• Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • Dnia 22 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość ŚLUBOWANIA uczniów klas pierwszych, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Ze względu na sytuację pandemiczną, w tym roku wydarzenie miało opóźniony termin i skromniejszy charakter przebiegu.  Jednak dostarczyło również wielu pięknych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Pierwszoklasiści świętowali  w obecności dyrekcji szkoły pani Jolanty Leonarskiej-Smolnik i wychowawczyń: Anny Grabowskiej, Katarzyny Kazanowskiej, Iwony Szymaniewskiej.

            Wszystkich zebranych PIERWSZAKÓW  powitała pani dyrektor. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego się w szkole już nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji Pani Dyrektor potwierdziła, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dużym kolorowym ołówkiem dokonała pani dyrektor Jolanta Leonarska-Smolnik. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie – Borkach. Dowodem tegoż wydarzenia były pamiątkowe akty pasowania na ucznia zakupione przez Radę Rodziców i wręczone dzieciom. Najmłodsi otrzymali słodkości ufundowane przez rodziców. 


            • Wolontariusze w akcji

            • Od 7 do 22 czerwca  Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził zbiórkę na rzecz  schroniska dla bezdomnych zwierząt  Canis w Kruszewie. W akcję zaangażowali się uczniowie klasy 8c.  Działaniami kierowały Marta Tyszka i Natalia Krukowska.  Uczniowie naszej szkoły zareagowali pozytywnie i udało się zgromadzić karmę, smycze, ubranka dla piesków, koce . 

              Serdeczne podziękowania dla wszystkich miłośników zwierząt.

              Opiekun SKW Bożena Kobylińska


          • Wybory władz Samorządu Uczniowskiego

          •        Dnia 17 czerwca 2021roku odbyły się a naszej szkole wybory władz  Samorządu Uczniowskiego.

                   Swoje kandydatury zgłosili:  Michał Rawa z kl. VIa,  Pola Bystrek z kl. VIb, , Maria Koślik z kl. VIc, Kacper Majchrzak z kl. VIIa, Jakub Jędrzejczyk z kl. VIb, Marta Kossakowska z kl. VII c i  Kornelia Tercjak z kl. VIId.

            Komisja wyborcza w składzie: Julita Mierzejewska, Julia Turek, Piotr Rawa, Bartosz Wołosz, Kacper Podpora  i Paweł Załuska ( uczniowie z kl. VIIIc) przeprowadziła wybory i  ogłosiła wyniki.

             

            Opiekun projektu

            Bożena Kobylińska


          • 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • W poniedziałek 31 maja 2021 r. przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku i stanowi część programu Europa wolna od dymu tytoniowego.  Corocznie podstawowym celem podejmowanych działań jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów.

            W Polsce  około 9 milionów osób jest uzależnionych od nikotyny. Każdego roku palenie przyczynia się do śmierci około 6 milionów ludzi na świecie, z czego ponad 600 000 to osoby niepalące, które są ofiarami tak zwanego biernego palenia. To więcej - niż łączna liczba umierających z powodu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

            Działania podjęte w naszej szkole, skoncentrowane wokół tegorocznej akcji, mają zwrócić uwagę uczniów na szkodliwy wpływ palenia papierosów na zdrowie i życie człowieka oraz zwiększenie świadomości prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
            W maju odbył się konkurs plastyczny  „Palenie jest szkodliwe”, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-8. Prace zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych, laureaci otrzymają nagrody książkowe, a osoby wyróżnione - pamiątkowe dyplomy, które w najbliższym czasie zostaną  przekazane wychowawcom.
             

            klasy 1-3:

            1 miejsce:
            Szymon Zawada, kl.1c
            2 miejsce:
            Karolina Tymińska, kl. 2b
            3 miejsce:
            Wiktoria Antoszewska, kl. 2b
            wyróżnienia:
            Maria Piersa, kl. 1c
            Sylwia Baczewska, kl. 2a

            klasy 4-6:

            1 miejsce:
            Alicja Piendak, kl. 4b
            2 miejsce:
            Emilia Mroczkowska, kl. 6c

            klasy 7-8:

            1 miejsce:
            Wiktoria Borkowska, kl. 7c
            2 miejsce:
            Zuzanna Zalewska, kl. 7c
            3 miejsce:
            Marta Mosakowska, kl. 7c
            3 miejsce:
            Marta Mosakowska, kl. 7c
            wyróżnienie:
            Julita Gwara, kl. 7b
            Amelia Brzostek, kl. 7a

            Wystawa nagrodzonych prac znajduje się w budynku B. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie!


          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          • W dniu 22 kwietnia 2021r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Wzięło w nim udział dwoje uczniów z klasy 3c i jedna uczennica z klasy 2b. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w trybie stacjonarnym. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę matematyczną, rozwiązując zadania testowe w arkuszu Żaczek i Maluch. Po zakończonej pracy otrzymali pamiątkowe układanki matematyczne. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały wychowawczynie p. Iwona Perzan i p. Iwona Białobrzewska.


          • KAŻDY DZIEŃ TRAKTUJ JAK DZIEŃ ZIEMI!!!

          • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Obchodzimy je 22 kwietnia. Już po raz drugi obchodzimy ten dzień w czasie pandemii COVID-19, podczas trwania nauki zdalnej. Chcielibyśmy uświadomić uczniom, że nasze zdrowie zależy od zdrowia całej Ziemi. Im zdrowsze są ekosystemy, tym zdrowsi są mieszkańcy naszej planety. Z tej okazji uczniowie klas I-III otrzymali karty pracy dotyczące min. znajomości segregacji śmieci. Starsi uczniowie otrzymali link do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Jak radzić sobie z odpadami”, a następnie mogli sprawdzić swoją wiedzę w krótkim Quizie.

             Film

            www.epodreczniki.pl/a/film/Df0T0zIDT


          • Światowy Dzień Trzeźwości

          • 15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu. Alkoholizm jest jedną z najbardziej popularnych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci około 2,5 milionów ludzi rocznie. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób niż przez takie choroby jak AIDS lub gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw czy wypadków drogowych.

            Dlaczego ludzie z taką przyjemnością wprowadzają się w stan, w którym tracą nad sobą kontrolę? Tak dzieję się od wieków i nie oszukujmy, będzie trwać kolejne kilkaset lat. Ale nawet jeśli w Światowy Dzień Trzeźwości tylko jedna osoba rzuci używki, będzie to sukces!!!

            Problem alkoholizmu jest złożony i, oprócz osób bezpośrednio chorujących, dotyka także najbliższą rodzinę, a nierzadko dzieci alkoholików. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO alkoholizm to pierwotna, przewlekła choroba charakteryzująca się zaburzeniami kontroli nad piciem, nadmiernym spożywaniem alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji, które często powodują zakłócenia racjonalnego myślenia.

            W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. W naszym społeczeństwie alkoholizm wciąż jest tematem tabu. Wiele uzależnionych osób nie zauważa problemu nadmiernego picia lub nie przyznaje się do alkoholizmu. Często alkoholicy szukają usprawiedliwienia dla swojego nałogu, tłumacząc, że kieliszek wódki lub piwo, jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Nie trzeba codziennie pić aby być alkoholikiem i nie każdy alkoholik, jest człowiekiem z marginesu społecznego. Należy pamiętać, że nieleczony alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Osoba uzależniona nie przestanie natychmiastowo pić i nie zacznie kontrolować swojego problemu. Pierwszym krokiem na drodze leczenia jest przyznanie przed samym sobą, że istnieje problem z alkoholem. Ważną umiejętnością jest prawidłowe rozpoznanie przyczyn choroby, które najczęściej dotyczą sfery emocjonalnej. Nasze głęboko skrywane emocje mogą stać się drogą do uzależnienia, zwłaszcza, że kieliszek czegoś mocniejszego bywa traktowany jako „doraźny lek” uśmierzający na chwilę ból duszy.

            W polskim społeczeństwie funkcjonuje tak zwany kulturalny sposób picia. Ale co to znaczy? Kulturalny sposób picia to mit tworzony na potrzeby dużych koncernów alkoholowych. Alkohol zawsze uzależnia, czy to w dużych ilościach, czy rozkładanych w odstępach czasowych. Niewątpliwie, alkoholik potrzebuje pomocy bo bez niej zatopi nie tylko smutki ale swoje zdrowie, a nawet życie.

            Z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości przypominamy kilka podstawowych przepisów. W Polsce istnieje zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

            • osobom do lat 18.  Jeżeli sprzedawca lub podający napoje alkoholowe ma wątpliwości, co do pełnoletności kupującego, ma on prawo zażądać  okazania dokumentu stwierdzającego wiek klienta,
            • osobom, których  zachowanie wskazuje, że są w stanie nietrzeźwości,
            • na kredyt i pod zastaw.

            Złamanie przez sprzedawcę każdego z tych zakazów jest przestępstwem, za które, oprócz  sankcji karnych, może być odebrane zezwolenie na sprzedaż  napojów alkoholowych.

            Ponadto, polskie prawo zabrania spożywania napojów alkoholowych m.in. na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów (art. 14 ust. 2a).

            W naszej szkole, pomimo pracy zdalnej, odbędą się różnorodne działania związane ze Światowym Dniem Trzeźwości: zajęcia profilaktyczne w klasach, prezentacje i filmy dotyczące negatywnych skutków nadmiernego spożycia alkoholu skierowane zarówno do dzieci jak i rodziców.

            Ważne adresy, telefony:

            Źródło:

            https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-trzezwosci


          • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA EDYCJA 2020/2021

          • W związku z przystąpieniem Gminy Olszewo - Borki  do Ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniakaedycja 2020/2021 w naszej szkole  odbyły się zajęcia w wymiarze 1 godziny w klasach 7-8 za pomocą platformy Teams. Koordynatorem zajęć była Pani Anna Żebrowska nauczyciel biologii. Głównym celem zajęć było budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

            Podczas zajęć uczniowie poznali zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność samobadania skóry, oglądając krótki film instruktażowy oraz rozróżniania zmian o charakterze nowotworowym od niegroźnych zwykłych znamion. Uczniowie zostali zachęceni do promowania zdobytej wiedzy w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę  i znajomych do podejmowania działań profilaktycznych.



          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          • Pomimo trwania pandemii społeczność naszej szkoły nie zapomina o ważnych świętach. Jak co roku postanowiliśmy uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

            1 marca uczniowie naszej szkoły  wraz ze swoimi  rodzicami i rodzeństwem zapalili znicze na Skwerze Niepodległości w Olszewie-Borkach. Uczniowie klas 8 mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę historyczną w II edycji konkursu „Czas Żołnierzy Wyklętych”, który odbył się 2 marca z wykorzystaniem technik pracy zdalnej.

            Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

            I miejsca: Julita Mierzejewska ( kl. 8c), Julia Turek ( kl. 8c)

            II miejsca: Izabela Chrzanowska (kl.8b), Piotr Rawa (kl.8c), Paweł Załuska (8c)

            III miejsce: Magdalena Grzymała (kl. 8a)

            Zwycięzcom gratulujemy!

            W ramach obchodów święta zorganizowano również lekcje on-line przygotowane przez pracowników Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pierwsza taka lekcja odbyła się 9 marca w klasie 8c. Podobne lekcje zostaną przeprowadzone w pozostałych klasach ósmych w następnym tygodniu.

            Nad całością obchodów święta czuwała pani Bożena Kobylińska, natomiast  konkurs historyczny zorganizowany został we współpracy z panią Anną Jędrzejewską.



          • Rzeźby ze śniegu, które zapierają dech w piersiach!

          • Dzieci uwielbiają lepić bałwany, igloo, forty do bitew na śnieżki. W ramach zajęć plastyki poniższe dzieła wykonywały dzieci klas 4 i 6. Bałwan do góry nogami, gąsienica ze śnieżnych kulek lub śniegowe zwierzęta spodobają się niejednemu łobuziakowi. Ich kreatywność zasługuje na podziw!


          • Walentynki w klasach I- III

          • Piątek 12 lutego upłynął w szkole, wśród uczniów klas I-III, w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. Wszystko to z okazji świętowania WALENTYNEK.  Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie pod adresem bliskich ich sercu osób, nauczycieli i pracowników szkoły. Dzieci, wykonały w salach bardzo ładne gazetki tematyczne z walentynkowymi akcentami. Uczniowie oglądali walentynkowe prezentacje multimedialne przedstawiające historię powstania tego święta, rozwiązywali zagadki tematyczne, oglądali bajki, śpiewali walentynkowe piosenki dla dzieci. ​​​​​​​

            Uczniowie klas trzecich na lekcjach języka angielskiego, z panią Emilią Zyśk, poznali słownictwo i zwyczaje związane z dniem Świętego Walentego.  Ogólnie, dzień upłynął pod znakiem radości i życzliwości. Pamiętajmy o tym ,że "miłe słówka i gesty”, poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

            Dzień świętego Walentego

            To dzień dobry dla każdego !

            W tym dniu wszyscy to wyznają

            Że chcą kochać i kochają !

            Zapraszamy do galerii zdjęć.


          • Walentynki w bibliotece

          • Walentynki, czyli  Dzień Świętego Walentego,  to nie tylko czas miłości, ale także  radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Dzień dobrych uczuć był okazją do walentynkowego czytania. Biblioteka szkolna przygotowała  wystawkę tematyczną książek na temat walentynek i wyrażania uczuć. Tego dnia nauczyciele skorzystali z propozycji czytelniczych i  czytali  dzieciom na zajęciach. Poza tym, aby  umilić walentynki  w bibliotece szkolnej, uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę i wypożyczyli książkę, otrzymywali  małą walentynkę


          • Dzień Edukacji Narodowej

            • 15 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Był to dla nas szczególny dzień, kiedy mogliśmy podziękować wszystkim pracownikom szkoły, z którymi wiąże się nasze uczniowskie życie.

              W tym roku z powodu obostrzeń związanych z wirusem COVID - 19 ten dzień był nieco inny. Nie mogliśmy się zebrać na apelu całą społecznością szkolną jak to bywało w ubiegłych latach.

              W apelu wzięli udział przedstawiciele klas i uczniowie przedstawiający krótką część artystyczną. Następnie głos zabrała pani dyrektor Marzena Borkowska. Złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły                    i podziękowała za trud wkładany w nasze kształcenie i wychowanie.

              Na koniec Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i innym pracownikom szkoły słodkie upominki dziękując za ich trudną pracę.

              Całej uroczystości przyświecało hasło: "Dziękujemy, że jesteście z nami"