• 2016/2017

        •  

          Wycieczka klas I do Warszawy

          22 maja 2017 roku odbyła się całodniowa wycieczka klas pierwszych do Warszawy. Uczestniczyło w niej 29 uczniów oraz dwoje opiekunów – p. Małgorzata Bogdanowska i p. Agnieszka Zieziula. Kierownikiem wycieczki była p. Alicja Murzyn.

                      Podczas 30-minutowej przejażdżki kolejką staromiejską pierwszoklasiści zwiedzali Stare i Nowe Miasto. Kolejka miała swój przystanek na Placu Zamkowym (obok Kolumny Zygmunta) gdzie też kończyła swój bieg. Kilkugodzinny pobyt w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, który jest enklawą szczęścia dla zagrożonych gatunków zwierząt pozwolił na odczuwanie zwierząt wieloma zmysłami.

                      Wreszcie przyszedł czas na relaks i zabawę w Centrum Zabaw Kolorado. Jest to sala wzorowana na pomyśle amerykańskim. Salę tę wyróżnia fakt, że oprócz tradycyjnych konstrukcji wyposażona jest również w wiele ciekawych urządzeń na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami (fontanny, armatki, stoły kreatywne).


          Bezpieczne Wakacje 2017

          Nasza szkoła kolejny już raz przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”

          Akcja adresowana jest do szkół oraz dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 5 do 16 lat, a jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem.

          W ubiegłym roku akcją edukacyjną BezpieczneWakcje.pl zostało objętych blisko milion dzieci! W akcję włączyło się kilka tysięcy placówek edukacyjnych oraz setka komend Policji i Straży Pożarnej. Już teraz można zobaczyć opinie o ostatniej edycji zobacz, podczas której odbył się także konkurs plastyczny Moje Bezpieczne Wakacje. 

          BezpieczneWakacje.pl – to mogą być wakacje Twojego życia!


          Wizyta przedszkolaków w stadninie koni

          30 maja przedszkolaki z naszej szkoły pojechały na wycieczkę do stadniny koni w Dzbeninie. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do tego, aby bliżej poznać te zwierzęta, dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie. Największą atrakcją była przejażdżka konna przy asyście  instruktora. Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały na swoją kolejkę. Dzieciaki świetnie bawiły się również na dużej dmuchanej zjeżdżalni. Na koniec pobytu zerówkowicze zajadali się pysznymi kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil. 


          Dzień Rodziny

          Dnia 7 czerwca 2017 roku obchodziliśmy Święto Rodziny. Jest to już tradycją, że na początku czerwca do szkoły przybywają rodzice, dziadkowie, czasami i rodzeństwo naszych uczniów, by móc razem świętować ten szczególny dzień.

          Uczniowie klas drugich chcąc wyrazić swoją wdzięczność, miłość i szacunek do swoich bliskich przygotowali pod opieką p. Iwony Białobrzewskiej, p. Beaty Domarad, p. Elżbiety Grabowskiej oraz p. Anny Tyszki, część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki. Uczniowie klas 0-3 złożyli życzenia i wręczyli laurki. Były też popisy taneczne w wykonaniu uczniów klas trzecich przygotowywane pod opieką p. Jacka Wójcika. Dekoracje do obchodzonego święta wykonała p. Beata Bednarczyk.

          Uśmiech, a i łezka w oku niejednych rodziców czy dziadków oraz gromkie brawa, świadczyły o radości i wielskich emocjach. To był wyjątkowy i pełen wzruszeń dzień.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          UNICEF - po pierwsze dziecko

          W dniu 29.05. 2017 uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach  wzięli udział w projekcie Unicef - „Po pierwsze dziecko” . Koordynatorem projektu w szkole jest Pani Katarzyna Sikorska.
          Celem projektu była edukacja dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata, kształtowanie postawy zaangażowania społecznego oraz uwrażliwianie młodego pokolenia na krzywdę innych.
          Tego dnia w klasach 4a, 4b, 5a, 3a, 3c oraz 6c przeprowadzone zostały zajęcia na temat trudnej sytuacji  rówieśników uczniów żyjących na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. Uczniowie po przedstawieniu przez nauczyciela faktów historycznych i geograficznych  na temat sytuacji uchodźców we współczesnym świecie, obejrzeli materiał filmowy.
          Temat bardzo zainteresował uczniów, którzy z zaangażowaniem uczestniczyli w dyskusji.


          Akcja "Nakręć się na pomaganie"

          Tym razem zbieraliśmy nakrętki, by nieść pomoc małej Hani.

          Dnia 26.05.2017  hm p. Barbara Jarnutowska – komendant Hufca ZHP w Ostrołęce odebrała 8 wypełnionych po brzegi worków. Nie obyło się bez wpadki, gdyż 3 worki pękły podczas załadunku, więc uczniowie mieli ręce pełne roboty…

          Uzyskaliśmy  informację, że ZHP zebrało już 3 tony 180kg nakrętek dla Hani. Pani harcmistrz złożyła na ręce p. dyrektor Jolanty Rostkowskiej podziękowanie za włączenie się do akcji „Odkręcamy dla Hani” . W II półroczu zebraliśmy 14 worków, tj. ok. 100kg. My jednak nadal „Nakręcamy się na pomaganie” i kontynuujemy zbiórkę do końca roku szkolnego, a pewnie i dłużej.

          Dziękujemy za każdą wrzuconą nakrętkę!

          Zdjęcia prezentujące zaangażowanie naszych uczniów i nauczycieli można obejrzeć w galerii zdjęć.


           Dni Otwartych Funduszy Europejskich

          Dnia 18 maja 2017r. 20 uczniów klas młodszych wzięło udział w pokazowych zajęciach robotyki zorganizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Unijnych. Dzieci miały okazję doświadczyć wspaniałej zabawy połączonej  z nauką. Przy pomocy specjalnych zestawów klocków lego budowały roboty, które później wprawiały w ruch korzystając ze specjalnego oprogramowania.

          Zdjęcia z zajęć do obejrzenia pod adresem:

          http://galeria.olszewo-borki.pl/thumbnails.php?album=357


          Podsumowanie Programu Profilaktycznego

          Dnia 18 maja 2017r o godz. 17.00 p. pedagog Marzena Żochowska z PP-P w Czerwinie poprowadziła spotkanie z rodzicami pt. „Kształtowanie postaw – wychowanie do wartości”.

          Było ono podsumowaniem wspólnych działań poradni oraz pedagoga i psychologa szkolnego. Panie wspólnie zrealizowały program „Wartości, które cenimy” i przeprowadziły ankietę, która dotyczyła systemu wartości obowiązującego wśród uczniów. Rodzice z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację i wysłuchali analizy wyników ankiet. Dziękujemy serdecznie p. Żochowskiej za współpracę i zaangażowanie w realizowany program.


          Wycieczka klas 4 do Białegostoku

          Białystok był celem wyprawy klas czwartych, która miała miejsce 2 czerwca 2017r. Czwartoklasiści z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami rozpoczęli wycieczkę pobytem w Białostockim Teatrze Lalek. Obejrzeli tam spektakl pt. „Bajka o rybaku i rybce”, a także zwiedzili tamtejszą Piwnicę Lalek, gdzie mogli podziwiać różnego rodzaju kukiełki, marionetki, pacynki, jawajki oraz niesamowite rekwizyty, maski i kostiumy, które kiedyś „występowały” na scenie teatru.

          Kolejnym punktem programu wycieczki było Muzeum Medycyny i Farmacji. Tutaj uczestniczy wśród ekspozycji muzealnych mogli poznać historię medycyny, obejrzeć wyposażenie gabinetu stomatologicznego z przełomu XIX i XX wieku, szpitala polowego, gabinetu lekarskiego z początku XX wieku, przenieść się do apteki z początku XXw., obejrzeć naczynia i narzędzia do wytwarzania surowców i leków, oryginalne meble apteczne, leki wytwarzane przez polskie i zagraniczne fabryki i laboratoria chemiczno-farmaceutyczne. Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie mogli zabrać na pamiątkę przygotowane przez siebie mydełka podczas warsztatów mydlarskich.

          Ostatnią atrakcją był pobyt w Jumper Parku, gdzie czwartoklasiści mogli oddać się skokom i akrobacjom na kilkunastu trampolinach oraz wykonywać różne ewolucje podczas skoków do basenu z gąbkami. Niektórzy próbowali swoich sił w grze w koszykówkę na trampolinie lub wykazywali się zwinnością podczas wspinaczki po ściance, by na koniec oddać skok z miękkim lądowaniem.

          Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach uczestnicy wycieczki wrócili do domu.

          Zdjecia do obejrzenia w galerii.


          Dzień Dziecka

          Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców naszej szkoły ufundowała 2 seanse filmowe (film dla najmłodszych pt. „Trolls”, a dla starszych uczniów film pt. „Sing”) oraz zapewniła wszystkim dzieciom słodki poczęstunek: pączek i lody. Korzystając z gościnności Przedszkola Samorządowego w Olszewie – Borkach nasi uczniowie wzięli udział w zabawach na pompowanych zjeżdżalniach, strzelali z łuku, pokonywali slalomem tor przeszkód, a niektórzy z nich jeździli bryczką. Ten świąteczny dzień upłynął na dobrej i wesołej zabawie.

          Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.


          Szóstoklasiści w Łęgu Starościńskim

          Dnia 30 maja 2017 roku uczniowie klasy 6a i 6b wraz z nauczycielami: I. Białobrzewską, I. Gumowską i M. Krzciuk-Gawrych wybrali się do Łęgu Starościńskiego, gdzie wspólnie z leśniczym podążyli ścieżką dydaktyczną „Olcha.” Poznali szczegółowo zadania i pracę leśnika, który przybliżył im świat roślin i zwierząt zamieszkujących teren nadleśnictwa Ostrołęka. Po intensywnym spacerze zjedli upieczone kiełbaski i miło spędzili czas przy ognisku.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


          TALENT SHOW

          Dnia 25.05.2017 w naszej szkole odbył się konkurs "Talent Show". Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-VI.

          Nasi wyjątkowi uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w dwóch kategoriach: zespoły oraz soliści.
          Uczniowie z wyjątkową strannością przygotowywali się do występów. Piosenki i wiersze wykonywane przez nich w języku angielskim nagradzane były gromkimi brawami. Występom towarzyszyła miła atmosfera, dzięki czemu zarówno  publiczność jak i sami wykonawcy  bawili się wyśmienicie.

          Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.


          Warzywa i owoce w szkole

          Program „Warzywa i owoce w szkole” jest realizowany w naszej placówce od 2009r. W ramach tegoż programu w klasach 0-3 organizowane są przez nauczycieli różnego rodzaju zajęcia dotyczące zdrowego żywienia (pogadanki, prezentacje multimedialne, konkursy, przygotowywanie posiłków).  Firma UZIMEX, wspierając działania szkoły w tym zakresie, zorganizowała w dniu 24 maja 2017r. dla uczniów klas 2c, 2d oraz 3d spotkanie z dietetykiem.  Poprzez aktywną zabawę dzieci przygotowywały soki ze świeżych owoców warzyw, a następnie je degustowały. Spotkanie zakończyło się quizem o zdrowym odżywianiu.  Za wiedzę dzieci były nagrodzone przez organizatorów drobnymi upominkami.
          Ponadto w  kwietniu firma UZIMEX przeprowadziła konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-3 pod hasłem „Jem zdrowo i kolorowo”.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Warsztaty FABRYKA MYDEŁEK

          18 maja 2017 r. przedszkolaki z naszej szkoły wzięły udzial w warsztatach "Fabryka Mydełka". Dzieci miały okazję samodzielnie przygotować własne mydło. Dodawały do niego różne ozdoby, barwniki, wybierały kształty. Wszystkim bardzo podobało się tworzenie mydełek, ale najbardziej ucieszył efekt końcowy. Mydełka nie tylko pięknie wyglądały i pachniały.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          MALI AMBASADOROWIE GWARY KURPIOWSKIEJ 

          17 maja 2017 r. Bartłomiej Pawlikowski grupy z 0a, Małgosia Ochtera i Szymon Nadrowski z grupy 0b wzięli udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Gadek, Inscenizacji i Wierszy Kurpiowskich MALI AMBASADOROWIE GWARY KURPIOWSKIEJ pod hasłem „Jak to dawniej na Kurpiach bywało”. Wszystkie wystąpienia dzieci były wspaniałe, dostarczyły odbiorcom wiele emocji a Komisja konkursowa miała trudny wybór i przyznała wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Piękna nasza Polska cała

          11 maja 2017 roku uczniowie klas drugich wraz z opiekunami: Beatą Domurad, Elżbietą Grabowską, Anną Tyszką, Iwoną Perzan i Iwoną Białobrzewską, udali się na całodniową wycieczkę do Olsztyna. Najpierw obejrzeli seans w Planetarium na temat różnych rodzajów zjawisk astronomicznych oraz efektów lotów kosmicznych. Potem zwiedzili Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym żył i pracował wielki, polski astronom Mikołaj Kopernik. Następnie przyszedł czas na relaks i zabawę w Warmiolandii. Podczas przemierzania niezliczonych labiryntów, wyścigów autkami, akrobacji na trampolinach i zjazdach z gigantycznych zjeżdżalni każdy poczuł się jak prawdziwy łowca przygód. Pogoda była sprzyjająca, a na buziach każdego gościł uśmiech. Szczęśliwi i pełni wrażeń, późnym wieczorem, wrócili do Olszewa – Borek.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


          Rajd pieszy Kamianka - Olszewo-Borki

          Dnia 29.03.2017 odbyło się spotkanie uczniów kl. szóstych z Panem Ryszardem Makowskim – przodownikiem i animatorem turystyki kwalifikowanej, wieloletnim wychowawcą i dyrektorem Zakładu Poprawczego w Laskowcu, aktualnie – nauczycielem akademickim na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. 
          Zaproszony gość, jako organizator licznych rajdów, spływów oraz ambitnych wycieczek dzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z wędrówek. Uczniowie podziwiając zdjęcia słuchali w skupieniu ciekawych opowieści i z chęcią przyjęli specjalne zaproszenie do odbycia kilkugodzinnego, wspólnego rajdu po ciekawych, lokalnych miejscach. Wędrówka miała miejsce 28 kwietnia i odbyła się na trasie Kamianka - Olszewo-Borki. Rajd miał na celu wzmacnianie i wyrównywanie kondycji fizycznej i psychicznej uczniów oraz pogłębianie wrażliwości na tzw. „piękno niedostrzegane” najbliższej okolicy. Prowadzącym był oczywiście Pan Ryszard Makowski, zaś opiekę sprawowali nauczyciele p. Katarzyna Sikorska, p. Iwona Gumowska, p. Tomasz Jędrzejewski oraz ks. Artur Damiański. Niesprzyjające warunki pogodowe podczas rajdu i wprowadzenie elementu survivalu w jego trakcie stały się nieocenioną pomocą w ukształtowaniu się w uczestnikach twardej i zdecydowanej postawy wobec różnych przeszkód i trudności, napotykanych na codzień w nauce, pracy i w życiu. Uczniowie, choć zmęczeni 20-kilometrową wędrówką udowodnili, że niestraszny im deszcz i są naprawdę dobrym materiałem na wytrawnych turystów.


          Apel z okazji święta 3 Maja

          3 maja 1791 r, patrioci polscy podjęli próbę ratowania ojczyzny i przeprowadzenia reform. Sejm Wielki uchwalił konstytucję. Była to pierwsza w Europie, postępowa jak na owe czasy ustawa. Dla Polaków jest symbolem patriotyzmu, walki o niepodległość ojczyzny. Przez wiele lat zaborów i wojen nie wolno było świętować rocznicy Konstytucji 3 Maja. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja jest znów świętem narodowym. W tym roku szkolnym uroczysty apel przygotowały klasy: IVc, VIa i VIb pod kierunkiem p. Grażyny Kijek i p. Mirosława Łyszkowskiego. Uczniowie wykonali chorągiewki i kotyliony. Oprawą plastyczną zajęła się p. Beata Bednarczyk.


          Światowy Dzień Ziemi

          Dzień, w którym prowadzone są akcje mające na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ U Thant.

          W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

          Z inicjatywy Wójta Gminy Olszewo - Borki, dn. 21 kwietnia 2017r.  mieszkańcy naszej miejscowości włączyli się w akcję sprzątania świata organizowaną w ramach obchodów Dnia Ziemi. Do akcji przyłączyli się również uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej. Młodsze dzieci porządkowały teren wokół szkoły wraz z boiskami szkolnymi, starsze natomiast sprzątały ulice Olszewa – Borek. Oprócz tego uczniowie klasy 4b (z pomocą wychowawczyni p. Anny Jędrzejewskiej, p. Joanny Grzyb oraz p. Iwony Perzan) przygotowali happening ekologiczny – podczas przerw lekcyjnych przemaszerowali przez szkolne korytarze z transparentami zawierającymi hasła propagujące ochronę naszej planety. Wręczali także uczniom naszej szkoły przygotowane przez siebie ulotki z informacją, jak każdy z nas może zadbać o przyrodę. Obchodom Dnia Ziemi towarzyszyła wystawa plakatów o tematyce ekologicznej. Plakaty były dziełem także uczniów klasy 4b, którym dziękujemy za wyjątkowe zaangażowanie.

          Zapraszamy do galerii.


          Zespół wokalny wystąpił w Amelinie

          2 kwietnia 2017r. zespół wokalny działający przy Radzie Rodziców naszej Szkoły wystąpił podczas XIII Przeglądu Pieśni Wielkopostnych w Amelinie pod hasłem "Serce sercu". Zespół wystąpił w składzie:

          Andrzej Grzymała

          Joanna Makowska

          Agnieszka Choromańska

          Marzena Cybulska

          Barbara Szmigiel

          Mirosław Łyszkowski. 

          Zapraszamy do galerii oraz do objrzenia nagrania https://www.youtube.com/watch?v=SRVg5WsOYgw


          Dzień Marchewki

          We wtorek 4 kwietnia przedszkolaki z grupy 0a i 0b obchodziły Dzień Marchewki. Wszystko po to, aby zachęcić dzieci do spożycia warzywa, jakim jest marchewka.

          W tym dniu wszyscy ubraliśmy się w pomarańczowe stroje. Każdy przedszkolak mógł skosztować własnoręcznie przyrządzonego soku marchewkowego. Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych związanych z bohaterką dnia. Po takiej dawce witamin i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca

          Dnia 28.03.17r dzieci z gr. 0b wzięły udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Tańca „Tańce z przedszkolakami Karpikami” zorganizowanym przez Przedszkole „Bajeczka” w Ostrołęce. Na scenie OCK przedszkolaki zaprezentowały układ taneczny w rytmie składanki kurpiowskiej.


          Wiosenna parada bajkowa

          Dnia 21 marca 2017r w Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach, odbyła się „Parada postaci bajkowych” – impreza zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkloną.  Celem jej było zainteresowanie ciekawymi bajkowymi utworami oraz przede wszystkim huczne powitanie PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Razem z nami zechcieli powitać wiosnę pani Elżbieta Nakielska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie Borkach oraz pan Andrzej Grzymała przewodniczący Rady Rodziców.

          Cała społeczność uczniowska szkoły wraz z wychowawcami przyjęła zaproszenie do wspólnej zabawy. Oryginalnymi aranżacjami postaci udowodnili, że mają ogromne pokłady kreatywności, pomysłowości, a także poczucia humoru i dystansu do siebie. Szkoła przeobraziła się w krainę pełną przeróżnych bohaterów z bajek, baśni, wierszy,  powieści… np. 101 dalmatyńczyków, smerfy, Królewna Śnieżka i krasnoludki, Piotruś Pan i piraci, bohaterowie „Ptasiego radia”, bohaterowie ekranizacji filmu „Alicja w krainie czarów”, Jaś i Małgosia wraz z Babą Jagą, doktor Dolittle i jego zwierzęta, kredki Mietki, Czerwony Kapturek, przybory szkolne, warzywa, bohaterowie „Opowieści z Narnii” czy też "Pinokia", postacie mitologiczne, Kot w butach, Ania z Zielonego Wzgórza oraz bohaterów wiersza „Rzepka”. Uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkim upominkiem. Wszyscy w tym wyjątkowym dniu bawiliśmy się wyśmienicie.

          Zapraszamy do galerii.


          ŚWIĘTO SZKOŁY

          Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele. To głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i  rozrzewnieniem.

          W atmosferze miłych wspomnień, uroczystego nastroju, odświętnego stroju odbyła się w czwartek 02.03.2017 roku, akademia z okazji rocznicy wręczenia Szkole Podstawowej w Olszewie Borkach sztandaru. Celem uroczystości było przypomnienie jej krótkiej historii, przedstawienie sylwetki patrona Władysława Broniewskiego oraz darczyńcy i przyjaciela szkoły Stanleya Grabowskiego. Po zebraniu się społeczności szkolnej w sali gimnastycznej uczniowie klas trzecich rozpoczęli święto dostojnym polonezem, pod okiem swoich wychowawców przedstawili program artystyczny, któremu przyświecały słowa: „Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci”.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.

          Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, w których darzyli sympatią szkołę, nauczycieli i kolegów.

          Święto Szkoły stało się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszych uczniów, okazją do snucia refleksji i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w pamięci Tych, którzy odeszli.


          Internet to nie wszystko

          We wtorek, 7 lutego, gościliśmy naszych starszych kolegów z Gimnazjum w Olszewie Borkach, którzy pod kierunkiem p. Marioli Pijanowskiej i p. Joanny Ścibek przygotowali spektakl  pt. Internet to nie wszystko.

          W Dniu Bezpiecznego Internetu, który w bieżącym roku obchodzony był pod hasłem Razem zmieniamy internet na lepsze” uczniowie klas IV-VI mieli okazję uświadomić sobie rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

          Gimnazjaliści pokazali, że rozsądne korzystanie z internetu niesie wiele korzyści, jest nie tylko źródłem wiedzy i różnorodnych informacji, ale także może stanowić inspirację do wykonania oryginalnych prezentów czy ciekawego wykorzystania wolnego czasu. Spektakl podsumowany został wzruszającym morałem, że najważniejsze to mieć serce i nim właśnie postrzegać drugą osobę. Na zakończenie aktorzy zatańczyli belgijkę oraz zaprezentowali taniec współczesny.

          Przedstawienie bardzo podobało się naszym uczniom, którzy nagrodzili  występujących gromkimi brawami. Nie zabrakło też słów podziękowania ze strony dyrekcji i koszyka wypełnionego cukierkami.

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


          Podsumowanie akcji charytatywnej Góra Grosza

          W dniach 28 listopada – 9 grudnia 2016r. wzięliśmy udział w XVII edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Pod hasłem „Podziel się ostatnim groszem” wszyscy uczniowie zbierali monety groszowe na rzecz dzieci wychowujących się w rodzinnych domach dziecka lub placówkach pieczy zastępczej. W ten sposób powstała nasza własna góra grosza ważąca ponad 50kg... Następnie przez wiele godzin segregowaliśmy pieniążki, aby można było je policzyć. I wreszcie do 6 pudełek zostało spakowane 751,20 zł !

          Pieniądze za  pośrednictwem poczty trafią w najbliższym czasie do organizatora akcji.

          Wszystkim, którzy wrzucili przysłowiowy grosz serdecznie dziękujemy.smiley

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.


          Podsumowanie akcji „Twój MIŚ  może zostać RATOWNIKIEM”

          Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w ogólnopolską kampanię „Twój MIŚ  może zostać RATOWNIKIEM” zainicjowaną przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Przez trzy tygodnie zbieraliśmy maskotki do specjalnego „magicznego pudła”, które w tym roku szkolnym służy do niesienia pomocy potrzebującym. Wszystkie zebrane misie, a było ich aż 234, zostały przekazane na ręce strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podczas apelu. Metodą „podaj dalej” odprowadziliśmy nasze maskotki do wozu strażackiego, a wszyscy darczyńcy usłyszeli słowa podziękowania ze strony pani dyrektor Jolanty Rostkowskiej i przedstawicieli straży pożarnej. Jeszcze raz dziękujemy.

          Zapraszamy do galerii.


          Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          Dzień 18 stycznia ustanowiono jako Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, ponieważ tego dnia urodził się twórca sympatycznego  "misia o bardzo małym rozumku". Brytyjski autor napisał przygody małego pluszaka i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Jedna z zabawek dziecka - pluszowy miś Winnie,  stał się pierwowzorem dla Kubusia. Nasza szkoła również  włączyła się do świętowania.  W bibliotece szkolnej można było zapoznać się z treścią gazetki ściennej o autorze i bohaterach książki, była wystawka książek o Kubusiu Puchatku, były kolorowanki  oraz konkurs czytelniczy pt. „Małe conieco o Kubusiu Puchatku”. Dzieci z klas drugich i trzecich podczas przerw międzylekcyjnych mogły sprawdzić się ze znajomości treści książki „Kubuś Puchatek”.  Przedszkolaki też świętowały urodziny Kubusia. Zaczęły dzień od wizyty w szkolnej bibliotece, gdzie wypożyczyły książki o misiu i jego przyjaciołach. Następnie poznali historię powstania książki, przedstawioną przez panie wychowawczynie.Na koniec obdarowali solenizanta papierowymi „pysznymi” tortami, które własnoręcznie wykonali.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


          Kolędnicy z IIIa

          „W karnawale zwyczaj taki, przebierają się dzieciaki

          i już jako kolędnicy chodzą z gwiazdą po ulicy”.

          Tymi słowami i występem kolędniczym klasa III a wraz z wych. K. Kazanowską dnia 16 stycznia witała odwiedzanych „gospodarzy”, a byli nimi młodsi koledzy z oddziałów zerówkowych i przedszkola, uczniowie klas pierwszych i szóstych, biblioteka szkolna, uliczni przechodnie oraz okoliczne domostwa. Tylko w niektórych regionach Polski do dzisiaj zachował się jeszcze zwyczaj w karnawale „chodzenia przebierańców”. Rzadko już można spotkać postacie z kolędowania przebrane za cyganów, pastuszków, kozy, diabły, turonie, bociany,  czy anioły itp. Temu zwyczajowi ludowemu postanowiliśmy się bliżej przejrzeć, realizując przez tydzień tematy zajęć pod hasłem „Zapusty”. Postanowiliśmy też odświeżyć tę zanikającą tradycję. Znaleźliśmy sprzymierzeńców dla swojego pomysłu wśród rodziców i  dzieci, którzy z zaangażowaniem pomogli zgromadzić i wykonać stroje dla kolędników. By obyczaj ten nie stał się zapomniany i znany tylko z książek i wierszyków, przybliżyliśmy go naszym występem i życzeniami noworocznymi.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


          Najmłodsi uczniowie dekorowali pierniczki

          Dnia 22.12.2016r. dzieci z gr. Oa i Ob dekorowały świąteczne pierniczki. Ciasteczka zostały upieczone przez mamę przedszkolaków Błażeja i Szymona p. Magdalenę Nadrowską. Dzieci mając do dyspozycji różnego rodzaju lukry, posypki, kolorowe kształty wykazały się niezwykłą pomysłowością w ozdabianiu choinek, gwiazdek, bałwanków czy domków. Zajęcie to dostarczyło im wiele przyjemności i radości. Wykonane "cuda" zabrały ze sobą, aby zawiesić je na choinkach w swoich domach.

          Więcej zdjęć w galerii.


          Jasełka

          Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełen spokoju i ciepła rodzinnego. Człowiek zatrzymuje się wśród zgiełku, zastanawia się co jest dla niego istotne, stara się okazać drugiemu człowiekowi jak bardzo ważne jest to, aby w tym dniu nie być samotnym.

          W ten magiczny czas – 21 grudnia przenieśli nas uczniowie klasy IVA i VIA podczas szkolnych Jasełek. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających schronienia dla mającego narodzić się Jezusa. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowo narodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatane były kolędami.

          Jasełka bożonarodzeniowe przygotowały pani Lidia Janczewska, pani Iwona Gumowska a dekorację wykonała pani Beata Bednarczyk.

          Zdjęcia do obejrzenia w galerii.


          Z wizytą w Urzędzie Gminy

          13 grudnia 2016 r., w ramach cyklu tematów „Poznaję swoje otoczenie społeczne i kulturowe”, uczniowie klasy 2b i 2c naszej szkoły wraz z wychowawczyniami odwiedzili Urząd Gminy w Olszewie Borkach. Spotkali się  w sali konferencyjnej z  Wójtem Gminy – Krzysztofem Szewczykiem oraz Sekretarzem Gminy – Anetą Gutowską – Grucelską. Podczas spotkania dzieci dużo dowiedziały się o gminie, w której mieszkają, a także, czym zajmuje się urząd gminy oraz podległe mu jednostki gminne. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywnie brali udział w spotkaniu. Zadawali Wójtowi i pani Sekretarz pytania na temat ich pracy.

          Prawdziwą atrakcją podczas wizyty była zabawa "Poznaj urząd gminy", w której uczniowie zostali podzieleni na 9 drużyn i każda z nich po wylosowaniu zadania miała „ samodzielnie załatwić konkretną sprawę w urzędzie”. Podczas zabawy dzieci miały możliwość w sposób praktyczny zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu gminnego.

          Na koniec niektóre dzieci wypełniły anonimową ankietę na temat pracy urzędu, a wszystkie otrzymały drobne upominki.


          Uczniowie z naszej szkoły w redakcji Tygodnika Ostrołęckiego

          14 grudnia  2016r.  klasy 2b i 2c wybrały się do Ostrołęki na spotkanie z Anną Wołosz – redaktorem „Tygodnika Ostrołęckiego”. Poznały etapy powstawania czasopisma, pracę redaktora, drukarza. Na koniec zrobiły wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymały drobne upominki.


          Świąteczna wystawa rękodzieła artystycznego

          Dnia 14 grudnia  z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana świąteczna wystawa rękodzieła artystycznego. Panie: Teresa Niedźwiedzka, Anna Kamińska, Czesława Lewandowska, Elżbieta Stepnowska, Honorata Goździewska oraz Bożena Opalach zaprezentowały uczniom piękne ozdoby bożonarodzeniowe - koronkowe gwiazdeczki, serduszka i aniołki, bibułowe bombki i inne cudeńka. Można było też podziwiać choinki wykonane z szyszek, krepiny czy kawałka malowanego drewna. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się pięknie zdobione pierniczki i figurki z wosku.


          MIKOŁAJKI 2016

          Dnia 6 grudnia zawitał w naszej szkole Święty Mikołaj. W towarzystwie śnieżynek i reniferów odwiedził wszystkich uczniów, częstując ich pysznymi cukierkami. Dzieci miały okazję pochwalić się dobrym zachowaniem i zaprezentować swoje umiejętności. W radosnej atmosferze chętnie śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.

          Tego dnia wielu uczniów odpowiedziało na apel Samorządu Uczniowskiego i włożyło czerwone stroje, nie brakło też mikołajkowych czapeczek.


          GÓRA GROSZA

          Od dnia 28 listopada nasza szkoła włączyła się w XVII edycję ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza” prowadzonej przez Towarzystwo Nasz Dom.

          Pod hasłem „Podziel się ostatnim groszem” członkowie Samorządu Uczniowskiego zbierają monety na rzecz dzieci wychowujących się w rodzinnych domach dziecka lub placówkach pieczy zastępczej. W ten sposób uczniowie mają okazję uczyć się wrażliwości na potrzeby innych, umiejętności dzielenia się i jednocześnie propagują ideę wolontariatu. Pieniążki można wrzucać do specjalnej, przezroczystej skrzyni ustawionej obok świątecznej gazetki lub do skarbonek w klasach. Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się na stronie internetowej towarzystwonaszdom. pl


          POMAGAMY ŚWIĘTEMU MIKOŁAJOWI

          Po raz kolejny bierzemy udział w IX edycji akcji „Pomagamy Mikołajowi” wspieranej przez Rozmaitości Ostrołęckie. Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji napisały i pięknie przyozdobiły listy do Mikołaja, w których przedstawiły swoje wymarzone prezenty. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej pomagamymikolajowi.pl i spełniania dziecięcych marzeń.  


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

               25 listopada swoje święto obchodzi zabawka, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś.
              Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

              Tego dnia w naszej szkole  przedszkolaki z grupy Oa przyszły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  misiem.  Na zajęciach poznały historię powstania misia, nauczyły się piosenki o misiu i wykonały prace plastyczne, a na koniec obejrzały baję o misiu Uszatku.  Natomiast w bibliotece dzieci mogły zapoznać się  z wystawką prezentującą książki o misiach. Były też kolorowanki  - misiowanki.


          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          10 listopada 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole narodowe Święto Niepodległości. Przed 98 laty nasza ojczyzna odzyskała swoją niezależność i niepodległość. Apel przygotowany przez uczniów kl.Vb wraz z wychowawczynią J. Leonarską-Smolnik oraz nauczycielem muzyki B. Łyszkowskim miał na celu przybliżenie uczniom sylwetek wielkich Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Był to też wyraz hołdu dla wszystkich, za których przyczyną tamten pamiętny dzień 11 listopada 1918r. przeszedł do historii jako radosne święto niepodległościowe.


          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…” pod takim hasłem obchodzony był w tym roku w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Cytat ten nieprzypadkowo górował nad głowami zebranych na uroczystości uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Nieprzypadkowo, gdyż w części artystycznej dominowały piosenki, wykonania których podjęli się rodzice naszych uczniów. Występy zespołu rodziców wzbudziły wiele emocji i każda piosenka nagradzana była wielkimi brawami. Nie zabrakło też podziękowań i życzeń dla nauczycieli, również nauczycieli-emerytów, którzy kolejny raz zaszczycili nas swoją obecnością. Samorząd Uczniowski przygotował słodkie upominki dla nauczycieli, zaś Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców- słodkie upominki dla uczniów.

          Zapraszamy do galerii zdjęć.


          ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          30 września w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          Hasłem przewodnim było „Tabliczka mnożenia powodzeniem do liczenia”.

          W wyniku eliminacji wstępnych 12 uczniów klas szóstych zostało „ekspertami tabliczki mnożenia”. Owe osoby podczas przerw lekcyjnych sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia nie tylko wśród uczniów ale i pracowników szkoły. Uczniowie bardzo chętnie się zgłaszali i chcieli być odpytywanymi przez starszych kolegów. Za każde 5 dobrych odpowiedzi otrzymywali znaczek , a nauczyciele wstawiali plusa do dziennika.

          Nauczyciele matematyki na zajęciach w klasach czwartych „świętując” ten dzień zaproponowali uczniom układanie domina trójkątnego oraz pokazali ciekawe gry interaktywne.

          W tym dniu dzieci zapoznały się z różnymi rymowankami dotyczącymi mnożenia, przypomniały sposób mnożenia na palcach przez 9.


          DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          26 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.

          W naszej szkole również świętowaliśmy ten dzień. Klasy 5 i 6 w sposób szczególny uczestniczyły w tym wydarzeniu - reprezentowały poszczególne kraje europejskie: Hiszpanię, Grecję, Wielką Brytanię, Niemcy, Czechy, Francję. Uczniowie przygotowali stoiska,  gdzie można było spróbować potraw narodowych, posłuchać muzyki danego kraju, poznać różne ciekawostki związane z kulturą poszczególnych państw oraz sprawdzić swoją wiedzę o kraju. Można było również nauczyć się podstawowych słów każdego języka oraz otrzymać flagę w postaci malunku na twarzy. Stoiska budziły wśród uczniów duże zainteresowanie i nie można było przejść obok nich obojętnie. Na szczególną uwagę zasłużył fakt, iż w tym dniu odwiedził nas rówieśnik z Australii, z którym można było porozmawiać w języku angielskim. Nad organizacją i przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki języka angielskiego.


          PRZEGLĄD TEATRZYKÓW PRZEDSZKOLNYCH

          28 października 2016 r. przedszkolaki z naszej szkoły razem ze swoimi wychowawczyniami brały udział w XII Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych. Mali aktorzy z grupy 0a wystawili przedstawienie pt. "Jasia i Małgosię", natomiast dzieci z grupy 0b "Śnieżkę". Po występach na małych artystów czekał słodki poczęstunek. Każda grupa otrzymała dyplom oraz nagrodę. 


          WYCIECZKA KLAS 5-TYCH

          W dniu 18 października 2016r. uczniowie klas V z naszej szkoły pojechali na wycieczkę polonistyczno-historyczną do Oporowa, Krośniewic, Tumu i Łęczycy. W czasie jej trwania poznawali historię kraju ojczystego, dzieła sztuki i budowle z różnych epok - ważne zabytki Polski. Mieli także okazję zapoznać się z pojęciem starodruk. Oglądali stare wydania różnych, ręcznie pisanych po łacinie biblii. Dzieci zwiedziły: Zamki w Oporowie i Łęczycy, słynną Kolegiatę romańską w Tumie i Muzeum Borkowskiego w Krośniewicach związane także z gen. Andersem, który właśnie urodził się w tej miejscowości.


          NIESPODZIANKA PROSTO Z RIO

          Wszyscy doskonale wiedzą, iż w tym roku w Rio de Janeiro odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Nasza Szkoła miała przyjemność gościć w swoich progach jedną z reprezentantek polskiej lekkoatletyki - Marię Andrejczyk, która w finale konkursu rzutu oszczepem zajęła 4 miejsce. Oszczepniczka podczas spotkania z dziećmi opowiadała o swoich przygotowaniach do zawodów, kulisach igrzysk oraz swoim życiu prywatnym. Na koniec spotkania olimpijka wykazała się wielkimi zdolnościami manualnymi składając wielokrotnie swój autograf  wszystkim chętnym.

          Zapraszamy Panią Marię za 4 lata z medalem olimpijskim (najlepiej złotym). Trzymamy kciuki i pozdrawiamy.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

           


          INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

          Po krótkich (niestetywink) wakacjach powróciliśmy do szkoły. Gotowi do pracy, wypoczęci, pełni sił, z naładowanymi akumulatorami rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Życzymy sukcesów i wytrwałości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w naszej galerii.