• 2018/2019

        •  


          Wycieczka uczniów klas 6-tych

          Wycieczka klas 6-tych odbyła się w dniach 6-7 czerwca 2019r. Uczniowie naszej szkoły w pierwszej kolejność zawitali do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie mieli okazję poznać warunki życia i zwyczaje zwierząt zamieszkujących tereny Polski i nie tylko. Następnie  w kompleksie basenów „Tropikana” w Mikołajkach zażywali kąpieli wodnych. Po emocjonującej zabawie w wodzie szóstoklasiści spożyli obiad i udali się na zwiedzanie portu, gdzie mieli możliwość zakupienia pamiątek. Kolejną atrakcją była wizyta w Galindii – wiosce dawnego plemienia Galindów, gdzie młodzież poznała lokalną historię i zwyczaje. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia była kręgielnia w Olsztynie, gdzie uczestnicy mogli się sprawdzić na torach bowlingowych.

          Drugi dzień obfitował również w wiele atrakcji. Pierwszą z nich była seans w planetarium, gdzie uczniowie poznali konstelacje gwiazd na naszym niebie i ich położenie w zależności od pory roku, dowiedzieli się, co to jest Droga Mleczna, czarna dziura i jak powstają nowe gwiazdy. Następnie młodzież odwiedziła olsztyński park trampolin, co była doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Potem uczniowie spożyli posiłek i udali się do Olsztynka, gdzie poznali tajniki powstawania ozdób szklanych w Hucie Szkła. Na koniec szóstoklasiści zrelaksowali się w 3-poziomowym basenie Termy Medical w Pluskach.

          Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: p. Lidia Janczewska, p. Anna Jędrzejewska i p. Emilia Zyśk.


          XV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas V

          31 maja 2019 r. już po raz 15 uczniowie klas piątych bawili się matematyką na poważnie i wesoło w tym roku pod hasłem „ 15 lat minęło”.

          Celem XV Powiatowego Konkursu Matematycznego było popularyzowanie matematyki,  prezentacja własnego punktu widzenia i branie pod uwagę poglądów partnera, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób, rozwój sprawności umysłowych i zainteresowań, zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, uczenie wiary we własne możliwości i rozwijanie poczucia własnej wartości.

          Do udziału w konkursie zostały zaproszone szkoły z powiatu. Uczniowie z poszczególnych szkół tworzyli dwu-osobowe drużyny. Uczestnicy konkursu mieli do pokonania 7 konkurencji przemieszczając się od stolika do stolika.

          Konkurencje były następujące: krzyżówka z hasłem, krzyżówka liczbowa, zadanie tekstowe, domino, tangram, gra w wojnę, trzy widoki.

          Na początku prowadząca konkurs zapoznała drużyny z zasadami konkursu. Następnie odbyło się losowanie numerów drużyn oraz stanowiska, od którego rozpoczynają wykonywanie zadań. Drużyny otrzymały kartę punktacji.

          Przy stanowisku sędziowie – uczniowie klasy trzeciej gimnazjum  mierzyli czas i oceniali pracę zawodników. Uzyskaną liczbę punktów oraz czas wykonania zadania zapisywali  na karcie  punktacji danej drużyny.

          Wątpliwości sędziów i reklamacje zawodników rozstrzygali jurorzy konkursu.

          Zawodnicy rozpoczynali pracę przy wylosowanym stanowisku. Po wykonaniu zadania zgłaszali wynik do sędziów głównych, którzy wpisywali wyniki w tabeli zbiorczej, która prezentowana była w formie elektronicznej na rzutniku. Następną konkurencję drużyna wybiera dowolnie szukając wolnego stanowiska konkursowego.

          Zwycięska drużyna została wyłoniona na podstawie najwyższej sumy punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach.

          Laureaci konkursu:

           

          I miejsce

          Mossakowska Marta

          Borkowska Wiktoria

          Szkoła Podstawowa

          im. Wł. Broniewskiego w Olszewie - Borkach

          II miejsce

          Łaskarzewski Aleksander

          Majchrzak Kacper

          Szkoła Podstawowa

           im. Wł. Broniewskiego w Olszewie - Borkach

          III miejsce

          Chmielewska Lena

          Późniewski Mikołaj

          Szkoła Podstawowa

          im. gen. Józefa Bema w Rzekuniu

          IVmiejsce

          Kiernozek Alicja

          Rosińska Patrycja

          Szkoła Podstawowa

          im. gen. Józefa Bema w Rzekuniu

          Laureatom konkursu oraz uczestnikom  nagrody wręczyła pani Wójt Aneta Larent oraz dyrektor Szkoły Podstawowej pani Jolanta Rostkowska. Nagrody w konkursie ufundowali Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz Urząd Gminy w Olszewie – Borkach.

          Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

                   Uważamy, że  konkurs dał uczniom możliwość ćwiczenia określonych umiejętności. Wykorzystane zadania zachęciły do poszukiwania i odkrywania,     a tym samym pozwoliły na spokojną i ciekawą wędrówkę po wiedzy.

                   Konkurs zorganizowały nauczycielki matematyki – Jolanta Mysiewicz i Iwona Gumowska.

          Więcej zdjęc do obejrzenia w galerii.


          Uczniowie klas 6-tych w Stepnie Starej

          Uczniowie klas szóstych naszej szkoły z okazji Dnia Dziecka zostali zaproszeni przez Polski Związek Łowiectwa oraz Nadleśnictwo na strzelnicę w Stepnie Starej. Uczestnicy wyprawy mieli okazję do poznania rodzimej flory i fauny, wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznych wycieczek do lasu, byli uczestnikami wypuszczania bażantów do lokalnego zagajnika. Niebywałą atrakcją był pokaz strzelania do rzutków w wykonaniu myśliwych oraz wykład zawodowego sokolnika, któremu towarzyszył myszołowiec Melisa, dotyczący oswajania ptaków drapieżnych. Myśliwi zaprezentowali również odgłosy wabienia zwierzyny oraz odegrali koncert  na rogu myśliwskim. Dodatkową atrakcją były kiełbaski z ogniska oraz konkurs wiedzy przyrodniczej , podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książek. Na koniec wycieczki uczniowie naszej szkoły posadzili na pamiątką dąb szypułkowy. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Anna Jędrzejewska oraz p. Lidia Janczewska.

          Dziękujemy leśnikom i myśliwym za wspaniałą lekcję przyrody w terenie, liczymy na następne spotkania w kolejnych latach.


          Wycieczka klas VI do Białegostoku i Tykocina

          W dniu 14 maja 2019r. uczniowie klas VI pojechali na wycieczkę do Białegostoku i Tykocina.

          W Białymstoku, w Teatrze Dramatycznym dzieci obejrzały sztukę "Hobbit". Wszyscy byli zachwyceni przepiękną scenografią, unikatowymi kostiumami, grą aktorów oraz efektami specjalnymi. Uczniowie oglądali spektakl z zapartym tchem. Stwierdzili, że warto było na niego pojechać.

          Następnie szóstoklasiści zwiedzili zamek w Tykocinie. Został on zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznego Zamku Królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Rekonstrukcja została przeprowadzona na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych.

          Oprócz króla Zygmunta Augusta na zamku urzędował wielki humanista renesansu - starosta tykociński Łukasz Górnicki. Gościli tu także królowie Zygmunt III z rodziną, Władysław IV oraz car Rosji Piotr I. Na zamku August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł. Zamek zdobył Paweł Sapieha, zwyciężając Szwedów. Zamek został nadany za zasługi Stefanowi Czarnieckiemu. W połowie XVIII w. Jan Klemens Branicki rozebrał tę budowlę na budulec.

          Historia miejsca zaczyna się ponad pół tysiąca lat temu. W ciągu tych pięciuset lat zdarzyło się tu naprawdę wiele. Zamek odwiedzali królowie i goście z odległych krajów, był on świadkiem wojen, sporów między bogatymi rodami oraz wielkiej zdrady. Dwukrotnie zniszczony - dwa razy powstawał z ruin.

          Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, na której stoi zamek, była przebogata rodzina litewskich możnowładców Gasztołdów. To oni wznieśli tu drewnianą warownię, która kilkadziesiąt lat później padała ofiarą zawiści niedalekich sąsiadów - Radziwiłłów i doszczętnie spłonęła. Po wygaśnięciu rodziny Gasztołdów w 1542 roku zamek przypadł w spadku młodemu królowi Zygmuntowi Augustowi, który na zgliszczach warowni w Tykocinie postanowił zbudować ceglany zamek. Dzięki otaczającym go wodom i bagnom Narwi był to znakomity system obronny, ważny na tyle, że stworzono w nim największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI w. i przez następne pół wieku inwestowano w jego rozwój i rozbudowę. W tykocińskim zamku, przez pewien czas, znajdowały się szczątki króla Zygmunta Augusta, zanim spoczęły w stały miejscu pochówku. Na przestrzeni dziejów doszło do czterech bitew o Tykocin. Dwie z nich zakończyły się zniszczeniem zamku. Ostatecznie rozbierany od roku 1734 i popadający stopniowo w ruinę i zapomnienie nieomal nie skończył na "śmietniku historii". Dziś możemy podziwiać zachodnią i południową część zamku: podziemia, Salę Szklaną i wieżę więzienną. Zawdzięczać to możemy długim i żmudnym badaniom naukowym rozpoczętym na przełomie XX i XXI w.

          Wycieczkę zorganizowały panie Elżbieta Polkowska i Jolanta Leonarska-Smolnik.


          Program profilaktyczny – ARCHIPELAG SKARBÓW 

          W dniach 6.05.2019 – 7.05.2019 w szkole realizowany był Program Profilaktyki Zintegrowanej Archipelag Skarbów. W spotkaniach z 3 trenerami brali udział w godzinach rannych uczniowie klas III Gimnazjum w Olszewie-Borkach i VIII Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach. Natomiast w godzinach popołudniowych odbyła się pedagogizacja dla nauczycieli, a następnie dla rodziców.

          W ramach programu omawiane były problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Trenerzy podczas swoich zajęć przekazali wiedzę o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież dostała konkretne wskazówki jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem.  Program wzbudził  zainteresowanie  uczniów, nauczycieli jak i rodziców, zmusił do myślenia i pomógł zrozumieć istotne kwestie, zwiększając szanse na przeżycie prawdziwej i trwałej miłości, wzmocnionej systemem wartości więzi  z rodzicami i nauczycielami.

          Choć wymierne efekty programu będą widoczne w życiu młodzieży po latach, to jednak już dziś wiadomo, że podjęty program wywarł na nich duże wrażenie, co widoczne było w zadumie i refleksji nad własnym życiem, prowadzonych kuluarowych dyskusjach o wartościach, miłości i „skarbach” życia zawartych w nas samych.


          Zajęcia czytelniczo – plastyczne w bibliotece szkolnej 

          Dzięki uczestnictwu w projekcie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o wiele wspaniałych tytułów. Aby przybliżyć ofertę , członkowie aktywu bibliotecznego  zapraszają na  spotkania czytelniczo – plastyczne. Wspólne czytanie wybranych książek i  tworzenie prac plastycznych  w oparciu o wysłuchany tekst  to pomysł na fajne spędzenie czasu.
          Dnia 30 kwietnia 2019 r. uczniowie wysłuchali dwóch opowieści: „Duch”  i „Potwór,  który wyłonił się z mgły” (z serii 5-minutowe opowieści, 10-minutowe opowieści) a następnie wykonywali  stworki – potworki kierując się własną wyobraźnią.

          Więcej zdjęć w galerii.


          Wycieczka uczniów klas I do Julinka

          We wtorek 30.04.2019r uczniowie klas I wraz z nauczycielami - p. A. Zieziulą, p. E. Grabowską, p. I. Białobrzewską i p. E. Zyśk pojechali na wycieczkę do Centrum Sztuki Cyrkowej w Julinku. 
          Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 9:30. Podróż trwała około dwóch i pół godziny. Uczniowie byli podekscytowani i nie mogli się doczekać, kiedy dotrą na miejsce.
          Tuż po przyjeździe dzieci powitały animatorki, z którymi udaliśmy się na Plac Zabaw. Wśród wielu urządzeń,  największą atrakcją była ogromna poducha do skakania. To na nich szaleństwom nie było końca. Następnie dzieci udały się do strefy animacji. Tu w zabawach i i grach z wykorzystaniem m. in. magicznego dywanu czy knoockera przeniosły się w świat beztroski i fantazji. 
          Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Kampinowskim Parku Narodowym. Wspaniała pogoda, mnóstwo zieleni, kilkudziesięcioletnie drzewa sosnowe sprawiły, iż  z uwagą słuchaliśmy opowieści przewodnika. 
          Uczniowie zwiedzili też Wystawę Sztuki Cyrkowej. Z ciekawością oglądali stroje sławnych artystów, ich fotografie oraz wysłuchali ciekawostek z ich życia. W końcu przyszła pora na obiad i zakup pamiątek.
          Końcowym etapem wycieczki były zajęcia w pracowni plastycznej Wiewiórki Julki, pamiątkowe zdjęcie z wiewiórką i upominek od zwierzątka - nosek klauna.
          Wszystko co dobre, szybko się kończy. Niestety trzeba było wracać do domu. Był to niewątpliwie niesamowity  dzień,  pełen wrażeń, pozytywnych emocji oraz doskonałej zabawy. 


          Apel poświęcony 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  W tym dniu  uczniowie z klas Vc i VIIIa zaprezentowali  najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem Konstytucji 3 Maja. Inscenizacji towarzyszył akompaniament i  śpiew pięknych pieśni patriotycznych  w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Wystąpienie młodych wykonawców  wzbogaciło naszą wiedzę historyczną. W tym ważnym  dniu społeczność szkolną obowiązywał strój galowy.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

           


          Egzamin ósmoklasisty

          W dniach od 15 do 17 kwietnia w naszej szkole odbywał się egzamin ósmoklasistów. Zapraszamy do fotorelacji zamieszczonej w galerii. 

           

           

           

           


          Pokaz historyczny "Droga do wolności"

          Dnia 4 kwietnia 2019r Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Olszewie-Borkach gościła grupę artystyczną EXPLANATION z Czemiernik, która w związku z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości zaprezentowała pokaz pt. „Droga do Wolności”. Przybliżyli uczniom wydarzenia przedstawiające walki o wolność naszej ojczyzny.  Można było obejrzeć ekspozycję broni oraz  mundury powstańców i żołnierzy. Ochotnicy wybrani spośród społeczności uczniowskiej mieli możliwość nauki szermierki.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


          Podsumowanie zbiórki zakrętek

          Akcja „Nakręć się na pomaganie” na stałe zagościła w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę zakrętek. W I semestrze wypełniliśmy aż 12 worków! Przypominamy, że zbieramy korki na rehabilitację Oli (plakat na tablicy ogłoszeń w bud. B. Uczniowie klasy 8b ze szkolnego Klubu Wolontariusza dbają o systematyczne wybieranie nakrętek za skrzynki.

          Pamiętajmy, że każdy mały gest może być dużą pomocą.


          Wycieczka uczniów klas 7 do Białegostoku

          W dniu 20.03.2019r. uczniowie klas VII pojechali do Białegostoku, aby w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki obejrzeć spektakl "Zemsta" według komedii Aleksandra Fredry o takim samym tytule. Wyjazd zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska, Jolanta Leonarska Smolnik, Anna Jędrzejewska i Grażyna Kijek.

          Oprócz tego młodzież zwiedziła Pałac Branickich, a w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, piękne stylowe wnętrza oraz znajdujące się na terenie posiadłości ogrody. Co prawda ich pierwotne piękno nieco przygasło, ale nadal przyciągają wzrok swym urokiem.

          W drodze do Białegostoku zajechaliśmy na Strękową Górę, gdzie rozegrała się jedna z ważniejszych bitew kampanii wrześniowej - obrona Wizny. Miejsce to zwane jest "Polskimi Termopilami", ponieważ garstka żołnierzy polskich stawiła czoło dobrze uzbrojonej armii niemieckiej. Liczba hitlerowców wielokrotnie przekraczała skromne szergi naszych obrońców. Obroną Wizny dowodził kpt Wł. Raginis, które nie chcąc oddać się w ręce wroga wraz z kolegą popełnił smobójstwo, wysadzając w powietrze bunkier - miejsce obrony. Doczesne szcząki kpt Raginisa oraz kolegi spoczywają w ruinach tego właśnie bunkra, na szczycie Strękowej Góry.

          Miejsce uświęcone krwią bohaterskich obrońców uczciliśmy minutą ciszy. Dla młodzieży była to ważna lekcja historii. Chociaż Polacy przegrali tę bitwę, pamięć o nich nie zaginie.


          Wycieczka do Warszawy – PGE Narodowy, Teatr Powszechny –„Gniew”

          Dnia 07.03.2019 po raz kolejny, dzięki wsparciu finansowemu GKRPA w Olszewie-Borkach, uczniowie, tym razem klas VI, mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Gniew” w Teatrze Powszechnym  w Warszawie. Ponadto duże wrażenie na społeczności szkolnej jak i opiekunach wywarł najnowocześniejszy w Polsce Stadion Narodowy PGE w Warszawie. Mieliśmy możliwość zobaczenia między innymi pomieszczeń strefy zawodniczej, wykorzystywanych podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialnego PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. Uczniowie powrócili z wycieczki zadowoleni, pełni  pozytywnych wrażeń i  bogatsi o nowe doświadczenia. 

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii


          Dzień Kobiet

          W Dniu Kobiet o kobietach można by prawić wiele.....
          Może lepiej na nie popatrzeć

          Zajrzyjcie do naszej galerii.

           

           

           

           

           


          Wycieczka do Warszawy – Teatr Kamienica – My, dzieci z dworca Zoo”

          Dnia 22.01.2019 dzięki wsparciu finansowemu GKRPA w Olszewie-Borkach uczniowie klas VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego w teatrze Kamienica w Warszawie. Była to adaptacja słynnej książki „My, dzieci z dworca Zoo”.

          Głównym celem wyjazdu było ukazanie młodzieży zagrożeń jakie niosą za sobą środki odurzające. Grupa młodych aktorów w trafny sposób przedstawiła drogę od zabawy do uzależnienia i poważnej choroby oraz konsekwencje społeczne nałogów. Dodatkową atrakcją była wspólna fotografia z artystami.

          W czasie przerwy obiadowej w Centrum Handlowym „Arkadia” uczniowie mieli chwilę dla siebie na rozmowy i odpoczynek  przy ciastku i herbatce. Następnie udaliśmy się na wystawę plenerową i odbyliśmy spacer po Królewskich Ogrodach Światła w Wilanowie. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł Muzyczny Ogród Marzeń. Była to świetlna instalacja, która zmieniała kolory i kształty przy akompaniamencie muzyki klasycznej.Cała wycieczka była bardzo interesująca. Wszyscy miło spędziliśmy czas. Ten wyjazd zdecydowanie zaliczamy do udanych.


          Walentynki

          Walentynki – to święto  wszystkich osób zakochanych i tych, którzy marzą o miłości.

          Tego dnia wszyscy obdarowujemy się życzeniami, dobrym słowem, szacunkiem, słodkim upominkiem. W naszej szkole członkowie Samorządu Uczniowskiego także przygotowali się do tego święta. Od 11 do 14 lutego można było wrzucać kartki z życzeniami i upominkami dla ulubionej koleżanki czy kolegi do walentynkowego pudła, a 14 lutego walentynkowi listonosze roznosili pocztę dla poszczególnych adresatów.

           


          Dzień Wszystkich Kolorów Świata

          "Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka"
          powiedział ks.Mieczysław Maliński.
          W Dniu Wszystkich Kolorów Świata organizowanego przez naszą szkołę
          (patronat sprawuje organizacja UNICEF) okazaliście Państwo swoje wielkie serce i troskę
          o życie najmniejszych i niewinnych istot.
          Kwota zebrana podczas sprzedaży uszytych przez dzieci laleczek wspomoże organizację
          w czynieniu dobra i ratowaniu dzieci.


          Dziękujemy❤️
           

           


          Nowe książki w bibliotece szkolnej !

          W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania  organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży,  biblioteka  szkolna przy Szkole Podstawowej
          w Olszewie – Borkach otrzymała w 2018 r. środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 1071 woluminów o wartości 15 000 zł.
                   W oparciu o rozmowy przeprowadzone z nauczycielami, Radą Rodziców  oraz społecznością uczniowską, dokonano wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówką były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzone zostały konsultacje z  Gminną Biblioteką Publiczną.
                  Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 30 % zakupionych książek.  Jednak największą radość wzbudzają tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich: „Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinney, „Hej, Jędrek!”, „Pięć królestw”, „Pax” Larssona i Korsella, „Klub poszukiwaczy przygód”, „Tomek Łebski”, „Spirit Animals, seria książek podręcznikowych o Minecrafcie,  biografie znanych piłkarzy i wiele, wiele  innych.  Uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych– zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki z mała ilością tekstu, książki łatwe w czytaniu , książki dotyczące niepełnosprawności,  poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.
                 Zakupiono także pozycje  psychologiczno - pedagogicznej, np. książki do pracy logopedycznej, opowiadania terapeutyczne, a także „100 i więcej pomysłów jak pomóc dziecku z dysleksją", „Trudne emocje u dzieci”, „Metoda samoregulacji. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości”, „Dobra relacja: skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, „Niezbędnik nastolatki: Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować”, „Niezbędnik nastolatki: Jak wytrzymać z chłopakami i nie zwariować”.
              Książki  będą systematycznie udostępniane.

           

                                                          Życzymy,

                                                          aby chwile z książką były romantyczne i pełne wzruszeń,

                                                          Fantastyczne, sensacyjne, emocjonujące, wciągające…

           

          Więcej zdjęć w galerii.


          Jasełka

          Święta Bożego Narodzenie niosą ze sobą radość i nadzieję oraz sprawiają, że czas biegnie wolniej, a blask choinki rozświetla mrok. Zasiadamy wtedy w gronie najbliższych do wigilijnego stołu, dzielimy się białym jak śnieg opłatkiem, składamy sobie życzenia. Szczególnie cieszymy się z przyjścia na świat małej Dzieciny - Jezusa Chrystusa, którgo poprosimy o błogosławieństwo na kolejny nowy rok 2019.

          Jak co roku, spotkaliśmy się w gronie naszej "rodziny" szkolnej, do której należą: dyrekcja szkoły, nauczyciele pracownicy obsługi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, aby obejrzeć uroczysty apel bożonarodzeniowy. Przeniósł on nas w wydarzenia sprzed dwóch tysiący lat, do Betlejem, do małej, lichej stajenki, w której przyszło na świat Boże Dziecię.

          Jasełka, opatrzone pięknymi kolędami, przygotowali: p. Elżbieta Polkowska i p. Mirosław Łyszkowski wraz z uczniami kl VIIa, VIb i VIIb. Aktorzy zaopatrzyli się w piękne stroje i prezentowali się znakomicie. Rolę Maryi zagrała Kinga Załęska z kl. VIIa, a w postać Józefa wcielił się Łukasz Rydzewski z kl. VIIb. Ich role wymagały nie lada wysiłku, gdyż tekst był bardzo długi. Wszyscy uczestnicy apelu zasłużyli na pochwałę. Jasełka były wystawione dwukrotnie: w dniu 19 grudnia 2018 r. w budynku "B" dla klas I - V i w dniu 20 grudnia 2018 r. w budynku "D" dla uczniów klas VI - VIII i gimnazjalistów. 

          Dekoracje wykonały panie Iwona Perzan i Teresa Białobrzewska. Wprowadziły nas one jeszcze bardziej w nastrój świąteczny. Na koniec apelu głos zabrała p. dyrektor Jolanta Rostkowska, któa pochwaliła uczniów za występ i życzyła całej społeczności szkolnej wszytstkiego dobrego w Boże Narodzenie oraz w nowym roku 2019.

          Wiecej zdjęć do obejrzenia w galerii.


          Wycieczka do Osady Świętego  Mikołaja

          Dnia 6 grudnia 2018r. klasy III, a dnia 13 grudnia uczniowie klas V wybrali się w odwiedziny do osady Św. Mikołaja położonej w Pięknej Górze koło Giżycka. W programie pobytu zaplanowano mnóstwo atrakcji:
          -Lodową Krainę Elfa Naukowca, czyli eksperymenty;
          -Wyścig Reniferów;
          -Fabrykę słodkości, czyli poznawanie przepisów i wykonywanie świątecznych przysmaków pod okiem pani Mikołajowej
          -Elfową  Ciemnię;
          -Fabrykę Zabawek;
          -Elfi Teatr;
          -Elfową fotobudkę;
          - Kiermasz zimowy.
          Przyszedł  też  moment  na spotkanie z Mikołajem , a tu oprócz rozmów, dużą atrakcją było urządzenie do pomiaru grzeczności oraz urządzenie do naprawy postępowania dzieci. W świątecznej scenografii, przy śpiewie kolęd,  dzieci spędziły  wiele niezapomnianych chwil. Była to dla nich świetna zabawa. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Bożonarodzeniowa wystawa rękodzieła ludowego

          Święta tuż, tuż… więc w naszej szkole 12.12.2018 roku odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Od godz. 8.30 można było podziwiać i zakupić wyroby lokalnych twórczyń ludowych.

          Było  w czym wybierać - kolorowe bombki, błyszczące szyszki, świąteczne stroiki, pachnące miodem  pierniki i wiele, wiele innych. W organizację kiermaszu włączyli się członkowie Samorządu Uczniowskiego.

           

           


          Mikołajki 2018

          Mikołajki to wyjątkowy dzień oczekiwany przez dzieci. Tradycyjnie obchodzony 6 grudnia i kojarzony z drobnymi prezencikami wręczanymi przez Mikołaja, z którym wszyscy chcą się spotkać osobiście. Tego dnia naszą szkołę także odwiedził długo wyczekiwany sympatyczny gość z brodą i workiem prezentów. Każdy otrzymał od Mikołaja drobny lub słodki upominek. Uczniom towarzyszył mikołajkowy nastrój. I choć od jego wizyty minęły zaledwie godziny, to już  zaczynamy tęsknić za tym miłym tajemniczym panem.

           


          Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych

          05.12.2018 r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych. Uroczystą przysięgę złożyło 61 uczniów. Pierwszoklasiści przygotowali też program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek o  tematyce szkolnej i patriotycznej. Uroczystość odbyła się w obecności pani Anety Katarzyny Larent - Wójta Gminy Olszewo-Borki, pani Ewy Milewskiej - Kierownika Referatu Oświaty i Sportu, pani Beaty Drężewskiej - Skarbnika Rady Rodziców, pani Dyrektor Jolanty Rostkowskiej oraz pani Wicedyrektor Iwony Białobrzewskiej, rodziców pierwszaków,  uczniów klas starszych oraz ich wychowawców. Uczniowie otrzymali upominki specjalnie przygotowane przez panią Wójt Gminy Olszewo-Borki oraz Radę Rodziców naszej szkoły. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych panie: Beata Domurad, Elżbieta Grabowska, Emilia Zyśk oraz pan Jacek Wójcik.


          Akcja Paczka

          W dniach 28 listopada – 05 grudnia 2018r. w naszej szkole trwała zbiórka produktów spożywczych, chemii gospodarczej, artykułów higienicznych, słodyczy oraz kartek z życzeniami świątecznymi dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Akcję zorganizowali harcerze ZHR, którzy nieprzerwanie od 1996 roku przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowują paczki. Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. Bożena Kobylińska. Cała społeczność uczniowska aktywnie włączyła się w zbiórkę. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Pracownikom szkoły, którym los Rodaków ze Wschodu leży na sercu, zwłaszcza w ten przedświąteczny czas. 


          Spotkanie z Policjantami

          Dnia 04.12.2018r. odbyły się w klasach 5 zajęcia profilaktyczne: „Zapobieganie agresji i przemocy w szkole” prowadzone przez pracowników policji. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom zasady zachowania obowiązujące w szkole i poza nią, omówili sposoby radzenia sobie z agresją i przemocą oraz poinformowali o procedurach postępowania z nieletnimi. Zagadnienia podejmowane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów. 


          Andrzejki

          Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo traktowano je bardzo poważnie. Współcześnie zaś przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci i młodzież.

          30 listopada Samorząd Uczniowski SP w Olszewie – Borkach zorganizował Dzień Wróżb dla klas I-V. Uczniowie klasy 5b i 5d przygotowali w salce korekcyjnej komnatę wróżenia i zapraszali kolejne klasy do skorzystania ze wspólnej zabawy. W czasie andrzejkowych wróżb dziewczęta i chłopcy mieli okazję sprawdzić jaka czeka ich przyszłość.

          W skupieniu odczytywano imię wybranka/wybranki losu, nazwę zawodu czy spełnienie życzenia. Wszyscy korzystający z wróżb odchodzili z uśmiechem na twarzy, bo dobrze wiedzieli, że to tylko doskonała zabawa.

           


          XII Szkolny Konkurs Recytatorski  „Spotkanie z poezją” 

          Dnia 27 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach odbył się XII Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z Poezją”. Tegoroczna edycja, w związku z obchodami  100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbyła się pod hasłem „Piękna nasza Polska cała” . Recytatorów oceniała komisja w składzie: pani Anna Jędrzejewska- nauczyciel szkoły podstawowej, pani Elżbieta Nakielska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie Borkach, pani Ewa Milewska- kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy Olszewo-Borki, pani Iwona Szymaniewska– nauczyciel szkoły podstawowej.

          Na wstępie widzowie mogli zapoznać się z prezentacją „Krajobrazy Polski” przygotowaną  przez p. Annę Jędrzejewską a przedstawioną przez uczniów kl.6b (Magdalena Zalewska, Oliwier Potocki, Paulina Perzanowska, Bartłomiej Pieńkos, Mateusz Korzeniecki). Konkursowe zmagania odbywały się w kilku etapach. Najpierw wystąpili uczniowie kl.1 - 2, potem klasy 3 - 4, następnie klasy 5 - 6, a na koniec klasy7 – 8.  Podziwiano techniki wygłaszania utworu poetyckiego  i umiejętność interpretacji. Występy uczniów zapowiadali: Martyna Białobrzewska z Łucją Łyszkowską oraz Klaudia Głażewska z Miłoszem Orzechowskim. Na zakończenie wszyscy recytatorzy wystąpili do pamiątkowego zdjęcia oraz otrzymali upominki, które przekazał Urząd Gminy a wręczyła je pani Ewa Milewska.

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów. 


          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          11 listopada o godz. 830 z chorągiewkami, balonami w radosnym nastroju wyruszyliśmy sprzed szkoły. Dźwięki płynących z głośników pieśni patriotycznych, podniosły charakter marszu uczyniły zeń patriotyczny manifest naszych uczuć i myśli. Następnym punktem programu była uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości: wójta Gminy – P. K. Szewczyka, proboszcza naszej parafii – Ks. K. Dylnickiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – P. E. Nakielskiej, członków Domu Seniora. Była to wspólna wędrówka po kartach historii, muzyczna podróż, od czasów zniewolenia, do wyzwolenia, od rozbiorów, poprzez liczne powstania, aż do wybuchu I wojny światowej, zakończonej klęską zaborców i odrodzeniem państwa polskiego. Wielki, głęboki sens i znaczenie miały wypowiedziane przez recytatorów słowa błogosławionego Jana Pawła II: ,,Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności” oraz Cypriana Kamila Norwida: "Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

          Zarówno Pan Wójt – K. Szewczyk, jak i dyrektor szkoły – P. J. Rostkowska w swoich wystąpieniach podkreślali, iż obchody 11 listopada to nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

          Punktualnie o godzinie 1111 w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy Hymn Narodowy.

          Przedstawiciele wszystkich klas oraz instytucji współpracujących ze szkołami złożyli karty tematyczne do Księgi Niepodległości.

          Organizatorzy obchodów Święta Niepodległości: B. Kobylińska, E. Kacprzyk, J. Szewczyk, 
          B. Łyszkowski, T. Białobrzewska, B. Bednarczyk, M. Mileńska-Staniszewska serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział we wspólnym świętowaniu.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.

           


          Wycieczka klas III do Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką

          Dnia 23 października 2018r. uczniowie klas trzecich odwiedzili pomnik – Mauzoleum Poległych w Bitwie pod Ostrołęką w 1831r oraz mieszczące się w nim muzeum (Forty Bema).

                 Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wyjątkową ekspozycję, poświęconą bitwie oraz historii mauzoleum.

                 Ogromną uwagę dzieci przykuła kilkunastominutowa prezentacja multimedialna bitwy pod Ostrołęką. Wyjątkowo dynamiczna, zilustrowana trzymającą w napięciu muzyką i odgłosami z pola bitewnego, zrobiła na dzieciach niesamowite wrażenie.

                 Wielką atrakcją, szczególnie dla chłopców, było obejrzenie około tysięcznej kolekcji ołowianych żołnierzyków, ustawionych w przeszklonych gablotach.

                Wszyscy z zachwytem podziwiali prezentowany sprzęt artyleryjski, który znajduje się na dziedzińcu fortu przed mauzoleum: armaty, moździerze, jednorogi i wyrzutnie. Niesamowite wrażenie na dzieciach wywarła fosa, którą otoczony jest teren, gdzie w trakcie Powstania Listopadowego znajdowały się fortyfikacje generała Józefa Bema.

               Cieszymy się, że mogliśmy poznać chociaż część naszej historii i to tej najbliższej naszemu sercu. Mamy nadzieję, że wycieczka przyczyniła się do wzbogacenia uczuć patriotycznych wśród uczniów naszej szkoły.

          Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas III p. M. Bogdanowska i p. I. Perzan.

           


          Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

          W piątek 26 października 2018r.  w Szkole Podstawowej w Olszewie-Borkach w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zorganizowane zostały zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klas 1–5. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Mirosław Augustyniak - Radny Województwa Mazowieckiego, Dariusz Mierzejewski - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce, Beata Trzcińska i inni przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Ewa Milewska - Kierownik Referatu Oświaty i Sportu w Olszewie-Borkach, młodszy aspirant Aneta Waracka - funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans Ostrołęka”.

          Mirosław Augustyniak, podczas swojego wystąpienia, omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomił również jak ważna dla bezpieczeństwa jest odpowiednia widoczność pieszych i rowerzystów. Na koniec ogłosił konkurs ze znajomości zasad ruchu drogowego, w którym wzięli udział uczniowie klas 3–5. Każdy z uczestników miał za zadanie prawidłowo odpowiedzieć na 4 pytania. W wyniku losowania spośród wszystkich kart konkursowych wyłoniono zwycięzcę, uczennicę klasy 5d, na którą czekała główna nagroda – rower.

          Następnie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy i wzięli udział w trzech panelach tematycznych. Pierwszy odbył się w sali gimnastycznej. Uczniowie mogli spróbować swych sił na specjalnie ustawionym sprawnościowym torze rowerowym.

          Kolejna grupa w tym samym czasie uczestniczyła w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników medycznych, którzy omówili zasady bezpiecznego przeprowadzenia akcji ratowniczej. Oprócz wiedzy teoretycznej zebrani mogli nabyć trochę doświadczenia praktycznego. Do dyspozycji były fantomy, na których mogli trenować prawidłowość wykonania zabiegu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

          Trzecim elementem była projekcja filmu. Panel prowadzony był przez funkcjonariuszkę Policji, która przybliżyła uczniom wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w kilku blokach tematycznych, tj. droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki.

          Natomiast uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w konkursie rysunkowym nt. bezpieczeństwa na drodze. Prace zostały ocenione przez komisję, która zwycięzcom wręczyła nagrody.

          Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali rodzinne zestawy odblaskowe.

           


          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

          Dnia  23  października 2018 r. uczniowie klasy 2a, 2b i 2c zostali włączeni do grona czytelników biblioteki  szkolnej. Z częścią artystyczną dla nich wystąpili uczniowie z aktywu bibliotecznego klasy 5a, 5b i 5c prezentując inscenizację  pt. „Sąd nad książką”.
                         Czy we współczesnym świecie,  w dobie wszechobecnego  Internetu,  książki są jeszcze potrzebne. Może to  przeżytek? Postawiono  książkę w stan oskarżenia.

          W czasie rozprawy sądowej oskarżyciel i obrońca przedstawiali swoje argumenty i powoływali świadków. Oskarżyciel, starał się udowodnić, że dzisiejszy świat  nie potrzebuje książki . Obrońca i jego  świadkowie przekonywali o korzystnym wpływie książki na wyobraźnię, proces uczenia się, karierę naukową i szeroko rozumiany rozwój człowieka . Podkreślali też  jej rolę jako przyjaciela podczas choroby czy też w okresach samotności. Ostatecznie sąd wydał wyrok przychylny dla obrony-  książka ma pozostać  z ludźmi.
                     Uczniowie po pomyślnym zaliczeniu zadań konkursowych, złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i o nie dbać, poczym zostali pasowani przez panią dyrektor Iwonę Białobrzewską na czytelników książki, a na pamiątkę otrzymali zakładki. I nadszedł czas na zapoznanie się ze zbiorami biblioteki szkolnej, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Wycieczka klas 6.

          W dniu 5 października 2018r. wszystkie klasy szóste naszej szkoły pojechały na wycieczkę polonistyczno-historyczną do Leśniczówki Pranie, Świętej Lipki, Reszla i Mamerek. Zorganizowały ją panie: Elżbieta Polkowska Grażyna Kijek, Jolanta Leonarska-Smolnik, Beata Domurad.

          Pierwsze krok uczniowie skierowali do Leśniczówki Pranie, gdzie mieści się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Szóstoklasiści oglądali pamiątki, które pozostały po tym wielkim poecie. Mogli obejrzeć niektóre rękopisy jego utworów, obserwując równocześnie, ile pracy trzeba włożyć w to, aby powstał wiersz. Wszyscy podziwiali piękno przyrody, ciszę i mgły unoszące się nad jeziorem.

          Następnie młodzież autokarem przejechała do Świętej Lipki i zwiedzała sanktuarium maryjne – Bazylikę pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem oraz wysłuchała koncertu organowego muzyki barokowej.

          Potem uczestnicy wycieczki udali się do Reszla. Zwiedzili to małe, ale bogate w zabytki miasteczko. Najważniejszym punktem zwiedzania stało się jednak zwiedzanie zamku, a w nim wystawy pt. „Narzędzia średniowiecznych tortur”.

          Ostatnim punktem wyprawy były Mamerki. W czasie II wojny światowej była tu kwatera  Niemieckich Wojsk Lądowych. Stacjonowało tu dowództwo niemieckie oraz wojsko. W czasie wycofywania się Niemcy nie zdążyli zburzyć ogromnych bunkrów, więc są one zachowane w bardzo dobrym stanie. Uczniowie przechodzili podziemnymi przejściami prowadzącymi z jednego bunkra do drugiego, zwiedzali replikę Bursztynowej Komnaty oraz wnętrze niemieckiej łodzi podwodnej.

          Na koniec wszyscy spożyli smaczny obiad i wyruszyli w drogę powrotną.

          Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w naszej galerii.


          Dzień Edukacji Narodowej

          Dnia 12 października 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa.

          Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w czasie której Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy 6c w imieniu wszystkich wychowanków podziękowali nauczycielom za wkład w ich edukację i rozwój.

          Wierszem, żartobliwym skeczem i piosenką podkreślali role, jaką nauczyciele odgrywają w niesieniu wiedzy  oraz kształtowaniu postaw młodych Polaków.Pani dyrektor podziękowała wszystkim pedagogom i pracownikom niepedagogicznym za niełatwą  pracę z dziećmi, za wytrwałość i oddanie. Słowa uznania do nauczycieli skierowali także pan Krzysztof Szewczyk - Wójt Gminy Olszewo-Borki oraz pan Andrzej Grzymała - Przewodniczący Rady Rodziców.

          Na zakończenie akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli pracownikom oświaty, aby w oczach swych uczniów, byli mistrzami, których mądrość, cierpliwość wrażliwość pozostanie we wdzięcznej pamięci, a praca przyniesie wiele radości i satysfakcji.


          Czarodziejskie słowa

          W dniu 25 i 27 IX 2018r uczniowie klas I-III wyjechali do OCK na przedstawienie teatralne pt. „Czarodziejskie słowa” w wykonaniu aktorów z teatru  „ARTENES” z Wrocławia.

          Spektakl przekonywał dzieci, że uprzejme zachowanie wobec każdego człowieka i wiara we własne siły może dokonać cudów, a znajomość czarodziejskich słów takich jak: PROSZĘ,  PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ, ułatwia życie i pomaga pozyskać przyjaciół.

          Bardzo ciekawa fabuła baśni, muzyka, efekty świetlne oraz wspaniała gra aktorów dostarczyła wszystkim uczniom wielu niezapomnianych przeżyć. Po powrocie do szkoły opowieściom o wrażeniach nie było końca. Czarodziejskie słowa na pewno nie pójdą w zapomnienie!


          Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

           W dniu 28 września po raz trzeci w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

                      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny.

          Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

                      Patrole Egzaminacyjne zaopatrzone były w losy i przepytywały starszych kolegów oraz dorosłych. Zadaniem egzaminowanych było wylosować zestaw składający się z pięciu przykładów i udzielić odpowiedzi w ciągu 10 sekund. Osoba, która zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskała tytuł: Ekspert Tabliczki Mnożenia.

          Wiele emocji wywoływały egzaminy przeprowadzone przez Patrole Egzaminacyjne na ulicy, w Urzędzie Gminy, w Ośrodku Opieki Społecznej, w Banku oraz w osiedlowych sklepach.

                      Przygotowując się do ŚDTM nauczyciele matematyki ogłosili konkurs plastyczno – matematyczny pod hasłem „Tabliczki mnożenia bez tajemnic” Prace uczniów zostały zaprezentowane w formie wystawy na korytarzach szkolnych.

                     Koordynatorami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia byli nauczyciele matematyki.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Dzień głośnego czytania

          OgóDzień głośnego czytania - Obrazek 1lnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Impreza, zainaugurowana przez Polską Izbę Książki, ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, przedszkolach. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok i wspieramy kampanię Cała Polska czyta dzieciomzainaugurowaną przez Fundację ABCXXI 

           


          Wycieczka do Łodzi

          W dniach 20 - 21 września 2018r. odbyła się wycieczka polonistyczno-historyczna do Łodzi. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VIIabc z naszej szkoły. Wyjazd został zorganizowany przez panie: Elżbietę Polkowską, Jolantę Leonarską-Smolnik, Grażynę Kijek i pana Marcina Rupińskiego. 

          Głównymi celami i założeniami programowymi wycieczki było zwiedzanie: Pałacu Izraela Poznańskiego, Pałacu Herbsta, Manufaktury, Cmentarza Żydowskiego, Muzeum Kinematografii, Księżego Młyna (dawnych fabryk Karola Scheiblera), Muzeum Włókiennictwa. Młodzież spacerowała także jedną z najpiękniejszych ulic miasta - ulicą Piorowską i podziwiała jej architekturę.

          W czasie wycieczki uczniowie poszerzyli wiadomości o Łodzi jako jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast na ziemiach polskich XIXw., warunkach życia robotników, sytuacji materialnej fabrykantów w XIXw., manufakturze i fabryce - ich rozwoju, różnicach i podobieństwach. Obejrzeli zabytkowe pałace i kamienice (skupione przy najpiękniejszej arterii miasta - ul. Piotrowskiej). Mieli możliwość zobaczenia maszyny parowej i obserwowania jej pracy. Poznali biografie znanych łódzkich przemsłowców, którzy przyczynili się do rozwoju miasta - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera, Herbsta, Grohmana. Poszerzyli również wiedzę o życiu i twórczości J. Tuwima, który urodził się i  mieszkał w Łodzi, a także zdobyli dodatkowe informacje o Wł. Reymoncie i jego utworze "Ziemia obiecana", której akcja toczy się w tym mieście, kulturze żydowskiej, A. Rubinsteinie. Poznali proces powstawania filmu i jego rozwój na przestrzeni lat.

          Wszystkie informacje zdobyte podczas wycieczki uczniowie będą mieli okazję wykorzystać na lekcjach języka polskiego i historii.

          Więcej zdjęć w galerii.

           


          Witamy w nowym roku szkolnym

          3 września 2018r społeczność naszej szkoły powitała nowy rok szkolny. Życzymy wszystkim uczniom samych szóstek, a nauczycielom wytrwałości.

          Zapraszamy do galerii.