• 2015/2016

        • Zakończenie roku szkolnego

          Nastał dzień, kiedy pożegnaliśmy mury naszej szkoły. Niektórzy już na zawsze, ponieważ od września rozpoczną naukę w gimnazjum, inni tylko na dwa miesiące, bo po wakacjach będą kontynułować naukę w wyższej klasie (a to oznacza, że wszyscy zdali). Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego nie zabrakło występów naszych uczniów, ale żelaznym punktem takich uroczystości jest wręczenie świadectw "z czerwonym paskiem" uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Wszystkim gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!

          Zapraszam do galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z uroczystości.


          Nasze sukcesy

          Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach szkolnych i pozaszkolnych w różnych dziedzinach i na różnych szczeblach. W wielu z nich zajmują wysokie lokaty, a czasami otrzymują tylko nagrody pocieszenia. 17 czerwca 2016r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego posumowano wiele konkursów, a laureatom wręczono dyplomy i upominki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


          Akademia Małego Kucharza

          9 czerwca 2016 r. uczniowie klasy 3b mieli ostatnie zajęcie z cyklu Akademii Małego Kucharza. Tym razem przyrządziliśmy pyszny mus truskawkowy, który zjedliśmy z makaronem.

          Wszyscy bardzo żałowali, że to było nasze ostatnie spotkanie z tego cyklu, lecz mamy nadzieję, że może kiedyś jeszcze to powtórzymy.  

          Najnowsze zdjęcia do obejrzenia w galerii.


          Dzień Rodziny

          Co roku, na przełomie maja i czerwca, w naszej szkole obchodzony jest Dzień Rodziny. Nasi młodsi uczniowie przygotowali występy dla swoich rodziców. Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć w galerii.


          Wycieczka klas VI

          Uczniowie klas VI oraz IV naszej szkoły 31 maja 2016r. pojechali na wycieczkę do Warszawy. Po niedługiej podróży, okraszonej wokalnymi popisami uczestników, dotarliśmy do Centrum Nauki "Kopernik", gdzie każdy osobiście mógł poznać tajniki różnych dziedzin nauki. Chętne i wytrwałe osoby obejrzały inscenizację baśni J.H. Andersena w Teatrze Robotycznym, gdzie aktorami są roboty oraz niezwykły pokaz w Teatrze Wysokich Napięć. Następnie udaliśmy się na dach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie obejrzeliśmy ogród dachowy - jeden z największych i najpiękniejszych tego typów ogrodów w Europie oraz mogliśmy zachwycać się piękną panoramą Warszawy podziwiając nadwiślańskie krajobrazy oraz budynek Stadionu Narodowego. Po silnych wrażeniach nastała pora posiłku, a po nim czekały nas jeszcze większe emocje - seans filmowy w technologii 4XD. Obejrzeliśmy film pt. "Alicja po drugiej stronie lustra", którego akcja, a przede wszystkim efekty specjalne, zrobiły na nas niesamowite wrażenie.


          Wycieczka klas I

          19 maja 2016r. 66 uczniów klas pierwszych wyjechało na wycieczkę do Łomży, Drozdowa i Nowogrodu. Wycieczka została zorganizowana przez Biuro Podróży i Turystyki Korttina w Ostrołęce.

          W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży uczniowie wzięli udział w spektaklu pt. „Baśń o Rycerzu”.

          W Drozdowie zwiedzali z przewodnikiem Muzeum Przyrodnicze, brali udział w Lekcji Muzealnej oraz z panią botanik podziwiali piękny park, z jego roślinami i „małymi mieszkańcami”.

          W Nowogrodzie zjedli pyszny obiad w restauracji „Wiszące Ogrody nad Narwią” i pełni sił rozpoczęli zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu im. Adama Chętnika.

          Oglądali chaty kurpiowskie, zabudowania gospodarskie oraz sprzęty wykorzystywane 150 lat temu w gospodarstwie domowym w naszym regionie.

          Dzieci były zachwycone spektaklem teatralnym, żywo reagowały podczas gry aktorów na scenie. Bardzo podobały im się małe zwierzątka, żyjące w parku: chrząszcze, traszka, żaba, których mogły dotknąć i podpatrzeć ich zachowania.

          Na koniec dla wszystkich uczestników pani pilot przygotowała krótki quiz na temat wycieczki. Najlepszą wiedzą wykazało się troje uczniów, którzy otrzymali drobne upominki.

          Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas pierwszych: Beata Domurad, Elżbieta Grabowska, Iwona Białobrzewska i Iwona Perzan. Dodatkowo opiekę nad uczniami sprawowała pani psycholog Agnieszka Zieziula.


          Pierwszoklasiści pełnoprawnymi czytelnikami

          W dniach 10 maja  i 12 maja uczniowie klasa pierwszych zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej. W uroczystości wzięli udział członkowie aktywu bibliotecznego z klas piątych i szóstych, którzy przygotowali inscenizację pt. „W bajkowej krainie…”. Po wykonaniu zadań czytelniczych, pierwszaki złożyły przyrzecznie czytelnika, a następnie dyrektor szkoły dokonała  pasowania na czytelnika.  Na zakończenie  najmłodsi czytelnicy wypożyczali książki.


          225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          Dnia 28 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 5b pod opieką wychowawcy mgr Justyny Nierubiec przygotowała część artystyczną o patriotycznej wymowie.

          Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Poprzez udział w cennej lekcji historii, na którą zaproszona została „Pani Konstytucja”, otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie faktów dotyczących zdarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.


          Dbam o oddech

          Projekt „DBAM O ODDECH” to program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim. Wśród gmin , które zostały objęte projektem znalazła się gmina Olszewo-Borki.

          W ramach Projektu „DBAM O ODDECH”  zrealizowano  dla uczniów zajęcia edukacyjne     z zakresu profilaktyki chorób układu oddechowego, które finansowane były z funduszy norweskich i budżetu państwa. 

          Zajęcia z wykorzystanie profesjonalnych pomocy dydaktycznych  przeprowadził wykwalifikowany personel, który edukował uczniów na temat zagrożeń wynikających z:

          • palenia tytoniu ( skutków nałogu dla organizmu, wpływu dymu tytoniowego na osoby towarzyszące, chorób odtytoniowych)
          • zażywania substancji szkodliwych np. narkotyków i substancji psychotropowych
          • uzależnienia od alkoholu
          • zasad zdrowego żywienia

          Uczniowie uczestniczący w  warsztatach otrzymali pamiątkowe koszulki, piłki nożne i komplety do badmintona celem zachęcenia do aktywnego spędzania wolnego czasu.

          Więcej zdjęć w galerii.


          Sprawdzian szóstoklasistów

          We wtorkowy poranek szóstoklasiści pisali sprawdzian kompetencji. Pierwsza część sprawdzianu dała możliwość uczniom zaprezentowania swoich umiejętności z dziedziny języka polskiego i matematyki, zaś druga część sprawdzała kompetencje w zakresie języka angielskiego. Liczymy, że wyniki sprawdzianu będę satysfakcjonujące dla zdających, ich rodziców i nauczycieli.

          Zapraszamy do obejrzenie zdjęć w galerii.


          Powitanie wiosny z bohaterami ulubionych książek i bajek

          Dnia 23 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach odbyła impreza zatytułowana  „Parada bohaterów książek i bajek’. Szkoła przeobraziła się w krainę pełną przeróżnych bohaterów . Każda z klas zaprezentowała postacie z wybranych przez siebie utworów. Były wróżki, księżniczki, królowie, Mały Książę, żółw i zając, Minionki, Pinokio, Czerwony i Zielony Kapturek, wilk, ale też bohaterki „Ani z Zielonego Wzgórza” czy „W krainie lodu”, „Kubusia Puchatka” czy powieści „Kamienie na szaniec”. Przedstawiono też wiosnę, Smerfy i Gargamela,  a także wymarzoną książkę dla kibiców piłki nożnej. Długo by wymieniać ten fantastyczny pokaz bohaterów. Wszyscy wykazali się kreatywnością, pomysłowością, a także poczuciem humoru i dystansu do siebie. Mamy nadzieję, że prezentacje rozbudzą zainteresowanie i zachęcą widzów do sięgania po książkę.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii 


          Święto Szkoły

          Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Szkoły, które w piątek 26 lutego 2016 roku odbyły się w Szkole Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Olszewie Borkach. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły, dyrekcja oraz zaproszeni goście:

          - p. Juliusz Zdanowicz - Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy w Olszewie Borkach,

          - p. Teresa Mierzejewska- Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty, Kultury,

          - p. Andrzej Grzymała- Przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach.

          Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas III wraz z nauczycielami: p. M. Bogdanowską, p. A. Murzyn, p. D. Rydel, p. E. Zyśk. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły młodzi artyści zatańczyli poloneza a następnie zaprezentowali niezwykle wzruszający montaż słowno- muzyczny poświęcony Ojczyźnie i szkole.

          Podczas uroczystości przedstawiona została historia Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Olszewie Borkach oraz postać jej patrona Wł. Broniewskiego. Uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej życiorys patrona, a także wyrecytowali wiersze jego autorstwa.

          Nie zapomniano również o szczególnej roli przyjaciela i darczyńcy szkoły p. Stanley’a. Grabowskiego.

          Wielu emocji dostarczył występ wychowawczyni klasy III b p. E. Zyśk, która jako absolwentka szkoły zaprezentowała wiersz pt. „Beztroskie chwile”.

          Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie dyrekcji szkoły oraz przybyłych gości, którzy skierowali do zebranych wiele ciepłych słów. Przywołali miłe wspomnienia i złożyli serdeczne życzenia. Uroczystość dostarczyła wszystkim zebranym wielu emocji i wzruszeń. 

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galeri


          Walentynki w bibliotece szkolnej

          Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników niespodziankę: „Randka w ciemno z książką”. Miała ona na celu propagowanie czytelnictwa.  Jednocześnie w  ten sposób czytelnicy mogli  wypożyczyć najnowsze pozycje literatury dla dzieci i młodzieży pozyskane w ramach projektu „Książki naszych marzeń”.  Niespodzianki były zapakowane w papier, ozdobione serduszkami i posegregowane według grup wiekowych i zainteresowań a  czytelnicy mogli dokonać wyboru spośród nich. Tak jak poprzednia akcja „Mikołajki w bibliotece”,  tak i ta, cieszyły się dużym zainteresowaniem.


          Podsumowanie zbiórki zużytych telefonów

          Z przyjemnością zawiadamiamy, iż nasza szkoła otrzymała certyfikat powierdzający udział naszej społeczności w zbiórce zużytych telefonów komórkowych. Dziękujem wszystkim, którzy postanowili wesprzeć tę akcję - Samorządowi Uczniowskiemu, nauczycielom opiekującymi się SU oraz wszystkim, którzy dostarczyli zużyte aparaty telefoniczne.


          Pomagamy Mikołajowi

          Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji Pomagamy Mikołajowi, zorganizowanej przez Rozmaitości Ostrołęckie. Dzieci napisały i ozdobiły swoje listy pod kierunkiem pań pedagog i psycholog. Uczniowie znajdujący się w potrzebie otrzymali wymarzone prezenty, za które serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom .


          Podsumowanie programu profilaktycznego

          15 grudnia podczas apelu podsumowaliśmy program prowadzony przez pedagoga i psychologa szkolnego „Alkohol kradnie wolność - powiedz nie uzależnieniom”. Uczniowie klas IV –VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali krótkie wystąpienia o tematyce antyalkoholowej, jednocześnie promujące zdrowy styl życia. Data spotkania nie była przypadkowa, gdyż tego dnia przypadała 11 rocznica odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pana Stanleya Grabowskiego, przyjaciela i darczyńcy naszej szkoły. Była to świetna okazja do wspomnień. Pani dyrektor Jolanta Rostkowska przybliżyła dzieciom postać p. Grabowskiego i przypomniała jak wyglądało życie szkoły kilkanaście lat temu. Na koniec wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zostali obdarowani pomarańczami, zakupionymi ze środków na realizację programu. (więcej informacji na temat realizacji programu w zakładce pedagog, psycholog)


          "Dbamy o zęby" - spotkanie ze stomatologiem

          Przedszkolaki z grup 0a i 0b 8 grudnia 2015r. odwiedził stomatolog pan Marek Kowalczyk z żoną Izabelą asystentką stomatologiczną. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Poznały akcesoria i narzędzia potrzebne do pracy w tym zawodzie. Rozmawiały o konieczności codziennego dbania o zęby. Wspólnie z gośćmi ustaliły listę produktów zdrowych i szkodliwych dla zębów. Następnie pan stomatolog na modelu szczęki zademonstrował prawidłowy sposób mycia zębów. Na koniec przedszkolaki, wykorzystując powyższe wskazówki, samodzielnie umyły zęby pod czujnym okiem pana doktora. W nagrodę otrzymały kalendarze szczotkowania zębów i obiecały zawsze dbać o swoje zęby.


          Spotkanie z twórczynią ludową

          Dnia 4 grudnia 2015r. przedszkolaki z grup 0a i 0b gościły twórczynię ludową panią Martę Krukowską. Dzieci najpierw zapoznały się z tradycjami ludowymi związanymi z obchodami świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach. Następnie pod czujnym okiem pani Marty miały okazję samodzielnie wykonać bombkę z papieru i ozdobić ją wg własnego pomysłu. Każdy wyszedł ze spotkania z uśmiechem na twarzy i własnoręcznie wykonaną ozdobą na choinkę. 


          Mikołajki w bibliotece

              Dnia 7 grudnia 2015 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach obchodziliśmy Mikołajki. Tego dnia uczniowie mieli okazję wypożyczyć „książkę – niespodziankę” zapakowaną 
          w postaci podarunku. W ten sposób czytelnicy wypożyczą najnowsze pozycje literatury dla dzieci
           i młodzieży, w które to ostatnio biblioteka się wzbogaciła. Dodatkową atrakcją tego dnia była wizyta Świętego Mikołaja, który rozmawiał z czytelnikami o treści oddawanych książek i  wypożyczał książki uczniom. To był dzień pełen wrażeń…


          Książki naszych marzeń

           

          Realizacja projektu ministerialnego „Książki naszych marzeń”
           

                          W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Olszewie Borkach zgłosiła się do udziału
           w rządowym programie promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży "Książki naszych marzeń". Program zakłada dotowanie zakupu książek w publicznych szkołach podstawowych. Za pieniądze z programu, biblioteki szkolne mogły kupić książki niebędące podręcznikami,a ma to być literatura, wzbogacająca zasoby biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej. Jak zaznaczono w programie "Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania".
                     Od wielu miesięcy czekaliśmy, czekaliśmy i wreszcie udało się. Nasza biblioteka szkolna, dzięki  wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz naszego organu  prowadzącego szkołę –urzędu gminy Olszewo – Borki, wzbogaciła się o  około dwieście wspaniałych,  wymarzonych książek.   Mamy nadzieję, że czytelnicy  biblioteki szkolnej będą mieli dużo radości sięgając po nowe i  ciekawe pozycje z literatury dziecięcej i młodzieżowej.


          Ślubowanie klas I

          ŚLUBUJĘ


          18 listopada 2015 roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Na uroczystość przybyli Rodzice uczniów oraz zaproszeni goście: kierownik referatu ds. oświaty Gminy Olszewo – Borki – pan Juliusz Zdanowicz, przewodniczący Rady Rodziców – pan Andrzej Grzymała oraz dyrekcja szkoły -  pani Jolanta Rostkowska i pani Danuta Rydel.
          Pierwszoklasiści ubrani w odświętne stroje rozpoczęli uroczystość przy dźwiękach poloneza. Zanim jednak najmłodsi  zostali przyjęci do grona  uczniów naszej szkoły, musieli wykazać się umiejętnościami śpiewu, recytacji oraz znajomością zasad zachowania się w szkole i na drodze. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.  Mimo stresu, związanego z publiczną prezentacją, dzieci świetnie poradziły sobie z debiutem. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.
          Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia otrzymały znaczki z napisem „JESTEM UCZNIEM”, ufundowane przez Radę Rodziców. Uroczystość dostarczyła dzieciom, ich rodzicom i zaproszonym gościom wielu miłych przeżyć  i wzruszeń. Po części oficjalnej dzieci spotkały się w klasach ze swoimi wychowawcami i rodzicami, którzy wręczyli uczniom upominki z okazji ich święta.
          Życzymy Pierwszakom, aby każdy dzień w naszej szkole dostarczał im ciekawych przygód z nauką oraz miłych chwil spędzonych w towarzystwie kolegów i koleżanek.

          Zdjęcia z uroczystości już w galerii. 


           

          Wycieczka klas VI

          Klasy VI wraz z nauczycielami naszej Szkoły odbyły wycieczką do Grunwaldu i Pelplina. Program wycieczki przewidywał m. in. zwiedzanie muzeum i pola Bitwy pod Grunwaldem wraz ze wzgórzem pomnikowym, ruin Kaplicy Pobitewnej oraz Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki w zakładce galeria zdjęć.


          Dzień Edukacji Narodowej

          "Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich osób związanych z oświatą" - takimi słowami rozpoczęła swoje przemówienie pani dyrektor Jolanta Rostkowska na uroczystej akademii, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. Wśród nich dużą część stanowili emerytowani pracownicy. Wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz emerytom pani dyrektor złożyła życzenia oraz podziękowała za dotychczasowe zaangażownie w sprawy Szkoły. Część artystyczną akademii przygotowała klasa 6a pod kierunkiem p. Lidii Janczewskiej wspomaganej przez p. Mirosława Łyszkowskiego odpowiedzialnego za oprawę muzyczną oraz przez p. Beatą Bednarczyk, która przygotowała dekoracje.


          Spotkanie z policjantką

          Dnia 10 września 2015r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panią Policjantką. Najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali krótkiej pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera oraz zapoznali się z zasadami bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią.

          Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznymi na drodze, za pomocą elementów odblaskowych. Podczas wycieczki na pobliską ulicę dzieci utrwalały sobie jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

          Dla uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.