2014/2015
Konkurs Recytatorski Poezji Ks. Jana Twardowskiego
W dniu 30 maja 2015 r. w Kościele p.w. św. Wojciecha w Ostrołęce odbyła się XVIII. Edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Ks. Jana Twardowskiego organizowanego przez Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego oraz Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. św. Wojciecha w Ostrołęce.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Wśród naszych uczniów nagrodzono Natalię Krukowską z VI b, która zajęła I miejsce.
Miejski Konurs Kaligraficzno - Literacki "Moja przygoda w Ostrołęce"
Dnia 5 maja 2015r. został rozstrzygnięty Miejski Konkurs Kaligraficzno - Literacki "Moja przygoda w Ostrołęce", który był zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrołęce. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych z Ostrołęki i okolic. Podstawowym wymogiem konkursu było napisanie pracy piórem na czystej kartce papieru. Liczyła się też oczywiście strona literacka - treść pracy.
Wśród laureatów konkursu znalazła sięuczennica naszej szkoły z kl. VIb - Kornelia Turek. Pracowała pod nadzorem p. Elżbiety Polkowskiej. Gratulujemy sukcesu.
Zabawy z matematyką
29 maja 2015 roku odbyła się jedenasta edycja konkursu „Zabawy z matematyką” pod hasłem „Dwa łyki matematyki, który adresowany był do uczniów klas piątych.
Tegorocznykonkurs został objęty patronatem Stowarzyszenia "Razem Łatwiej" działającego na terenie Gminy Olszewo-Borki od 2006 roku, asfinansowany ze środków budżetu Gminy Olszewo-Borki przeznaczonych na zadania publiczne na rok 2015.
W tym roku konkurs przybrał charakter konkursu międzyszkolnego. W matematycznym łamaniu głowy uczestniczyło 10 par.Oprócz uczniów naszej szkoły, przygotowanych przez panie Jolantę Rostkowską, Iwonę Gumowską i Alicję Murzyn wzięli w nim udział: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Antoniach, których przygotowywała pani Anna Pędzich, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, przygotowani przez panią Danutę Mróz, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dylewie, przygotowani przez panią Edytę Laskowską i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Troszynie przygotowaną przez panią Barbarę Zięba.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
- kierownik Referatu Oświaty - p. Juliusz Zdanowicz;
- przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty, Kultury – p. Teresa Mierzejewska;
- przewodnicząca Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” – p. Elżbieta Nakielska
Zespoły zostały poddane intensywnej próbie, biorąc udział w następujących konkurencjach matematycznych:
Ø Tangram
Ø Gra w wojnę
Ø Domino
Ø Gra planszowa
Ø Zadanie tekstowe
Ø Krzyżówka liczbowa
Ø Krzyżówka z hasłem
W organizację konkursu zaangażowani zostali również uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Olszewie Borkach, którzy pełnili rolę sędziów i asystentów. Czuwali nad stroną techniczną konkursu. Ich zadaniem było sędziowanie przy poszczególnych konkurencjach, przekazywanie informacji, wpisywanie liczby zdobytych punktów na zbiorczą tablicę punktacji, służenie pomocą, udzielanie informacji.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Iwona Gumowska, Alicja Murzyn i Jolanta Mysiewicz.
Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że poprzez ducha rywalizacji stanie się on sposobem na podnoszenie matematycznych umiejętności uczniów. Liczymy, że zmieniło się spojrzenie na matematykę – z założenia trudną i nudną i, że w pamięci wszystkich pozostanie ta matematyczna zabawa. Urozmaiceniem konkursu były ciekawe, intrygujące i inspirujące zajęcia z matematyki przygotowane przez uczniów Gimnazjum pod tytułem „Co dali nauce starożytni uczeni?”.
Wyniki konkursu:
I miejsce Aleksandra Krupińska i Julia Burzyńska uczniowie ze szkoły Podstawowej w Troszynie
II miejsce Krystian Dobrołęcki i Mateusz Wysocki uczniowie ze szkoły Podstawowej w Troszynie
III miejsce Katarzyna Krukowska i Bartłomiej Borowski uczniowie ze szkoły Podstawowej w Olszewie BorkachZapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
III Powiatowy Konkurs Piosenki w Goworowie
18 maja 2015 roku odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Uczniowskiej „NUTKA”, zorganizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Goworowie. W tym dniu przypadała 95 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II i to właśnie Jemu konkurs ten był zadedykowany. Wzięło w nim udział 22 solistów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przyjechali oni z Ołdak, Ostrołęki, Różana, Wąsewa, Olszewa Borek, Antoń, Rzekunia i Pasiek. Zaprezentowali różnorodny repertuar i wysoki poziom wokalny.
Konkurs odbywał się w następujących kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy: 0-I, II-III, IV-VI oraz gimnazjum.
Wykonawców oceniała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Jakubiak, Elżbieta Bogdanowicz, Władysława Niedźwiecka i Henryk Gadomski. Wszyscy państwo to doświadczeni nauczyciele muzyki i śpiewu z ogromnym dorobkiem. Henryk Gadomski, przed odczytaniem werdyktu, udzielił wokalistom wielu cennych rad i wskazówek dotyczących śpiewania. Mówił o właściwym doborze repertuaru, dykcji, emisji głosu i kontaktu z publicznością. Zachęcał do pielęgnowania swoich talentów i pracy nad sobą oraz do śpiewania utworów a’capella.
Solistka z kategorii wiekowej kl. II-III Anna Zdziarska otrzymała najwyższą liczbę punktów (39) od jurorów i tym samym została obdarzona złotym mikrofonem – „Dla wschodzącej gwiazdy szkolnej estrady”. Pomysłodawcą i fundatorem tej prestiżowej nagrody był dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie Jacek Dobrzyński.
Naszą szkołę w tym konkursie godnie reprezentował uczeń klasy 3a Łukasz Rydzewski, wychowanek p. Iwony Białobrzewskiej.
III Powiatowy Konkurs Piosenki Uczniowskiej „Nutka” uatrakcyjnił basista z zespołu „Droga na Ostrołękę” Adam Wołosz. Wykonał 4 utwory skomponowane przez siebie. Jego śpiewanie i rewelacyjna gra na gitarze zrobiły na zebranych ogromne wrażenie. Mini koncertu Adama Wołosza wysłuchał razem z nami Starosta Powiatu ostrołęckiego pan Stanisław Kubeł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Przegląd gadek kurpiowskich
Dnia 24 kwietnia 2015r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszewie – Borkach już po raz trzeci odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Gadek, Inscenizacji i Wierszy Kurpiowskich „Mali ambasadorowie gwary kurpiowskiej” pod hasłem „Jak to dawniej na Kurpiach bywało”. Naszą szkołę reprezentowała Marta Rzodkiewska z grupy 0a oddziału przedszkolnego. Recytowała wiersz Janiny Anny Krzyżewskiej „Zijemy leluje”. Zdobyła wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody – dyplomy, maskotki i słodycze. Opiekun: p. Iwona Perzan
Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny
24 kwietnia 2015 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrołęce. Klasy III reprezentowały uczennice: Adrianna Kubeł – 3a i Kamila Laskowska – 3a, a klasy starsze: Wojciech Zieziula – 5c i Kornelia Turek – 6b. Konkurs odbył się w formie testu pisemnego. Jury wyłoniło zwycięzców, którym dyrektor szkoły p. Alicja Jabłonowska wręczyła ciekawe nagrody. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni. Oprócz podziękowań otrzymali albumy o tematyce przyrodniczej. Pieczę nad uczniami sprawowały p. Iwona Białobrzewska i p. Joanna Grzyb.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii
Omnibus - finał
17 kwietnia 2015 roku to wielki dzień dla uczennicy klasy 3a Iwonki Tyszki, która rywalizowała o tytuł Omnibusa z najlepszymi w XVIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Omnibus, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 im. 1 Dywizji Tadeusza Kościuszki w Ostrołęce. W konkursie wzięło udział 10 szkół z terenu miasta Ostrołęki i okolic.
Nasza Iwonka walczyła dzielnie i znalazła się, po testach pisemnych, w wąskim gronie finalistów. W części
drugiej - ustnej została pokonana tylko przez uczennicę z SP nr 10 i tym samym zajęła II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczennicę przygotowała Iwona Białobrzewska - wychowawczyni klasy 3a.
Najnowsze zdjęcia już w galerii.
Omnibus
24 marca 2015 roku o tytuł szkolnego Omnibusa walczyli uczniowie klas trzecich: Banach Bartłomiej, Bieńkowski Mikołaj, Bieńkowski Oskar, Budziłek Kacper, Cybulska Julia, Cybulska Katarzyna, Dawid Bartosz, Głażewska Klaudia, Konopka Jakub, Krukowska Justyna, Kubeł Adrianna, Laskowska Kamila, Lipka Kacper, Łaszkiewicz Antonina, Nalewajk Szymon, Olech Maja, Piersa Julia, Rydzewski Łukasz, Sęk Mateusz, Tyszka Iwona.
Po zaciętej i wyrównanej „walce” intelektualnej wyłoniono trzech finalistów: Iwonę Tyszkę, Kamilę Laskowską i Szymona Nalewajk, których prace pisemne oceniono powyżej 90%.
W drugim etapie najbardziej wszechstronną wiedzą wykazała się Iwona Tyszka, uczennica klasy 3a i tym samym awansowała do konkursu międzyszkolnego, który odbędzie się w kwietniu w Zespole Szkół nr 4 w Ostrołęce.
Konkurs szkolny przygotowały i przeprowadziły wychowawczynie klas trzecich: Iwona Białobrzewska, Beata Domurad i Elżbieta Grabowska.
Wiecej zdjęć w naszej galerii.
Konkurs plastyczny „Twórczość ks. Jana Twardowskiego widziana oczami dziecka”
Rok 2015 został ustanowiony rokiem ks. Jana Twardowskiego. W związku z tym wydarzeniem oraz przypadającej niebawem, bo 1 czerwca br., setnej rocznicy urodzin księdza-poety, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce zorganizowała konkurs plastyczny „Twórczość ks. Jana Twardowskiego widziana oczami dziecka”, którego rozstrzygnięcie odbyło się 5 marca 2015 roku.
Do biblioteki wpłynęło 118 prac z wielu szkół.
Nagrody i wyróżnienia przyznano autorom prac wyróżniających się pomysłowością, oryginalnością oraz ciekawą techniką wykonania. Wyróżnienie w kategorii klas IV – VI otrzymał uczeń naszej szkoły Konrad Długołęcki z klasy IVa.
Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii
Turniej Wiedzy Pożarniczej
26 lutego 2015r. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Turnirju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą "Młodzież zapobiega pożarom". W zmaganiach wzięło udział 11 uczestników podzielonych na dwie grupy wiekowe (uczniowie szkół podstawowych - 7 osób, uczniowie szkół gimnazjalnych - 4 osoby). Wśród uczniów naszej szkoły udział wzięli:
Mateusz Zych kl. 5a - 4 miejsce
Kacper Drężewski - 3 miejsce
Konkurs Języka Polskiego
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uzyskują tytuły finalistów i laureatów Konkursu Języka Polskiego.
W tym roku odnieśliśmy kolejny sukces. 13 stycznia 2015 roku aż 5 naszych uczennic weźmie udział
w finale tego prestiżowego konkursu w Warszawie.
Są to uczennice: VIa Sandra Krukowska i Weronika Majchrzak, VIb Kinga Cybulska i Ewa Merchel, VIc Agata Załuska.
Przygotowywały je panie: Elżbieta Polkowska, Grażyna Kijek i Jolanta Leonarska - Smolnik.
Życzymy im sukcesów.
Konkurs Historyczny "Krąg"
Uczniowie klas szóstych brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Hostorycznym "Krąg". Szkolnym koordynatorem konkursu była p. J. Leonarska-Smolnik.
Najlepszy wynik w szkole w kategorii test otrzymała uczennica klasy 6c - Izabela Mierzejewska.
W kategorii praca indywidualna najlepszy wynik otrzymała uczennica klasy 6b - Katarzyna Krukowska.
Wyróżnienia za udział otrzymali uczniowie:
Anta Krasniewska
Julia Murach
Patrycja Suchecka
Aleksander Waszczak
IX Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”
Dnia 3 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach odbyło się już po raz dziewiąty „Święto poezji”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Poezja z Kurpiowszczyzny”, ponieważ celem było przybliżenie i popularyzowanie twórczości poetów związanych z Ziemią Kurpiowską – ich miejscem urodzenia lub zamieszkania. W konkursie bierze udział cała społeczność szkolna. Każda klasa ma dwóch przedstawicieli wyłonionych w ramach wewnętrznych rozstrzygnięć. Recytatorów oceniała komisja w składzie: pani Bogna Jankowska - nauczyciel języka polskiego z Gimnazjum w Olszewie Borkach, pani Marta Krukowska – twórczyni ludowa a zarazem przedstawiciel grona rodziców naszej społeczności szkolnej, pani Elżbieta Nakielska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie Borkach, pan Stanisław Kałucki – poeta związany Kurpiowszczyzną, specjalny gość szkolnego konkursu recytatorskiego.
Po powitaniu i słowie wstępu o tematyce recytowanych wierszy, głos zabrał pan Stanisław Kałucki. Zebrani mogli zapoznać się z twórczością zaproszonego gościa, a także wziąć udział w krótkim konkursie przygotowanym przez poetę. W nagrodę można było otrzymać książkę autora.
Część główna naszego spotkania to recytacja dzieci z poszczególnych klas, a na zakończenie wszyscy recytatorzy wystąpili do pamiątkowego zdjęcia i otrzymali upominki, które przekazał urząd gminy a wręczyła je pani Ewa Milewska - starszy specjalista ds. oświaty i sportu w Urzędzie Gminy Olszewo – Borki. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie się do występu, urzędowi gminy za przekazanie nagród dla recytatorów a gościom za przybycie na naszą uroczystość.
Wyniki konkursu
Grupa wiekowa - Oddział przedszkolny, klasy 1, klasy 2
I miejsce: Szmigiel – Bziukiewicz Norbert kl. 1c, Rawa Michał kl. 1b,
Borkowska Wiktoria 2d
II miejsce: Baczewska Zuzanna „0”a, Wiernicki Piotr kl. 2a
III miejsce: Budziłek Karolina „0” a, Nadrowski Szymon „0” b, Załęska Weronika „0” b,Gwiazda Radosław kl. 1a, Brzezowski Szymon kl. 1b, Bystrek Pola kl. 1c,
Brzostek Amelia kl. 2a, Sieruda Nadia kl. 2dWyróżnienie: Chełchowska Oliwia kl. 1a, Białobrzewski Gabriel kl. 1d, Grala Julia kl. 2b,
Lenkiewicz Krzysztof kl. 2b, Mosakowska Marta kl. 2c,
Łaskarzewski Aleksander kl. 2c
Grupa wiekowa klasy 3, klasy 4
I miejsce: Kubeł Adrianna kl. 4a, Rydzewski Łukasz kl. 4b,
II miejsce: Hagiemajer Olga kl. 3a
III miejsce: Tyszka Iwona kl. 4a, Olech Maja kl. 4c,
Wyróżnienie: Zalewska Magdalena kl. 3a, Wołosz Bartosz kl.3c, Piersa Julia kl. 4c
Grupa wiekowa klasy 5, klasy 6
I miejsce: Opęchowska Magdalena kl. 5c,
II miejsce: Lenkiewicz Katarzyna kl. 5b, Cybulska Olga kl. 5c, Zdrodowska Olga kl. 6c
III miejsce: Bezpalko Maja kl. 5b, Brzostek Kacper kl. 6a, Tercjak Wiktoria kl. 6c
Wyróżnienie: Witkowska Emilia kl. 5a, Terlik Filip kl. 5a
Konkurs recytatorski "W krainie wierszy Jana Brzechwy"
Konkurs recytatorski bardzo naturalnie wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych i 28.11.2014 odbyła się już VIII jego edycja. Tematem przewodnim była: kraina wierszy Jana Brzechwy.
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań wierszowana literaturą dziecięcą, rozwijanie zdolności recytatorskich, a także uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Każdą klasę reprezentowało dwoje uczniów wyłonionych w eliminacjach klasowych.
Do konkursu uczniów przygotowywali wychowawcy i nauczyciele języka polskiego.
Recytacje poprzedzone były krótką inscenizacją Pt.: „Leń”. Przekazano też informacje z życiorysu pisarza. Za tę część była odpowiedzialna biblioteka szkolna.
Recytatorzy nagradzani byli gromkimi brawami, a zwycięzcy zostaną wyłonieni po naradach komisji na najbliższym apelu szkolnym.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii
Umiem Pływać
Uczniowie klasy 3a, 3b i 3c w ramach godzin dodatkowych wyjeżdżają wraz z wychowawcami na basen. Od połowy września biorą udział w programie „Umiem pływać”. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Gminy Olszewo- Borki i Ostrołęckie WOPR.
Projekt ten jest adresowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.
Główne cele projektu:
- upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
- profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
- efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
Projekt jest realizowany w terminie od września do końca listopada 2014 roku w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach pływania. Niektórzy z nich świetnie radzą sobie w wodzie.