• Gala wręczenia nagród laureatom II Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego

          • 15 maja 2023 r. w Przystani odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom II Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego przeprowadzonego 9 maja 2023 r. wśród uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Konkurs zorganizowany został pod patronatem wójta gminy Olszewo-Borki Pani Anety Katarzyny Larent.

            Celem konkursu było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień językowych uczniów, jak również dostarczenie pozytywnego oraz konstruktywnego doświadczania, które będzie sprzyjać ich dalszej nauce języka.

            Po przeprowadzonych eliminacjach szkolnych, w etapie międzyszkolnym w Przystani wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły: David Gołaś kl.5b, Oliwier Leszczyński kl.6a, Antonina Wilczewska kl.6a, Jan Zych kl.7b, Nikola Weronika Pieńkos kl.7b, Alicja Martyna Zych kl.8b i Michalina Grabowska kl.8c.

            W etapie międzyszkolnym za wysokie osiągnięcia nagrodzenia zostali:

            w kategorii klas 4-6: Oliwier Leszczyński kl.6a - 2 miejsce; David Gołaś kl.5b - 3 miejsce

            w kategorii klas 7-8: Nikola Weronika Pieńkos kl.7b - 2 miejsce

            w konkursie plastycznym- Oliwia Gorczyńska kl.2c - wyróżnienie

            Po wręczeniu nagród uczniom gratulacje złożyli zaproszeni goście: dyrektor Szkoły Podstawowej w Przystani - Jerzy Kruk, wójt gminy Olszewo-Borki - Aneta Katarzyna Larent, wiceminister sportu i turystyki - Arkadiusz Czartoryski, dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Ostrołęce - Michał Giers oraz przedstawiciele szkoły językowej English Tutor - Magdalena i Łukasz Władysiuk.

            Na zakończenie dla uczestników gali przygotowany został poczęstunek. Uczniowie mogli również wziąć udział w quizie zorganizowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej             w Przystani.

          • OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2023

          • 11 maja 2023 r w Bibliotece Pedagogicznej  w Ostrołęce odbył się turniej „OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2023”. Przyjął on formę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Zakres wiadomości obejmował wiedzę ogólną z różnych dziedzin. Do boju przystąpiło 10 uczniów  klas V-VI z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VB. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia.

          • Wizyta piątoklasistów w Muliticentrum

          • 10 maja 2023r. uczniowie klasy 5b pod opieką wychowawczyni p. Anny Jędrzejewskiej oraz p. Anny Kryzy odwiedzili Multicentrum w Ostrołęce. Piątoklasiści uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez instruktora, który zaprezentował, w jaki sposób tworzy się filmy poklatkowe. Uczestnicy warsztatów przy użyciu klocków stworzyli scenografię do wymyślonych przez siebie scenariuszy i wykreowali bohaterów z ludzików Lego. Następnie przy użyciu tabletów i odpowiedniej aplikacji stworzyli filmy nadając im tytuły i przyporządkowując do określonego gatunku filmowego. Na koniec uczniowie zaprezentowali swoje dzieła kolegom. Każdy film został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie wzbogaceni o nowe umiejętności i doświadczania wrócili do szkolnych ławek.

            W galerii poniżej można obejrzeć zdjęcia prezentujące etapy pracy młodych filmowców oraz ich wybrane dzieła.

          • „Forum naukowych inspiracji” w naszej szkole !!!

          • 25.04.2023 uczniowie klas IV-VIII eksperymentowali pod okiem nauczycieli, zdobywając wiedzę i rozwijając swoje zainteresowania z przedmiotów tj. matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, przyrody. Głównym celem zajęć było kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata. Podczas zajęć dzieci mogły samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, rozwiązywać łamigłówki uczyły się stawiać pytania badawcze, prowadzić obserwacje mikroskopowe i wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Eksperymenty matematyczne dostarczyły wielu emocji i śmiechu. Uczniowie zmagali się z nietypowymi zadaniami – układanki, domina, quizy. Próbowali swoich sił w grach: „Matematyczna Familiada” oraz „Rummikub”. Uczniowie w toku eksperymentowania przekonali się również o tym, że popełnianie błędów jest cenne, bo uczy rozwiązywać problemy. Praca w grupach miała również na celu poprawę relacji koleżeńskich, ponieważ zadania były często oparte na zaufaniu i wzajemnym inspirowaniu się oraz wspólnym dążeniu do rozwiązywania fascynujących zagadek.


            Dzień „Forum Naukowych Inspiracji” został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce. Udział w eksperymentach, grach i doświadczeniach miał na celu pokazać inną stronę nauki. Jak się okazuje, nastawienie do tych dziedzin nauki można zmienić – co udowodniliśmy.

          • Kurpiowska Palma Wielkanocna

          • 12 kwietnia 2023 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Olszewie – Borkach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu „Kurpiowska Palma Wielkanocna”. Celem konkursu była popularyzacja kultury kurpiowskiej i ocalanie od zapomnienia tradycji tworzenia Palm Wielkanocnych.

            Miło nam ogłosić, że w kategorii indywidualnej szkoły podstawowej mamy zwycięskich uczniów:

            I miejsce - Bartosz Krukowski (kl. 1b),

            III miejsce ex aequo - Kalina Piersa (kl. 2c) oraz Anna Rupińska (kl. 2c).

          • Festiwal Piosenki Religijnej

          • Dnia 27 kwietnia 2023r. w Białobieli odbył się VIII Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Udział w tym wydarzeniu brali również uczniowie naszej szkoły. W ramach Festiwalu Piosenki Religijnej 3 miejsce zajęła Aleksandra Zyśk, która zaśpiewała piosenkę „ Pasja miłości”. Trzecie miejsce zajął zespół z naszej szkoły, który zaśpiewał piosenkę” Mój ląd” w składzie: Aleksandra Zyśk, Antonina Wilczewska, Alicja Trzcińska.

          • 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej Ojczyzny. Dlatego, jak co roku, uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem. Uczniowie z klas VIIb oraz VIIIa pod kierunkiem p. I. Gumowskiej i B. Kobylińskiej  zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. Recytatorów wspierał, jak zawsze niezawodny, chór szkolny. Zgodnie z hasłem przewodnim  "Pokolenia pokoleniom podały pamiątkę dnia tego".

          • Szkolny konkurs fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny”

          • Szkolny konkurs fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny” skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

            Tematem pracy konkursowej było przedstawienie na fotografii „Pierwszych oznak wiosny”. Zadaniem uczestników było uchwycić najciekawsze momenty, przedstawiające budzącą się do życia przyrodę w najbliższej okolicy. Celem konkursu było: rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, rozwijanie umiejętności fotografowania.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  14.04.2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała  komisja konkursowa. Pierwsza nagroda trafiła do Marii Koślik, druga do Leny Wołosz, trzecia do Aleksandry Zyśk. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

            Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • Sukces naszych uczniów w turnieju BRD

          • Dnia 21 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Piskach odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (etap powiatowy). W grupie pierwszej 10 - 12 lat pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach   w składzie: Lena Stepnowska, Patrycja Zielonka, Tymoteusz Makowski i Jan Muszyński.

            W grupie drugiej, powyżej 12 lat drugie miejsce zdobyli również uczniowie naszej szkoły: Igor Bryska, Miłosz Wasyk i Szymon Święcicki.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w następnych etapach.

            Uczniów przygotowywał Pan Mirosław Łyszkowski - nauczyciel techniki.

          • Opłata za obiady - Maj 2023r.

          •  

            Opłata za obiady budynek D

            85 zł płatne od 27.04.2023r. do 10.05.2023r.

             

            Opłata za zupy budynek B

            25,50 zł płatne od 27.04.2023r. do 10.05.2023r.

          • Sukces naszej uczennicy!

          • Z radością informujemy, że nasza uczennica Emilia Mroczkowska z  klasy VIIIC

            została LAUREATKĄ  Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów

            szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2022/2023.

            Uczennicę przygotowywała Pani Jolanta Leonarska – Smolnik.

                                                                                                      Serdecznie gratulujemy!

          • Wyniki szkolnego konkursu na dekorację wielkanocną

          • Konkurs na dekorację wielkanocną skierowany był do uczniów klas IV-VII.

            Cele konkursu:
            - rozwijanie wrażliwości estetycznej;

            - inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych;
            - umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 kwietnia 2023r. O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała komisja konkursowa.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce - Justyna Gorczyńska kl.5b
            II miejsce  - Alicja Grotek kl.6b
            II miejsce - Tomasz Zalewski kl.7b

            III  miejsce - Izabela Szczepanek kl.5a
            III miejsce -  Kacper Wilczyński kl.6a

            Wyróżnienia

            Jakub Białobrzewski kl.4a
            Lena Zalewska kl.4a
            Patrycja Leończyk kl.5b
            Mateusz Górowski kl.7a
            Łucja Chojnowska kl.7b

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie  dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

          • II Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny

          • Już po raz drugi uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w konkursie mitologicznym organizowanym przez naszą szkołę.  Zmagania piąto- i szóstoklasistów rozpoczęły się o godzinie 9.00 w poniedziałek 17 kwietnia 2023r. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem zawierającym 9 zadań typu otwartego, które sprawdzały znajomość wybranych mitów, umiejętność posługiwania się związkami frazeologicznymi zaczerpniętymi z mitologii, znajomość panteonu bogów greckich itp. Uczniowie mogli w ten sposób rozwinąć i pogłębić swoją wiedzę o kulturze i literaturze mieszkańców starożytnej Grecji.

            Wyniki konkursu poznamy wkrótce, zaś nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystego apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

          • Warsztaty wielkanocne

          • 3 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 2b i 2c wybrali się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Celem tej wycieczki było przede wszystkim poznawanie regionu, w którym mieszkamy oraz tradycji wielkanocnych. Uczniowie podczas spaceru po uliczkach Ostrołęki obejrzeli pomnik generała Józefa Bema, budynek Ratusza, pomnik Jana Pawła II przy Farze i pomnik - ławeczkę z dr. Józefem Psarskim oraz zwiedzili kościół Farny i Klasztor. Wzięli również udział w warsztatach etnograficznych, na których mogli z pomocą pani instruktor wykonać proste kwiaty z bibuły i papierowe ozdoby wielkanocne. Były one wspaniałą pamiątką z wycieczki. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy i nauczyciele: Beata Domurad, Anna Niedźwiecka, Marta Gawrych i Anna Kryza.

          • Spektakl teatralny „Niesamowite przygody skarpetek”

          • 12 kwietnia 2023 r. klasy 3a, 3b i 3c oraz 13 kwietnia 2023 r. klasy 2a, 2b i 2c obejrzały w Ostrołęckim Centrum Kultury spektakl teatralny „Niesamowite przygody skarpetek”, przygotowany przez znakomitych aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Scenariusz widowiska opracowano na motywach bestsellerowej, obsypanej nagrodami książki dla dzieci autorstwa Justyny Bednarek o ciekawym tytule : „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”. Zaginione skarpetki ruszyły w świat, zrobiły zawrotne kariery i przeżyły niesamowite przygody: jedna została gwiazdą filmową, inna detektywem, a jeszcze inna prezydentem.

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • Dnia 13 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (BRD) Uczestnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach i Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Antoniach. W młodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach (Lena Stepnowska, Patrycja Zielonka, Tymoteusz Makowski, Jan Muszyński). W starszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobyła również Szkoła Podstawowa w Olszewie-Borkach (Mateusz Święcicki, Igor Bryska, Miłosz Wasyk). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Antoniach.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, życząc bezpiecznej i fascynującej jazdy rowerowej.

          • Góra Grosza

          • Nasza szkoła wzięła udział w XXIII edycji akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja polegała na zbiórce monet od 1 grosza do 5 złotych w terminie od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. Zebrane i przeliczone monety zostały przekazane do Urzędu Pocztowego w Olszewie-Borkach 27 marca 2023r. Zbiórkę oraz liczenie pieniędzy przeprowadzili uczniowie z klasy 8a i 6b. Razem zebraliśmy 1171,8 złotych. Serdecznie dziękujemy.

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”  ma na celu  popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest  realizowany  ze środków  Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, pod  honorowym   patronatem  Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Przygotowana specjalnie książka ma  zachęcić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania z nich w wyrazów i zdań , a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

             

            W  skład  Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

            • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
            • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

            Uczniowie naszej szkoły,  klasa 1a, 1b i 1c,  otrzymali takie wyprawki dnia 31 marca 2023 r., a podczas  tego spotkania zaprezentowali się uczniowie klasy 4 b, którzy pięknie zaprezentowali inscenizację „O Ali, która szukała literek”

            Niech te książki niosą radość czytania ….