„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”
Jim Trelease
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Święto to ma w naszym kraju długoletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.
Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!
Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
- buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
- rozwija słownictwo, czytanie pomaga przyswajać intonację i melodię języka,
- przynosi wiedzę ogólną, powiązanie dźwięku słów z obrazem wzmacnia zapamiętywanie nowych informacji o świecie, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok,
- dziecko staje się coraz bardziej świadome nie tylko własnych emocji, ale też uczuć innych ludzi.
- rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację,
- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
Co daje głośne czytanie rodzicowi?
*my, dorośli, na czas lektury stajemy się małymi dziećmi, nostalgicznie wracamy do „szczenięcych lat”; oni, mali, czują tę naszą magiczną bliskość, mają w nas oparcie w przeżywaniu lęku o los bohatera, trwogi, gdy zbłądzi pośród krzyżujących się dróg, radości, gdy po trudach zdobędzie nagrodę. To jest pierwsza rola książki: budowanie mostów między pokoleniami, łączenie we wspólnocie przeżyć, śmiechu i wzruszeń.
*dotlenia i poprawia krążenie – działa podobnie jak śmiech,
*stymuluje mózg,
*redukuje stres, rozluźnia mięśnie.
Uczniowie w naszej szkole, w ten dzień, na początku lekcji, słuchali przez kilka minut czytanej na głos książki. Czytać mógł nauczyciel czy uczeń. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci do częstszego kontaktu z książką.