• 2017/2018

        • Zakończenie roku szkolnego w oddziale przedszkolnym

          Dnia  21 czerwca 2018r dzieci z oddziału przedszkolnego z gr. „0” uroczyście pożegnały rok szkolny. W obecności rodziców, dyrekcji, nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności. Nie zabrakło wierszy, piosenek i pięknych tańców, którymi dziecin pożegnały przedszkole i powitały wakacje. Swoim występem przedszkolaki udowodniły, że zasłużyły na to, aby po wakacjach stać się uczniami i rozpocząć naukę w klasie pierwszej.

          Zapraszamy do obejrzenie zdjęć w naszej galerii.


          Zakończenie roku szkolnego

          Dnia 22 czerwca odbyło się uroczyste zakonczenie roku szkolnego 2017/2018.

          Dyrekcja szkoły podsumowała miniony rok szkolny, przybliżyła najważniejsze sukcesy i osiągnięcia uczniów oraz podziękowała rodzicom, organowi prowadzącemu, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywną pracę na rzecz środowiska uczniowskiego. Podkreśliła, że biorąc pod uwagę wyniki edukacyjne, wszyscy uczniowie zostali promowani do klasy programowo wyższej. Podczas uroczystości mieliśmy okazję gratulować uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Kolejny rok możemy zaliczyć do udanych.

          Wszystkim jeszcze raz gratulujemi i życzymy bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Podsumowanie zbiórki zakrętek

          Akcja „Nakręć się na pomaganie” okazała się trafiona w 10-tkę. Coraz więcej uczniów pamięta o odkręcaniu nakrętek i wrzucaniu ich do specjalnego pojemnika . W ten sposób niesiemy pomoc chorej koleżance i jednocześnie dbamy o środowisko.

          W bieżącym roku szkolnym zebraliśmy 16 worków zakrętek, które zostały przekazane rodzicom niepełnosprawnej Wiktorii, aby wesprzeć kosztowną rehabilitację dziewczynki. Czas wakacji, to lato… więc z pewnością wypijemy całe morze wody, soków, i innych napoi- pamiętajmy więc, że każdy mały korek, to wsparcie dla naszej koleżanki. W ostatnich dniach czerwca zebraliśmy aż 3 worki!

          Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas włączyli się do akcji i zachęcamy, aby nadal pozostali nakręceni na pomaganie.

          Samorząd Uczniowski

          Zapraszamy do galerii zdjęć


          100-lecie Niepodległej

          Uczniowie naszej szkoły włączają się w obchody  100- lecia Niepodległej.

          6 czerwca 2018r. klasa VIIb, z opiekunami : p. Bożeną Kobylińską i Magdaleną  Krzciuk  - Gawrych, uczestniczyła w grze Miejskiej przygotowanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

          Wędrowaliśmy szlakiem bitwy z 26 maja 1831 roku; od pomnika słynnych „Czwartaków”  po Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką. W każdym ważnym punkcie poznawaliśmy ciekawe fakty związane z bitwą i jej uczestnikami oraz rozwiązywaliśmy zadania, za które otrzymywaliśmy powstańcze dukaty.W kwaterze oficerów polskiego wojska śpiewaliśmy  „Warszawiankę”, a na hasło „Cześć i chwała bohaterom” otwierały się przed nami wszystkie drzwi.W Mauzoleum złożyliśmy hołd żołnierzom poległym na nadnarwiańskich błoniach. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy ogniskiem.


          Rajd pieszy „Śladami powstania listopadowego”

          W dniu 25.05.2018r. klasy VIa i VIb uczestniczyły w rajdzie pieszym odbywającym się pod hasłem „Śladami powstania listopadowego”. Zorganizowały go w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę panie: Jolanta Leonarska-Smolnik, Elżbieta Polkowska oraz p. Sebastian Załęski.

          Rajd miał charakter edukacyjny. Uczniowie zapoznali się z historią powstania listopadowego, przebiegiem bitwy pod Ostrołęką w dniu 26 maja 1831r oraz jej konsekwencjami, poznali postacie związane z działaniami powstańczymi, które miały miejsce na terenie naszej gminy i miasta Ostrołęki.

          Pani Jolanta Leonarska-Smolnik przypomniała historię życia i śmierci gen. Ludwika  Kickiego, a następnie uczniowie zapalili symboliczny znicz na jego grobie znajdującym się na terenie wsi Kruki. Następnym punktem rajdu był przemarsz do Pomnika Bohaterów Szarży Artylerii Konnej pod dowództwem gen. Józefa Bema. Tam również została wygłoszona krótka prelekcja na temat tego miejsca i samej osoby generała. Na koniec uczniowie zwiedzili Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką znajdujące się na Fortach Bema. Oprócz zwiedzania mieli możliwość obejrzenia kilku filmów edukacyjnych. Rajd ten był ciekawą i niezapomnianą lekcją historii.


          The voice of Borki

          8 czerwca w naszej szkole po odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu muzycznego 'The Voice of Borki".

          Głównymi celami konkursu było

          ♫ Propagowanie nauki języka niemieckiego i angielskiego poprzez piosenkę,

          ♫ Zachęcenie do prezentacji swoich umiejętności językowych i wokalnych przed publicznością,

          ♫ Promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży.

          Konkurs był adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum i miał charakter przeglądu twórczości solistów.

          Jurorzy oceniający wykonawców podczas przesłuchań konkursowych brali pod uwagę: dobór repertuaru (stopień trudności wykonywanego utworu), poprawność językową oraz wymowę, interpretację, walory głosowe, ogólny wyraz artystyczny,  choreografię.

          Jury nie miało łatwo, gdyż wszyscy wykonawcy przygotowali się sumiennie do występów.

          Magdalena Opęchowska z klasy 7c oczarowała publiczność swoim wystąpieniem i wygrała tym samym I nagrodę w konkursie The Voice of Borki, II miejsce to przecudowne trio Aqua ( Zuzia Zalewska, Wiktoria Borkowska oraz Tomasz Zalewski), III miejsce zajęła Martyna Dulewicz z klasy 3c Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach.

          Laureaci I, II i III miejsca otrzymali statuetki The Voice of Borki, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe  ufundowane przez sponsorów.

          Serdecznie podziękowania należą się uczniom klas IV b oraz IV d za fantastyczne występy choreograficzne, które rozpoczynały cały konkurs.

          Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę, wygranym gratulujemy;-) byliście niesamowici.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


           Spacer drogą matematycznych pojęć i prawidłowości 

          Proponujemy kolejne wydarzenie promujące królową nauk. W maju, na szkolnym korytarzu, można było oglądać niezwykłe projekty matematyczne wykonane przez uczniów klas IV – VII inspirowane matematyką. Wystawa prac już z daleka przyciągała wzrok. Wielką pomysłowością wykazali się uczniowie, którzy wykonali prace. Prace dotyczyły wielu zagadnień programowych, ponadprogramowych, jak również łączyły umiejętności z różnych przedmiotów. Wystarczy uważnie przyglądać się światu. Matematyka, a szczególnie jej dziedzina – geometria – otacza nas z każdej strony. Ci, którzy nie mają zmysłu do odkrywania w codzienności liczb i figur, mogą się przyjrzeć, jak dostrzegają je inni.

          Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę  o  odkryciach matematycznych, historii matematyki, bryłach Platona i systemach liczenia. Młodzież, wykonując prace, dowiedziała się, jakie są rodzaje brył, co można z nich zbudować, czym charakteryzują się fraktale, a także czy można bawić się matematyką budując SpongeBoba? Uczniowie pragnęli w interesujący sposób zaprezentować materiał, dlatego też swoje projekty wzbogacili o ciekawe pomysły. Przekonali się, że  matematyka może być ciekawa, a dodatkowo wszystkie prace nagrodzono ocenami.

          Impreza wzbudziła ogólne zainteresowanie wśród młodzieży naszej szkoły oraz Rodziców. Na pewno wszyscy będą długo wspominać to wydarzenie. W przyszłym roku również planujemy organizację podobnej wystawy.

          Zapraszamy na spacer drogą matematycznych pojęć i prawidłowości – organizatorzy – nauczyciele matematyki.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


          Dzień Rodziny

          Dnia 7 czerwca 2018r w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach odbyła się akademia z okazji Dnia Rodziny.

          Na tę wyjątkową uroczystość przybyli  rodzice, rodzeństwo, a także dziadkowie uczniów klas 0-III. Zaszczyciła nas swoją obecnością p. Ewa Milewska starszy specjalista ds. oświaty i sportu w Urzędzie Gminy w Olszewie-Borkach, oraz Dyrekcja Szkoły. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas drugich pod kierunkiem swoich pań Małgorzaty Bogdanowskiej i Małgorzaty  Lubiejewskiej.

          W słowie wstępnym w ujmujący sposób przedstawiono rolę rodziny w życiu każdego człowieka. Podkreślono bezwarunkową miłość i przywiązanie. Dzieci uświadomiły zebranym, jak ważną rolę w rodzinie odgrywa wspólnie spędzony czas. Rodzice z dumą i łzami w oczach przysłuchiwali się pięknej recytacji wierszy, która przeplatała się z piosenkami pełnymi radości i wzruszeń. Nasze dzieci po raz kolejny udowodniły, że prócz talentu recytatorskiego oraz wokalnego , drzemie w nich również duży potencjał taneczny.

          Taniec do piosenek z dawnych lat w wykonaniu uczniów klas III pod kierunkiem p. Jacka Wójcika, stanowiły uroczy dodatek do całości występów. Nie zabrakło również tradycyjnych „Stu lat”, pięknych laurek dla rodziców i słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegła w niezwykle rodzinnej,  miłej atmosferze. Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy rodzinne, zachowując tym samym tradycje, jakie budowane są w społeczności lokalnej.

          Więcej zdjęc do obejrzenia w galerii.


          Wycieczka przedszkolaków do Dzbenina

          Dnia 22.05.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego z   gr. „0” wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do stadniny koni „Mustang” w Dzbeninie. Czekało tam na nie mnóstwo atrakcji, takich jak: przejażdżka bryczką, przejazd na koniku, zwiedzanie stajni czy zabawy na trampolinach i zamku dmuchanym.  Pobyt w stadninie zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek. Wyjazd ten z pewnością dostarczył dzieciom  wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii


          Wycieczka klas 5-ych

          Warszawa była celem wyprawy klas piątych, która miała miejsce 24 maja 2018r. Piątoklasiści z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Stadionu Narodowego, gdzie mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia.

          Następnie powędrowaliśmy na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Tam uczniowie mogli nie tylko podziwiać piękną wiosnę w ogrodzie, ale także zobaczyć panoramę Warszawy.

          Kolejnym punktem programu wycieczki było Planetarium „Niebo Kopernika”, a w nim ciekawy seans pt: „Tam gdzie żyły smoki”. My już wiemy czy Smok Wawelski naprawdę istaniał...

          Następnie nadszadł czas na doświadczenia i eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie w każdym zaułku czekało na uczniów nie tylko mnóstwo zabawy, ale i edukacji.

          Z głową już pełną wrażeń pojechaliśmy na seans filmowy w Kinie 4 DX, gdzie obejrzeliśmy przez wszystkich oczekiwany film pt: „Rampage”.

          Ostatnią atrakcją był pobyt w sali trampolin „Stacja Grawitacja”, podczas którego piątoklasiści mogli oddać się skokom i akrobacjom na kilkunastu trampolinach oraz wykonywać różne ewolucje podczas skoków na powietrzny materac. Niektórzy próbowali swoich sił w grze w koszykówkę na trampolinie lub wykazywali się siłą i zwinnością pokonując różnego typu przeszkody na torze ninja.

          Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach uczestnicy wycieczki wrócili do domu.


           Wycieczka klas 7

          Klasy VII razem z opiekunami: I. Gumowską, T. Jędrzejewskim, B. Kobylińską, M. Łyszkowskim, odwiedziły w dniach 22 – 25.05. 2018r. Trójmiasto. W ramach 4-dniowej  wycieczki  "Morskim szlakiem" uczniowie: 

          • w Sopocie: zobaczyli Krzywy Domek i najdłuższe w Europie molo,
          • w Gdyni: port z Darem Pomorza, zwiedzili ORP Błyskawicę oraz uczestniczyli w wrasztatach "Po co komu węzły marynarskie i do czego służy kod sygnałowy", mogli także obejrzeć świat podwodny w Akwarium Gdyńskim, a na koniec dnia poskakać w Parku Trampolin "JumpCity",
          • Hel: podpatrzyli foki podczas karmienia, dotarli do "Początku Polski" i zerknęli na nią z góry z latarni w Jastrzębiej Górze, by następnie zrelaksować się w Aquaparku Reda, 
          • w Gdańsku: spacerowli po urokliwej Starówce, odbyli rejs statkiem pirackim na Westerplatte.

           Wycieczka klas 3 do Warszawy

            W dniach 24 i 25.04.2018r. uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

             Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w gmachu TVP przy ul. Woronicza. Wędrując korytarzami i zwiedzając studia telewizyjne m.in. „Pytania na Śniadanie” oraz pomieszczenia reżyserskie czuliśmy się jak prawdziwe gwiazdy.

             W budynku TVP znajduje się małe muzeum, w którym obejrzeliśmy urządzenia, z których korzystano dawniej np. stare kamery i gramofony, projektory oraz maszyny do zapisywania filmów na dawnych taśmach.

             Potem pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Pod czujnym okiem edukatorów, podczas zabaw i gier, odkrywaliśmy tajemnice Ogrodu Łazienkowskiego. Z mapą w ręku wyruszyliśmy na poszukiwanie śladów zwierząt. Wiemy już, co to jest kuźnia i kto odciska w błocie szpile. W trakcie wspólnych zabaw nauczyliśmy się rozpoznawać tropy zwierząt. Poznaliśmy zwyczaje żywieniowe i mieszkaniowe fauny łazienkowskiej oraz uczyliśmy się posługiwania mapą. "Zaprzyjaźniliśmy" się z wiewiórkami, które z ochota jadły ziarenka z naszych dłoni.

             Zadowoleni, z uśmiechem i głowa pełną wrażeń, zjedliśmy smaczny obiad w restauracji, no bo któż nie lubi "pomidorówki i schabowego".

             Po smacznym posiłku pojechaliśmy do Pijalni Czekolady E. Wedla. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści o tym jak powstaje czekolada. Samodzielnie dekorowaliśmy białą czekoladą dwa pierniczki w kształcie serca. Otrzymaliśmy upominki ze Staroświeckiego Sklepu i Dyplom "Mistrza Czekolady".

             Uważamy, że wycieczka była udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do domu. Warszawa to wspaniałe i piękne miasto :)

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


           Apel z okazji święta 3 Maja

          Dnia 27 kwietnia uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym apelem. Recytowano wiersze, przedstawiono scenki dramatyczne, mające na celu przybliżyć zgromadzonym to ważne i wzniosłe wydarzenie w historii naszego kraju.

          Wysłuchano także słynnej pieśni Rajnolda Suchodolskiego "Witaj, majowa jutrzenko" w wykonaniu uczennic przygotowanych przez pana Bogdana Łyszkowskiego.

          Uroczystość, wspólnie z uczniami, przygotowała nauczycielka języka polskiego i historii pani Jolanta Leonarska-Smolnik.

          Więcej zdjęć w galerii.


          Magiczne kostki, które fascynują matematyków i nie tylko

          19 kwietnia na lekcjach matematyki w klasach 4a i 4b wyruszyliśmy w podróż w geometrię przestrzenną. Naszym gościem był Wojtek Zieziula – uczeń klasy IIc Gimnazjum w Olszewie – Borkach. Wojtek realizuje projekt matematyczny „Matematyczna magia kostki Rubika i innych kostek”. Wielu  uczniów po raz pierwszy zobaczyło inne kostki oprócz kostki Rubika , takie jak Dayan Master Skewb, MoFangJiaoShi 3x3x3 Wind Mirror, Ninja 3x3 GhostCube, MoFangGeWuShuang 5x5x5. Po prostu cudeńka… Wojtek opowiedział nam historię powstania kostki, usłyszeliśmy wiele ciekawostek i  poznaliśmy algorytmy jej układania. Odpowiedział tym samym na pytanie: Dlaczego kostka Rubika fascynuje nas wszystkich?

          Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. 17 kwietnia nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika. W tym dniu odchodzony był  Światowy Dzień Kostki Rubika. Wynalazca kostki Rubika był profesorem architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. W 1974 roku wymyślił kostkę po to, aby pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni. Choć ta zabawka ma już ponad 40 lat, wciąż przyciąga do siebie tłumy chcących się z nią zmierzyć. Czego jeszcze nie wiesz o kostce Rubika?

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          „Podróżująca Filharmonia” – koncert dla klas 6-7

          W środę 19.04.2018r w naszej szkole klasy 6 i 7 mogły spotkać się z muzykiem, który opowiadał historię rzeki Wisły. Przywiózł ze sobą dwa instrumenty: trąbkę oraz keyboard, na których zagrał kilka utworów. Dla uczniów były przygotowane różne zabawy, które miały na celu odstresowanie przed egzaminami (bądź sprawdzianami).

          Mamy nadzieję, że uczniom podobało się tego typu spotkanie, a  takie przedstawienia z muzyką oraz historią, będą organizowane częściej.


          Przedświąteczna zbiórka żywności

          26.03.2018r., zakończyliśmy przedświąteczną zbiórkę żywności pod hasłem "POMAGAMY BO LUBIMY". Działania te zostały podjęte we współpracy z władzami samorządowymi. Zebrana żywność zostanie przeznaczona dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy. Koordynatorem akcji w szkole była klasa VIIb. Opiekunami - p. B. Kobylińska i B. Bednarczyk.

          Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie!

           


           Podsumowanie akcji Góra Gosza

          Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do 18 edycji akcji charytatywnej „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W tym roku zebraliśmy ponad 10kg monet, co dało sumę 166zł 80gr.

          9 marca 2018r pieniążki zostały przekazane do organizatora za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zebrane grosze, to realna pomoc dla tysięcy dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu, oraz wsparciem dla ich rodzin. Fundusze zostaną wykorzystane m.in. na udzielenie specjalistycznej pomocy, rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci, oraz zakup rzeczy niezbędnych do funkcjonowania rodzin zastępczych.

          Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i chęć dzielenia się z innymi.

          Pamiętajmy, że pomoc płynąca z wielu serc może zdziałać wiele dobrego.


          Święto Szkoły

                W dniu 23.02.2018r odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły, która istnieje już 55 lat. Data 23 lutego jest dla nas datą bardzo ważną, ponieważ 33 lata temu wręczono naszej szkole sztandar ufundowany przez Radę Rodziców i p. Stanleya Grabowskiego.

                 Program artystyczny  przedstawili uczniowie z kl. VIa, Vb, Va, IVc, oraz przedstawiciele wszystkich klas III i zespół muzyczny złożony z uczennic kl. VIIb, i VIIc.

                 Zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, które odbiły się szerokim echem poprzez całe 55-lecie jej istnienia. Uczniowie recytowali wiersze Władysława Broniewskiego, patrona naszej szkoły. Szkoła Podstawowa w Olszewie – Borkach otrzymała jego imię 20 grudnia 1975r. Prócz  tego znalazły się w programie

          wiersze o życiu szkolnym, ojczyźnie.

                Po zakończeniu występu uczniów głos zabrała p. dyrektor Jolant Rostkowska, która zachęciła wszystkich do czytania i oglądania kronik Szkoły. Pokazała też zebranym Akt Nadania Imienia Szkole i Akt wręczenia Szkole Sztandaru.

                Na koniec uczniów i nauczycieli czekała jeszcze jedna niespodzianka. Zamiast przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego apel zakończyła p. wicedyrektor Iwona Białobrzewska. W ten sposób uczczono fakt, że w czasie trwania uroczystości związanych z wręczeniem S.P. w Olszewie – Borkach Sztandaru pełniła ona funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

          Apel przygotowali p. E. Polkowska i p. B. Łyszkowski oraz wychowawcy klas III – p. E. Grabowska, p .B. Domarad, p. I. Perzan i p. E. Zyśk. Dekoracje wykonała p .B. Bednarczyk.

          Więcej zdjeć do obejrzenia w galerii.


          Walentynki

          Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował „pocztę walentynkową”, a także zamieścił okolicznościowe wierszyki na swojej gazetce. Przez cały tydzień uczniowie i pracownicy szkoły mogli wrzucać życzenia z okazji Walentynek do specjalnej skrzyni. W dniu Święta Zakochanych 14 lutego wszystkie pocztówki i laurki  zostały rozdane przez uczennice klasy VII, sprawiając wielką radość adresatom.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.

           


          Spotkanie z dziennikarzem radia RMF FM

          Uczniowie klasy 6c podczas lekcji języka polskiego 5 lutego 2018r. mieli przyjemność gościć dziennikarza ogólnopolskiego radia RMF FM Pawła Pawłowskiego. Podczas 45-minutowego spotkania uczniowie mogli poznać tajniki pracy w radiu, dowiedzieli się w jaki sposób powstają materiały radiowe i jak wygląda praca dziennikarza. Chętnie też zadawali pytania dot. pracy dziennikarza, sposobów prowadzenia audycji na żywo, a także radzenia sobie z telefonami od „trudnych” słuchaczy. Pan Paweł chętnie udzielał odpowiedzi na pytania. Kulminacją spotkania było przygotowanie krótkiego nagrania w wykonaniu uczniów, co prezentują dołączone zdjęcia.  

          Na zakończenie szóstoklasiści otrzymali pamiątkowe gadżety z logo radia. Spotkanie zorganizowała p. Anna Jędrzejewska.

           


           Zabawa karnawałowa

          W sobotę 13 stycznia 2018r., tak jak co roku na koniec I semestru, odbyła się szkolna zabawa choinkowa. Wzięli w niej udział nasi uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Zabawę taneczną, urozmaiciły różne konkursy dla poszczególnych grup wiekowych. Fundatorem nagród była Rada Rodziców. Uczniowie bawili się w dwóch grupach: młodsi z klas 0-4 w godzinach 1000-1400, a starsi z klas 5-7 w godzinach 1500-2000.

          Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

           


          Co to jest fonoholizm?

          W czwartek 11 stycznia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole dr. Macieja Dębskiego, socjologa, wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego, założyciela i lidera Fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”, pomysłodawcę ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy. W ramach realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego odbył się cykl spotkań dla uczniów klas piątych, szóstych, siódmych oraz nauczycieli i rodziców na temat „Nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego. Szczegółowa charakterystyka fonoholizmu w Polsce”. Uzależnienie od nowoczesnych technologii wśród dzieci i młodzieży  jest zjawiskiem coraz częściej pojawiającym się w środowiskach rodzinnych i szkolnych. Stąd nasze zainteresowanie tematem. Każdy uczestnik spotkania otrzymał dwa plakaty „Symptomy fonoholizmu” oraz „24 sposoby codziennych rozwiązań”.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


           Trzecioklasiści w Bibliotece Pedagogicznej

          8 stycznia uczniowie klas 3c i 3d wraz z wychowawczyniami brali udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce.  Dzieci wysłuchały baśni pt.: „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena opowiedzianej za pomocą japońskiego teatrzyku kamishibai. Rozmawiały na temat tego, że inny nie znaczy gorszy, a następnie wykonali prace plastyczne.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Jasełka

          Noc polskiej wigilii – pachnąca świerkiem i sianem. Przychodzi co roku i przynosi tę samą wielką radość.  Bierzemy do ręki opłatek i  dzielimy się nim z bliskimi. Atmosferę tej nocy spróbowali przekazać uczniowie klasy 5c. Przygotowali pod kierunkiem pani Grażyny Kijek, ks. Artura Damiańskiego, pana Mirosława Łyszkowskiego i pani Beaty Bednarczyk uroczysty apel – „Przy wigilijnym stole”. Życzymy wszystkim radości i pokoju. Niech tegoroczne święta będą wyjątkowe dla każdego z nas. Otwórzmy nasze serca, by lepiej poznać drugiego człowieka i dostrzec ślady miłosnej obecności Boga w naszym życiu.

          Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w galerii.


          Po stopniach wiedzy

          Z inicjatywy Dyrekcji szkoła została wyposażona w niekonwencjonalne pomoce dydaktyczne.

          Dnia 20 grudnia wykonano prace polegając na zamieszczeniu na stopniach schodów kolorowych naklejek z różnymi treściami wychowawczymi i edukacyjnymi: „Maniery dobrego zachowania”, „Tabliczka mnożenia”, oraz „Jednostki miary”.

          Mamy nadzieję, że dzięki temu pomysłowi, uczniowie o wiele szybciej będą przyswajać sobie wiedzę.

          Naklejki można podziwiać w naszej galerii.


          Mikołajkowy dar dla biblioteki szkolnej

          Mikołajki to okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowywania drobnymi prezentami, dlatego biblioteka szkolna zwróciła się do społeczności szkolnej o taki dar, aby poszerzyć ofertę dla czytelników. Można było (za zgodą rodziców) podarować ciekawą, niezniszczoną książę jako mikołajkowy dar. Akcja  spełniła oczekiwania.  Przybyło wiele interesujących pozycji, na  niektóre już z niecierpliwością czekają czytelnicy.
          W ramach podziękowania darczyńcy trzymają ręcznie wykonane zakładki.

          Wszystkim bardzo dziękujemy!!!

           

           


          Ślubowanie klas I

          Jak co roku uczniowie klas pierwszych zanim się staną pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej są wcześniej pasowani na uczniów naszej szkoły. Uroczystość ta odbyła się 7 grudnia 2017r. w budynku Gimnazjum w Olszewie–Borkach. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych, grupa „0”, klasy II i III, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz zaproszeni goście.

          Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu pierwszoklasistów, którzy z zapałem tańczyli poloneza, recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Dowiedli tym samym, że znakomicie sobie radzą. Następnie pierwszaki złożyli uroczyste ślubowanie oraz do Dyrekcji Szkoły otrzymali słodki upominek.

          Po zakończonej oficjalnej części odbyły się spotkania klasowe: wychowawców, rodziców i uczniów klas pierwszych.

          Zapraszay do galerii zdjęć


          WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          8 grudnia 2017r. uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami: p. B. Domurad, p. E. Grabowską, p. E. Zyśk i p. I. Perzan oraz z p. wicedyrektor I. Białobrzewską odwiedziły Mikołaja w jego mazurskiej wiosce w Pięknej Górze koło Giżycka.

                         Na dzieci czekała moc atrakcji w iście mikołajkowej, przepięknej scenerii. Nie było czasu na nudę! Uczniowie wspólnie z Elfami odkrywały tajemnicę w Lodowym Laboratorium Elfa eksperymentując ze sztucznym śniegiem i suchym lodem. W Cukierni Pani Mikołajowej upiekły pachnące pierniczki, a  w Fabryce Bombek stworzyły własne bombki, które zabrały do domów. Zanim spotkały się z Mikołajem musiały przejść przez Gwiazdkowy Komin - ogromny labirynt, przez który musiał przejść każdy uczeń, aby dostarczyć świąteczny prezent rodzinie Nowaków i Kowalskich.

          Zanim spotkały się z Mikołajem odwiedziły Komnatę Tradycji, poznały bożonarodzeniowe tradycje, a na Placu Zabaw im. Rudolfa Czerwononosego dały się porwać w wir zabaw z Elfami.

                         W końcu przyszedł długo wyczekiwany moment i maluchy spotkały się z Mikołajem. Rozmowom i  opowieściom nie było końca. Z wypiekami na buziach, jedząc popcorn dzieci obejrzały film w Mikołajowym Kinie pt. "Tom i Jerry".

                         W świątecznej, ciepłej atmosferze, magicznej  scenografii, przy dźwiękach kolęd  Elfy zapewniły dzieciom wiele atrakcji i niezapomnianych chwil. Była to dla nich super zabawa. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach.

          Zapraszay do galerii zdjęć


          XI Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją” 

          Dnia 24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach odbył się XI Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z Poezją”. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Wandy Chotomskiej. Każda klasa ma dwóch przedstawicieli wyłonionych w ramach wewnętrznych rozstrzygnięć. Recytatorów oceniała komisja w składzie: pani Beata Drozdowska- nauczyciel szkoły podstawowej, pani Elżbieta Nakielska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie Borkach, pani Ewa Milewska - kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy Olszewo-Borki , pani Iwona Perzan– nauczyciel szkoły podstawowej.

          Na wstępie zaprezentowano scenkę przedstawiającą bohaterów dawnej bajki na dobranoc (Jacka i Agatkę), której autorką tekstów była Wanda Chotomska. Wystąpili również uczniowie  z klasy 5c, którzy zaśpiewali jeden z utworów autorstwa tej poetki. Część główna naszego spotkania to recytacja dzieci z poszczególnych  klas, a na zakończenie wszyscy recytatorzy wystąpili do pamiątkowego zdjęcia i otrzymali upominki, które przekazał Urząd Gminy a wręczyła je pani Ewa Milewska.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


           Spotkanie z niepełnosprawnym artystą

          Społeczność naszej szkoły 20 listopada 2017r. miała zaszczyt gościć w swoich progach artystę pana Stanisława Kmiecika. Pan Stanisław przyjechał do nas by zaprezentować swoje obrazy, a także pokazać, jak jego dzieła powstają. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że artysta maluje… stopami. Pan Stanisław Kmiecik urodził się bez rąk, ale to nie przeszkadza mu w rozwijaniu swojej pasji.

          Pan Stanisław przyjechał do nas aż z Nowego Sącza (sam prowadził samochód) nie tylko po to by prezentować swoją twórczość. Artyście towarzyszyła jego żona p. Monika, która opowiadała historię pana Kmiecika, chcąc zwrócić uwagę uczniów na osoby niepełnosprawne i ich problemy oraz pokazać, że osoby niepełnosprawne są wśród nas i warto się na nie otworzyć.

          Do  p. Stanisława i jego żony dołączył także pięcioletni Staś, który tak jak p. Stanisław urodził się bez rączek. Chłopczyk od razu podbił serca naszych uczniów swoją otwartością i naturalnością.  Staś również zaprezentował swoje zdolności artystyczne malując stópkami, chętnie odpowiadał na zadane mu pytania i równie ochoczo rozdawał autografy.

          Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie dla naszych uczniów wspaniałą lekcją empatii i tolerancji, ale też motywacją do realizacji swoich marzeń, mimo nie zawsze sprzyjających okoliczności.

          Spotkanie zorganizowała p. A. Jędrzejewska przy nieocenionej pomocy nauczycieli wychowania fizycznego.

          Zdjęcia do obejrzenia w galerii.


          Wycieczka klas VII

          W dniu 25 października 2017r. odbyła się wycieczka polonistyczno-historyczna do Łodzi. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VII z naszej szkoły. Wyjazd zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska, Jolanta Leonarska-Smolnik, Beata Drozdowska i Bożena Kobylińska. Uczestnicy wycieczki zwiedzili: Muzeum Kinomatografii, Muzeum Włókiennictwa, Manufaktury, Pałac Izreala Poznańskiego, a w nim wystawy dotyczące życia i twórczości W. Reymonta, J. Tuwima, A. Rubinsteina. Uczniowie poszerzyli wiadomości o: Łodzi jako jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast na ziemiach polskich XIXw., warunkach życia robotników i sytuacji materialnej fabrykantów w XIXw., manufakturze i fabryce - ich rozwoju, różnicach i podobieństwach. Obejrzeli zabytkowe pałace i kamienice skupione przy głównej najpiękniejszej arterii miasta - ulicy Piotrowskiej. Mieli możliwość zobaczenia maszyny parowej. Obserwowali także jej pracę. Poznali biografię znanych łódzkich przemysłowców, którzy przyczynili się do rozwoju miasta - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera, Ludwika Grohmana. Poszerzyli również wiedzę o życiu i twórczości J. Tuwima, który urodził się i mieszkał w Łodzi, a także zdobyli dodatkowe ważne informacje o W. Reymoncie i jego utworze "Ziemia obiecana", której akacja dzieje się w tym mieście. Informacje zdobyte na wycieczce uczniowie wykorzystają na lekcjach języka polskiego i historii.


          Apel z okazji Święta Niepodległości

          W przyszłym roku minie 100 lat od odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody tej rocznicy zainaugurowaliśmy w naszej szkole 08.11.2017 roku uroczystym apelem z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

          Przez zawiłe losy historii naszego państwa i narodu prowadzili nas uczniowie klasy VII B, którzy przedstawili opowieść o zaborach i walczących z rusyfikacją i germanizacją Polakach oraz o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

          Uczennice klasy VIIa i VIIc ubarwiły przedstawienie pięknymi, patriotycznymi pieśniami.


           Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

          Dnia 31 października 2017 r. uczniowie klasy 2a i klasy 2b zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej. Z częścią artystyczną dla nich wystąpili uczniowie z aktywu bibliotecznego klasy 6a i klasy 7b, prezentując inscenizację bajki pt. „Baśniowy ambaras”. Uczniowie po pomyślnym zaliczeniu zadań konkursowych, złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i o nie dbać, a na pamiątkę otrzymali zakładki do książek. I wreszcie przyszedł czas na zapoznanie się ze zbiorami biblioteki szkolnej, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.

           


          Spotkanie klas I - III z panią dietetyk

          W dniach 24 i 27 października 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów kl. I-III z panią dietetyk Mirosławą Nawłoką.

          Pani dietetyk szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m. in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Uświadomiła dzieciom, że nauka to naprawdę ciężka praca, a sprawne funkcjonowanie dziecka w szkole, pod względem intelektualnym i fizycznym,
          w dużej mierze zależy od właściwego odżywiania. Niedobory składników odżywczych mogą być powodem kłopotów szkolnych i zdrowotnych. Nadmierne kilogramy mają szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży – przyczyniają się do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu.

          Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji i chętnie wypowiadali się na temat swojej diety. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zagadki dotyczące zdrowego odżywiania. Za swoje wypowiedzi byli nagradzani upominkami - zakładki do książek propagujące jedzenie warzyw i owoców. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli humorystyczny, ale jednocześnie bardzo pouczający filmik Pt. „Jak wyglądałyby zwierzęta, gdyby jadły Fast Food”.

          Dziękujemy pani dietetyk za cenne wskazówki dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że spotkania tego typu pomogą uczniom wyeliminować błędyw sposobie żywienia oraz zmienić nawyki żywieniowe na lepsze, gdyż od tego w dużym stopniu zależy nasze zdrowie.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Wycieczka klas VI

          W dniu 17 października 2017 roku klasy szóste naszej szkoły pojechały na wycieczkę polonistyczno-historyczną do Prania, Świętej Lipki, Reszla i Gierłoży. Zorganizowały ją panie: Elżbieta Polkowska, Jolanta Leonarska-Smolnik, Grażyna Kijek i Anna Jędrzejewska. Pierwsze kroki uczniowie skierowali do Leśniczówki Pranie, gdzie mieszkał i tworzył K. I. Gałczyński. Oglądali pamiątki, które pozostały po tym wielkim poecie. Mogli obejrzeć niektóre rękopisy jego utworów i zaobserwować ile pracy trzeba włożyć w to, aby powstał wiersz. W przyrodzie panowała cisza i spokój, podobnie jak wtedy, gdy miejsce to zamieszkiwane było przez poetę. Obok rozciągało się piękne jezioro, a nad nim unosiły się poranne mgły.

          Potem ruszyli do Świętej Lipki i zwiedzali sanktuarium maryjne - bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowy i klasztorem. Jest to jeden z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Zwane jest rónież Częstochową północy. Wysłuchaliśmy tam także koncertu organowego muzyki barokowej. 

          Następnie uczestnicy wycieczki pojechali do Reszla. Zwiedzili to zabytkowe miasteczko, lecz najważniejszym punktem stało się zwiedzanie Zamku - wieży widokowej i niedawno otwartych podziemi. 

          Ostatnim punktem wyprawy był "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna. Głównym celem było zwiedzanie ruin kwatery głównej Adolfa Hitlera. Uczniowie dowiedzieli się tu o okolicznościach wybuchu II wojny światowej, dojścia do władzy Hitlera i jego wpływie na losy Europy w latach 40-tych XX wieku. Usłyszeli od pana przewodnika jak doszło do nieudanego zamachu na niego i jakie kary spotkały zamachowców i ich rodziny. Przepiękna pogoda, która towarzyszyła wyjazdowi pozwoliła dostrzec piękno i urok krajobrazu mazurskiego. Drzewa przybrały przeróżne barwy. Ubrały się w czerwień, zieleń różne odcienie żółci, pomarańczy, brązu. Oczom ukazywały się ogromne świerki i sosny, a także liczne jeziora z przejrzystą i lazurową wodą.

          Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Uczniowie pogłębili swoje wiadomości z różnych przedmiotów, a jednocześnie odpoczęli na łonie natury.


          Wycieczka klas V

          W dniu 6 października 2017 roku uczniowie klas V naszej szkoły pojechali na wycieczkę historyczno-polonistyczną do Krośniewic, Łęczycy, Tumu i Oporowa. Wyjazd zorganizowali nauczyciele p. Elżbieta Polkowska, p. Jolanta Leonarska-Smolnik, p. Grażyna Kijek i p. Sebastian Załęski. Uczniowie zwiedzili: Muzeum Dunin Borkowskiego w Krośniewicach, Zamek w Łęczycy, Archikatedrę w Tumie i Zamek w Oporowie. W czasie wycieczki zostały zrealizowane następujące tematy z zakresu języka polskiego i historii, a także plastyki: Najstarsze zabytki piśmiennictwa w Polsce; Średniowieczne skryptorium – praca kopisty; Poznawanie zabytków architektury średniowiecznej. Cechy stylu romańskiego i gotyckiego; Historia powstania pierwszych zakonów na ziemiach polskich. Zasady reguły zakonnej. Życie w średniowiecznych zakonach; Bogate dekoracje dawnych ksiąg (benedyktyńska praca, tworzenie inicjału).

          Ponadto dzieci poznały wiele szczegółów z życia gen. Wł. Andersa, który urodził się w pobliżu Krośniewic i z tą miejscowości jest związany w sposób szczególny. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów legendy o diable Borucie, który był panem na łęczyckim zamku, opowiadane przez panią przewodnik.

          Wycieczka była bardzo wartościowa, wniosła wiele nowych informacji w życie każdego z jej uczestników. Będą mogli oni z nich korzystać w czasie lekcji języka polskiego, historii i plastyki.


          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole 13 października 2017r. odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom pani dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie w sprawy Szkoły, zaś przedstawiciele Rady Rodziców złożyli najgorętsze życzenia nauczycielom i dyrekcji. Samorząd Uczniowski do swoich życzeń dołączył słodki upominek dla każdego nauczyciela.

          Część artystyczną akademii przygotowała klasa 5b pod kierunkiem p. Anny Jędrzejewskiej, oprawą muzyczną zajął się  p. Mirosław Łyszkowski przygotowując do występu uczennice z klas 7b, 5c, 4d zaś p. Beata Bednarczyk przygotowała dekoracje wraz z uczennicami z koła plastycznego.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          WIZYTA PRZEDSTAWICIELI  URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO U UCZNIÓW KLAS I

          5 października uczniów klas I a, b, c wraz z wychowawczyniami odwiedzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego p. Marian Krupiński, p. Mirosław Augustyniak – radni Sejmiku Mazowieckiego oraz p.Mariusz Popielarz - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie dotyczyło akcji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

           Otworzyła je pani dyrektor Szkoły Podstawowej Jolanta Rostkowska, która po serdecznym powitaniu oddała głos panu Mirosławowi Augustyniakowi. Radny Sejmiku Mazowieckiego nie tylko zadawał pytania dzieciom, ale również tłumaczył i demonstrował, w jaki sposób mają poruszać się bezpiecznie po drodze. Zwracał szczególną uwagę, którą stroną drogi powinni chodzić, ale przede wszystkim, jakie elementy zwiększają ich bezpieczeństwo na drodze. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie, odpowiadały na pytania, a nagrodą dla nich były odblaski, które przyrzekły, że będą nosić każdego dnia w drodze do szkoły. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, a prezenty, które otrzymały, sprawiły im ogromną radość. Chętnie i szybko  przypięły  je do swoich plecaków.

          Po spotkaniu, które odbyło się na sali gimnastycznej, uczniów każdej klasy odwiedzili też policjanci z Komendy Miejskiej w Ostrołęce, którzy również szczególną uwagę zwrócili na ich bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły i do domu, na terenie szkoły oraz poza nią.

          Słowa, które usłyszały w tym dniu na długo pozostaną w pamięci dzieci, a tym samym zwiększą ich bezpieczeństwo.

          Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.


          GRUPA "0" NA SPOTKANIU Z POLICJANTAMI

          Dnia 02.10.2017r grupę „0” odwiedzili policjanci z KMP w Ostrołęce dzielnicowi Tomasz Buturla i Ireneusz Siok. W trakcie spotkania przybliżyli przedszkolakom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, utrwalili numery alarmowe oraz przypomnieli, jak należy zachować się w kontaktach nieznajomymi. Dzieci z uwagą słuchały, ale też chętnie dzieliły się własnymi doświadczeniami i przeżyciami.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.

           


          SPORTOWY ZAWRÓT GŁOWY

           Dnia 27 września 2017r.  dzieci  z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Gminnym Turnieju Drużyn pod hasłem „Sportowy zawrót głowy”, który odbył się w Przedszkolu Samorządowym w Olszewie-Borkach. Przedszkolaki z grupy „0” wytrwale rywalizowały w wielu konkurencjach sportowych, by na koniec zająć II miejsce wśród pięciu drużyn biorących udział w turnieju. Zaciętym zmaganiom towarzyszyły emocje, ale też dobra zabawa, której zwieńczeniem było wręczenie pamiątkowych dyplomów, pucharów, medali i nagród rzeczowych.


          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          W dniu 29 września po raz drugi w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i trochę niecodzienny sposób. Uczniowie mieli okazję nadrobienia powakacyjnych„tabliczkowych” zaległości, natomiast dorośli mogli dać przykład prezentując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

          W przeddzień wydarzenia uczniowie klas szóstych i siódmych pisali egzamin z tabliczki mnożenia. Najlepsi z nich stali się jednodniowymi egzaminatorami. Patrole Egzaminacyjne zaopatrzone w losy, przepytywały starszych kolegów oraz dorosłych. Zadaniem egzaminowanych było wylosować zestaw składający się z pięciu przykładów i udzielić poprawnej odpowiedzi w ciągu 30 sekund. Kto zdał pomyślnie egzamin otrzymywał znaczek Experta Tabliczki Mnożenia.

          Egzaminy przeprowadzone przez Patrole Egzaminacyjne na ulicy, w Urzędzie Gminy oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej wywołały wiele emocji.

          Przygotowując się do ŚDTM nauczyciele matematyki ogłosili konkurs plastyczno – matematyczny pod hasłem „Tabliczka mnożenia bez tajemnic”.

          Prace uczniów były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych IV-V oraz VI-VII.

          Laureaci kategorii IV-V: Filip Techmański kl IVc, Julia Korczakowska kl Vc, Marta Tyszka kl Vc. Wyróżnieni: Martyna Białobrzewska kl IVd, Zuzanna Zalewska kl IVc.

          Laureaci kategorii VI – VII: Maja Olech kl VIc, Magdalena Opęchowska kl VIIc, Iwona Tyszka kl VIa.

          Koordynatorami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia byli nauczyciele matematyki.


          EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          We wtorek 26 września 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, który został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach Europejskich. Głównym założeniem, tego święta jest promowanie bogactwa kulturowego Europy, oraz motywowanie do nauki języków obcych. Motywem przewodnim tegorocznego święta była prezentacja mniej znanych krajów Europy takich jak Rumunia, Estonia, Malta, Gruzja, Cypr i Łotwa. Każda klasa zaprezentowała inny kraj. Przedstawiciele klas piątych i szóstych dokonały losowania w celu wyboru kraju dla swojej klasy.

          Uczniowie przygotowali podstawowe słownictwo w danym języku, muzykę, fotografie z najciekawszymi miejscami do zwiedzania oraz tradycyjne potrawy. Ciekawym elementem było malowanie twarzy przedstawiające flagę danego kraju. Uczniowie także mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w quizach. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali prezentacje i doskonale się bawili.


          Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

          ... i znów nadszedł czas wytężonej pracy. Po długich wakacjach, jak co roku, powitaliśmy nowy rok szkolny w powiększonym gronie. To pierwszy rok funkcjonowania ośmioletniej szkoły. Miło nam w naszych progach powitać nowych nauczycieli, ale też i nowych uczniów - pierwszoklasistów. Życzym Wam abyście w naszej szkole czuli się jak w domu, życzymy Wam jak najwięcej sukcesów i jak najmniej porażek.