów była wizyta w parku trampolin. Tu uczniowie odbyli wyjątkową lekcję wychowania fizycznego, doskonaląc wyskoki, salta i inne akrobacje.

            Na koniec przyszedł czas na odpoczynek i ciepły posiłek.

            Uczniowie wrócili do domu zadowoleni, wzbogaceni o nowe wrażenia i doświadczenia.

        • Konstytucja dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego
          • Konstytucja dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego

          • Przybliżenie osoby B.W. Jastrzębowskiego poprzez lekturę, prezentację oraz filmy na zajęciach z wychowawcami zainspirowało uczniów do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym „Mój mały ogród” . Uczniowie wykonali kompozycje roślinne, które zostały zaprezentowane w formie wystawy w holu głównym szkoły.

            Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za tak liczny udział i zaangażowanie. 

        • WYCIECZKA DO WARSZAWY
          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • W dniu 09.05.2022 roku uczniowie klas 5b, 5c, 4c naszej szkoły wzięli udział w kulturalno – rozrywkowej wycieczce do Warszawy organizowanej przez Panią Mariolę Pijanowską oraz Panią Annę Żebrowską. Pierwszym punktem naszej wycieczki był przejazd do Cinema City. Podczas pobytu w kinie uczniowie wzięli udział w seansie edukacyjnym pt. „Ekstremalna pogoda- starcie potężnych sił natury”  oraz interaktywnym quizie co skłaniało uczestników do aktywnego oglądania filmu. Wizyta w kinie połączona z technologią 4DX stała się niezwykłą przygodą oraz przyjemną i kreatywną zabawą.

            Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Iluzji gdzie uczniowie mogli poznać niezwykły świat pozorów, złudzeń i paradoksów. Uczniowie doświadczyli niemożliwego poznali sekrety iluzji oraz zrobili magiczne zdjęcia.

            Trzecim i ostatnim miejscem naszej wycieczki był przejazd na PGE Narodowy gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy  trasę „Piłkarskie emocje”

            Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności.

        • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIETOKRZYSKIE
          • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIETOKRZYSKIE

          •          W dniach 27 – 29 kwietnia 2022r. uczniowie klas: V a, V b, V c pod opieką pań: Elżbiety Polkowskiej, Jolanty Leonarskiej – Smolnik i Moniki Bryska przebywały na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Środki finansowe na ten wyjazd  pochodziły z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę”. Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego, który został rozpatrzony pozytywnie, do Dyrekcji szkoły złożyła pani Elżbieta Polkowska, która opracowała przebieg wycieczki, trasę zwiedzania poszczególnych obiektów, a także skalkulowała koszty.

                        W ramach wyjazdu dzieci mogły poznać częściowo kulturę i dziedzictwo narodowe, kilka najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny, poszerzyć wiadomości o wybitnych postaciach literatury polskiej: Henryku Sienkiewiczu i Stefanie Żeromskim.

                        Uczniowie zwiedzili: Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, Zamek Królewski w Chęcinach, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kadzielnię, Pałac Biskupi i Katedrę kielecką ze znajdującym się na jej terenie symbolicznym grobem Bartosza Głowackiego, Pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową w Oblęgorku, pomnik przyrody - Dąb Bartek w Zagnańsku, Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie, pobernardyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne i gołoborza na Łysej Górze. Aby dokonać obserwacji fauny i flory Gór Świętokrzyskich uczniowie, pod opieką nauczycieli i przewodnika, weszli szlakiem górskim - Drogą Królewską prowadzącą od Nowej Słupi na Święty Krzyż.

                        Wycieczka była bardzo udana, a jej cele zrealizowane. Spodobała się uczniom i rodzicom.

          • I Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny - podsumowanie

          • W dniu 26 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny dla uczniów klas 5. z terenu Gminy Olszewo-Borki. Do konkursu przystąpili uczniowie z szkoły w Antoniach i naszej. Test mitologiczny składał się z 18 zadań. Konkurs miał na celu rozwinąć i ocenić wiedzę uczniów o kulturze i literaturze mieszkańców starożytnej Grecji i Rzymu.

            Zwycięzcami I Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego zostali:

            - Bartłomiej Pawlikowski - I miejsce, (SP Olszewo-Borki);

            - Maciej Sztachański - II miejsce, (SP Olszewo-Borki);

            - Ewa Dymarczyk - III miejsce, (SP Antonie);

            - Maja Żebrowska - III miejsce, (SP Antonie);

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom - gratulujemy.

          • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          •           Dnia 4 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas 8 c i 4 a pod opieką pani Grażyny Kijek i pana Mirosława Łyszkowskiego przygotowali montaż poetycko - muzyczny o patriotycznej wymowie. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uroczystość była również okazją do przypomnienia uczniom ważnych  wydarzeń  z  historii Polski.

                     Piękną dekorację eksponującą symbole narodowe przygotowali: pani Beata Bednarczyk, pan Sebastian Załęski i pan Dariusz Drozdowski.

                    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - pani Aneta Katarzyna Larent, wójt Gminy Olszewo - Borki, pan Mariusz Prusaczyk, sekretarz Gminy Olszewo- Borki, dyrektorzy, nauczyciele ze szkół z terenu Gminy Olszewo - Borki oraz uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Spotkanie z poezją".

                    Pani wójt, Aneta Katarzyna Larent, objęła ten konkurs honorowym patronatem. Po uroczystości pani wójt wręczyła nagrody zwycięzcom i wyróżnionym  uczniom, a nauczycielom, którzy ich przygotowywali, podziękowania.

                    Pani dyrektor Marzena Borkowska podziękowała pani wójt Anecie Katarzynie Larent za wsparcie i ufundowanie wszystkich nagród.