• Pamiętamy...

          • ​​​​

            Wszystko przemija na  Świecie powoli

            Pamięć o szczęściu, i o tym co boli

            Wszystko przemija

            Tak chce przeznaczenie

            I tylko jedno zostaje

            Wspomnienie!

             

            Pamięci tych co odeszli…


          • Konkursy przedmiotowe MKO - etap szkolny

          • W dniach 20 - 28 października 2022r. uczniowie starszych klas naszej szkoły uczestniczyli w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie. Był to etap szkolny, podczas którego nasza młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z następujących przedmiotów: język angielski, geografia, matematyka, historia, chemia, biologia oraz język polski. Zdjęcia poniżej prezentują przebieg konkursu z języka polskiego, który zakończył zmagania na etapie szkolnym. Czekamy na wyniki, mając nadzieję, że na kolejnych etapach naszą szkołę reprezentować będzie liczna grupa uczniów.

          • Wycieczka do Olsztyna

          • W dniu 12.10.22r. o godz. 6.45 uczniowie klas: VIIb, VIIIb wraz z opiekunami: I.Gumowską, B.Piliszek, B.Kobylińską  wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Olsztyna. W Teatrze Stefana Jaracza uczniowie obejrzeli spektakl  „ Dziady cz. II”. Następnie odbyli spacer po ulicach Starego Miasta. Zobaczyli Zamek Kapituły Warmińskiej, ten, którego najsławniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Obejrzeli dziedziniec oraz rzeźbę Mikołaja Kopernika.

             Następne z kolei było Planetarium. Uczniowie zajęli miejsca jak pod wielkim kloszem z gwiazd i obejrzeli fascynujący, pobudzający wyobraźnię  film pt. „Nasz Wszechświat”. Odbyli kosmiczną podróż, którą zaczęli w najbliższym  otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego.

             Kolejną atrakcją wycieczki  były zabawy w Parku Trampolin 7 Jump Street .Pobyt tam okazał się dla uczniów świetną zabawą i  dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf -u była ciekawym doświadczeniem. O godz. 20.00 dotarliśmy pod szkołę, gdzie uczniowie zostali osobiście odebrani przez rodziców. Pogoda nam dopisała, a wycieczka była bardzo udana. Uczniowie nie tylko doskonale bawili się, ale też wiele nauczyli.

          • Wpłaty na obiady

          • Budynek B ul. Broniewskiego

             ZUPY

            LISTOPAD – 28,50 zł

            Płatne do  09.11.2022 r.

             

            Budynek D ul. Dojazdowa

            OBIADY

            LISTOPAD – 95 zł

            Płatne do 04.11.2022 r.

          • Uczniowie odwiedzili Dyniowy Zakątek

          • W poniedziałek 24 października uczniowie klas I-III odwiedzili Dyniowy Zakątek w Olszewie- Borkach. Dyniowy Zakątek to miejsce, które powstało z miłości do Dyni. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak cennym dla naszego zdrowia warzywem jest dynia, oraz w jaki sposób ją się uprawia. Zobaczyliśmy różne odmiany dyni, usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących prowadzenia ekologicznych upraw. Otrzymaliśmy zaproszenie na warsztaty edukacyjne od właścicielki pani Bogusławy Tyszki. Dziękujemy za zaproszenie.

          • Spotkanie autorskie z pisarzem

          • Dnia 12  października 2022 r.  uczniowie klas trzecich szkoły Podstawowej w Olszewie – Borkach  byli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszewie – Borkach i w  uczestniczyli w spotkaniu z  Małgorzatą Urszulą Laską - autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych,  ilustratorką, kobietą wielu talentów.   
            Pani Małgorzata Laska  urodziła się na Kurpiach, obecnie mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem, zadebiutowała książką dla dzieci pt. „Pan Dreptusiński”. Kolejne jej książki to "Tajemnica żabiej wyspy", "Notros", a dla starszych czytelników „Dziewcak”, „Łatwo nie będzie”. Tematyka jej twórczości najczęściej związana jest z Kurpiowszczyzną, gdzie się wychowała i dorastała. 

               

               Poszczycić się może wieloma sukcesami. Jest laureatką literackiej nagrody „Redaktor Roku 2016” Magazynu Polonijnego „Twoje Miasto”, laureatką Kurpika – kurpiowskiego Oskara – nagrody Prezesa Związku Kurpiów, przyznawanej corocznie za ochronę dziedzictwa kulturowego. Jej książka „Notros” znalazł się na liście 55 tytułów dla dzieci polecanych przez Polską Sekcję międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej IBBY. Książka dla dorosłych pt. „Dziewcak” głosami internautów zdobyła tytuł Książki Roku w konkursie Brakująca Litera, a powieść pt. „Łatwo nie będzie” uzyskała tytuł „Książka na Wiosnę” w serwisie internetowym Granice.pl, natomiast książka pt. „Miód w deszczu” zdobyła III nagrodę w kategorii literatura piękna i inne w konkursie im. Stanisława Pajki organizowanym przez Związek Kurpiów.
                 Jej książki są niezwykłe, łączą w sobie elementy literatury popularno - naukowej i beletrystyki. Porusza w nich często tematykę empatii i wrażliwości na los zwierząt, szczególnie bezdomnych, chorych i gatunków zagrożonych wyginięciem  Oprócz ciekawych opowieści na temat powstawania książek, dzieci miały okazję wysłuchać fragmentów tekstu i kilku wierszy w wykonaniu autorki oraz obejrzeć wykonane przez nią ilustracje. Na zakończenie spotkań każdy uczestnik mógł zakupić książkę ze specjalną imienną dedykacją i autografem oraz zrobić pamiątkową fotografię.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” – tą myślą Elizy Orzeszkowej uczniowie Samorządu Uczniowskiego wprowadzili w tematykę uroczystości Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali wraz z uczniami klas: 4b, 5b, 5c, 8a,8c pod okiem nauczycieli. Uczniowie przypomnieli w krótkim rysie historycznym o roli, jaką odegrała w 1773 roku pierwsza w Europie państwowa władza oświatowa. Z tej okazji złożyli wszystkim pedagogom, pracownikom administracji i obsługi najserdeczniejsze życzenia. Treść tych życzeń zawarta była w przepięknych słowach recytowanych utworów i piosenek chóru wypowiedzianych i wyśpiewanych przez przedstawicieli wymienionych klas. Ciepłe słowa podziękowań i życzeń popłynęły również w kierunku nauczycieli w uznaniu za ich trudną i odpowiedzialną pracę od pani dyrektor Marzeny Borkowskiej. Na koniec Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich pracowników szkoły na słodki poczęstunek.

          • Spektakl "Koziołek Matołek"

          • 12 października 2022 roku w naszej szkole dla klas 1-3 odbył się spektakl teatralny ,, Koziołek Matołek''. Wraz z zabawnym Koziołkiem Matołkiem dzieci wyruszyły w podróż pełną ciekawych przygód, zwiedziały różne zakamarki świata w poszukiwaniu Pacanowa. Podczas przedstawienia przybliżono uczniom postać Kornela Makuszyńskiego. Wszyscy świetnie bawili się i uczestniczyli w ciekawych zabawach. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkową pieczątkę.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Zachęciła ona nas do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

            „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy i przepytywali  kolegów oraz dorosłych.

            Osoby, które pomyślnie zdały egzamin z tabliczki mnożenia otrzymywały certyfikat i tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

          • Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Co roku w miesiącu wrześniu w całej Polsce odbywała się akcja Sprzątanie Świata. Wydarzenie  ma na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również zwrócenie uwagi, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas. Wychowawcy i uczniowie naszej szkoły w czasie całego miesiąca sprzątali obszar dookoła szkoły, pobliskiego parku i najbliższą okolicę naszej miejscowości. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach, która dostarczyła worki i rękawiczki, mogliśmy zadbać o nasz teren i pokazać wszystkim, że warto żyć w czystej przestrzeni.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • „Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Jim Trelease

            29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            Święto to ma w naszym kraju długoletnią  tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.

            Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa,  nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania, można  obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!

            Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

            • buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
            • rozwija słownictwo, czytanie pomaga przyswajać intonację i melodię języka,
            • przynosi wiedzę ogólną, powiązanie dźwięku słów z obrazem wzmacnia zapamiętywanie nowych informacji o świecie, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok,
            • dziecko staje się coraz bardziej świadome nie tylko własnych emocji, ale też uczuć innych ludzi.
            • rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację,
            • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

            Co daje głośne czytanie rodzicowi?

            *my, dorośli, na czas lektury stajemy się małymi dziećmi, nostalgicznie wracamy do „szczenięcych lat”; oni, mali, czują tę naszą magiczną bliskość, mają w nas oparcie w przeżywaniu lęku o los bohatera, trwogi, gdy zbłądzi pośród krzyżujących się dróg, radości, gdy po trudach zdobędzie nagrodę. To jest pierwsza rola książki: budowanie mostów między pokoleniami, łączenie we wspólnocie przeżyć, śmiechu i wzruszeń.
            *dotlenia i poprawia krążenie – działa podobnie jak śmiech,

            *stymuluje mózg,
            *redukuje stres, rozluźnia mięśnie.

            Uczniowie w naszej szkole, w ten dzień, na początku lekcji, słuchali przez kilka minut czytanej na głos książki. Czytać mógł nauczyciel czy uczeń. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci do częstszego kontaktu z książką.

          • MAŁA ZIELONA PLANETA

          • 30 września 2022r. uczniowie klasy 2a, 3a, 3b i 3c wraz z wychowawcami i opiekunami udali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, aby obejrzeć spektakl o tematyce ekologicznej MAŁA ZIELONA PLANETA przygotowany przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Uczniowie żywo reagowali na to, co dzieje się na scenie. Matka Natura przedstawiła młodym widzom cztery żywioły, dzięki którym żyje nasza planeta: ziemia, powietrze, woda i ogień.Spektakl promował takie wartości jak: szacunek dla przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za wspólne dobro, świadomość wpływu na otaczające środowisko oraz dbałość o naszą planetę, aby była zielona, piękna i czysta.

          • Narodowe Czytanie

          • 3 września 2022r. w Gminnej Bibliotece w Olszewie – Borkach odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Uczniowie klas 4 – 8 naszej szkoły wzięli czynny udział we wspólnym czytaniu pięknych utworów polskiego wieszcza narodowego. Utworów przepełnionych malowniczymi krajobrazami ojczyzny, kulturą tradycyjną i niezwykłą przyrodą.