• 2019/2020

        • Konferencja w sprawie zagrożenia koronawirusem

          Konferencja w sprawie zagrożenia koronawirusem - Obrazek 2Dnia 28 lutego 2020r. w naszej szkole miała miejsce konferencja dyrektorów szkół z udziałem przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Ostrołęce oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrołęce. Spotkanie dotyczyło zasad postępowania w sprawie ewentualnego zagrożenia koronawirusem. 

           


          Dzień Kobiet

          Dzień Kobiet - Obrazek 2W tym roku 8 marca - Dzień Kobiet przypadł w niedzielę, ale w naszej szkole chłopcy z Samorządu Uczniowskiego zorganizowali to Święto w piątek 6 marca. Częstowali wszystkie Kobiety i Kobietki "bukietem" słodkich krówek oraz składali pod ich adresem moc dowcipnych życzeń:

          "Dla Pań, dla dziewczynek w domu, w szkole, na wycieczce,
          każdego dnia dobry uczynek - to jest od chłopców upominek.
          Dużo szczęścia, radości niech Wam w domku miłość gości.
          Kłaniamy się nisko, bo jest jeszcze ślisko.
          W rączki całujemy, życzonka przekazujemy,
          bo Dzień Kobiet jest od tego,
          żeby powiedzieć WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO".


           Wizyta w OCK klas IIa i IIb

          W piątek 6 marca 2020r. uczniowie klasy IIa i IIb wraz z opiekunami: p. E. Grabowską,  p.M. Krzciuk-Gawrych i p.A. Kryzą wybrałli się na przedstawienie teatralne Dzieci Króla Baśni. Spektakl był wystawiony w Ostrołęckim Centrum Kultury przez Teatr Artens z Wrocławia.   Była to niezwykła opowieść o trójce dzieci, które nie potrafiły zgodnie bawić się. Kłóciły się i przezywały, wytykając sobie zewnętrzne cechy wyglądu. Za swoje złe zachowanie zostają zaczarowane przez Króla Baśni w postaci, z których się wyśmiewały. Chcąc wrócić do swojego wyglądu, wyruszają w nieznaną podróż, gdzie spotyka ich wiele przygód. W trakcie nich okazuje się, że wyśmiewane wcześniej cechy mogą często pomóc wybrnąć z niemałych opresji, a każde dziecko jest ważne i potrzebne, właśnie takie, jakie jest. Zwłaszcza jeśli potrafi zrobić coś dobrego dla innych. Na przestrzeni przygód dzieci zaczynają współpracować i stają się przyjaciółmi. Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Po przedstawieniu bowiem rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości.


          WYCIECZKA KLAS VII DO BIAŁEGOSTOKU

          WYCIECZKA KLAS VII DO BIAŁEGOSTOKU - Obrazek 1W dniu 27 lutego 2020 roku uczniowie klas VII pojechali na wycieczkę do Białegostoku w celu obejrzenia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki spektaklu ,,Zemsta” opartego na komedii Aleksandra Fredry.
          Sztuka ta była zgodna z literą utworu, ale duchem bardzo współczesna. Skrótów w tekście prawie nie było. Publiczność bawiła się w ,,teatr” razem z aktorami.

          Reżyserem spektaklu był Henryk Talar. Scenografię przygotowała Zuzanna Talar, kostiumy: Zuzanna Talar i Elżbieta Wysocka. Muzykę skomponował Patryk Ołdziejewski. Ruchem scenicznym zajęła się Anna Wytych – Wierzgacz, a inspicjentem był Jerzy Taborski.
          Nowość stanowiło to, że główne role zagrały panie: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochocka oraz jeden mężczyzna Patryk Ołdziejewski.
          Wycieczkę zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska i Małgorzata Pyskło oraz ksiądz Tomasz Czarnowski.


          Święto Szkoły i Patrona

          Święto Szkoły i Patrona - Obrazek 5Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień. Czas zwykle sprawia, że pewne zdarzenia umykają z pamięci, to jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je wszystkie ponownie. Tak przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Kinga Załęska i Hubert Krawczyk - w piątek, 28 lutego 2020 rozpoczęli uroczystość Święta Szkoły i Patrona. Zaprosili wszystkich zebranych na część artystyczną, która miała przywołać wspomnienia z lat szkolnych u starszych odbiorców, a młodszym pozostać w pamięci. Dźwięk i taniec poloneza, w wykonaniu uczniów, wprowadził oczekujących w podniosły, uroczysty nastrój.

          Z okazji Święta Szkoły Pani dyrektor Marzena Borkowska powitała zaproszonych gości, pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Przybliżyła postać patrona Władysława Broniewskiego oraz przyjaciela szkoły Pana Stanleya Grabowskiego. Uczniowie klasy 6d i klas III w utworach poetyckich i pięknych nastrojowych pieśniach sławili piękno naszej ojczyzny. Przypomnieli historię obchodów Święta Szkoły i Patrona. Zaprosili wszystkich na krótką wyprawę po muzeum poświęconemu poecie i żołnierzowi Wł. Broniewskiemu oraz recytowali jego utwory. Nie zapomnieli o darczyńcy Panu Stanley'u Grabowskim, który odwiedzał szkołę, wspomagał finansowo, a dzieci obdarowywał pomarańczami. Następnie szkoła z okazji swojego święta  "otrzymała" moc życzeń od podopiecznych. Były to słowa pełne uznania i narzekania oraz składanych obietnic. Uroczystość dopełniły występy chóru szkolnego.

          Święto Szkoły i Patrona - Obrazek 4W drugiej części apelu głos zabrała wójt gminy Olszewo-Borki Pani Aneta Katarzyna Larent, która z okazji Święta Szkoły podziękowała Pani Dyrektor i nauczycielom za organizację uroczystości oraz wręczyła nagrody zwycięzcom I edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z Poezją" o tematyce patriotycznej. Wyniki konkursu odczytała Pani Ewa Milewska - starszy specjalista do spraw oświaty. Na zakończenie Święta Szkoły Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, którzy przygotowali uczniów  i dekorację do apelu  (p. B.Drozdowska, p. B. Łyszkowski, p. B.Bednarczyk, p.D.Drozdowski, p.S.Załęski). Dopełnieniem uroczystości było wykonanie gazetki o Patronie oraz wystawki poświęconej Wł. Broniewskiemu i S. Grabowskiemu (p. M.Bryska, p. B. Domurad, p. A.Kryza, p.K.Kazanowska, p. D.Drozdowski).  


           Zabawa choinkowa

          Zabawa choinkowa - Obrazek 1Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Szczególnie młodsi uczniowie bardzo czekają na to wydarzenie. Atrakcji jest przecież co niemiara. Tańce, zabawy, poczęstunek. DJ przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Do samego końca nasi uczniowie świetnie się bawili i w znakomitych humorach pożegnali się tańcem "belgijka".

          Do zobaczenia za rok:-)


          "Miłość niejedno ma imię" - walentynki w bibliotece

          "Miłość niejedno ma imię" - walentynki w bibliotece - Obrazek 2Miłość jest najważniejszym uczuciem w życiu każdego człowieka. Nie da się jej zdefiniować, choć od wieków ludzie zastanawiają się nad jej przyczynami i skutkami. Wciąż pojawia się pytanie o to, czy miłość istnieje i czym jest. Najczęściej pojmowana jest miłość jako uczucie, które pojawia się pomiędzy dwiema osobami, jednak rodzajów miłości jest bardzo wiele. Miłością interesują się artyści, starając się jak najpiękniej przedstawić jej różne oblicza. Zdanie "miłość nie jedno ma imię" jest bardzo prawdziwe.
                  Pierwszy i najdoskonalszy rodzaj miłości jest opisany w "Liście św. Pawła do Koryntian". Ten biblijny hymn o miłości pokazuje to uczucie jako cierpliwe, łaskawe, nieznoszące zazdrości, nieunoszące się pychą, uczucie, które wymaga bezinteresowności, panowania nad sobą Wymaga nieustannego wybaczania, umiejętności radowania się z sukcesów innych ludzi. Ten utwór najpiękniej definiuje to uczucie, pokazuje ponadczasową prawdę o miłości. To dzieło powinien przeczytać każdy człowiek, a słowa hymnu nosić głęboko w swoim sercu.
                W literaturze bardzo dużo uwagi poświęcono miłości rodzicielskiej. Warto tutaj przypomnieć choćby mit o Demeter i Korze, mit o Niobe, czy też "Treny" Jana Kochanowskiego.
                  Literatura wykreowała najsłynniejsze pary, które darzyły się wzajemną miłością. Trzeba tutaj wymienić m.in. Tristana i Izoldę, czy choćby bohaterów Wiliama Szekspira, Romea i Julię.


          POCZTA WALENTYNKOWA 

          POCZTA WALENTYNKOWA  - Obrazek 3Walentynki, inaczej Dzień Zakochanych, to okazja do miłych gestów wobec wszystkich tych, których kochamy, lubimy i szanujemy. Laurki, wesołe wierszyki, serduszka to typowe upominki dla „sympatii”, przyjaciół, koleżanek, kolegów, ale także rodziców i nauczycieli. Takie właśnie prezenciki pojawiły się w Poczcie Walentynkowej zorganizowanej w naszej szkole z okazji Walentynek. Ogromne emocje towarzyszyły wszystkim podczas  otwierania ozdobionej czerwonymi serduszkami skrzynki z listami i odczytywania imion obdarowanych. Najwięcej walentynek trafiło do najmłodszych klas. Prócz uczniów kartkami obdarowani zostali także nasi nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pięknie wykonane Walentynki.  


          Uczniowie 7c w Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką

          Uczniowie 7c w Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką - Obrazek 2

           

          29 stycznia 2020 roku uczniowie klasy VII c wybrali się z panią Bożeną Kobylińską, nauczycielem historii, i wychowawczynią, panią Grażyną Kijek do Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką.Uczniowie poznali sylwetkę pochodzącego z Drężewa generała Stanisława Klickiego. Losy tego wybitnego dowódcy, legionisty, uczestnika wyprawy Napoleona na Rosję, bitwy pod Ostrołęką są mało znane.Młodzież mogła też sobie przypomnieć wydarzenia związane z powstaniem listopadowym i z bitwą pod Ostrołęką. Na zakończenie uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę.Stwierdzili, że wycieczka była udana. Historia ,,działa się nie tylko daleko w świecie, ale i u nas. Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy polegli walcząc o niepodległość Ojczyzny.


          „ 3…2…1… Internet!”  w klasach czwartych

          Postęp w rozwoju nowoczesnych technologii oprócz skutków pozytywnych wiąże się również z zagrożeniami, których ofiarą padają coraz młodsi internauci. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania z internetu staje się zadaniem priorytetowym.

          W klasach czwartych został zrealizowany program z profilaktyki bezpieczeństwa w sieci „3…2…1… Internet!” rekomendowany przez Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

          Głównym celem zajęć było zaprezentowanie uczniom sposobów efektywnego korzystania z sieci jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych, takich jak: cyberprzemoc, nawiązywanie kontaktów on-line, upublicznianie danych osobowych oraz nadmiernego korzystania z internetu i komputera. Czwartoklasiści zyskali wiedzę czym jest cyberprzemoc oraz jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci, a co najważniejsze w jaki sposób się przed nimi ustrzec i gdzie można uzyskać pomoc.

          Program przeprowadziły:  pedagog Magdalena Krzciuk - Gawrych oraz psycholog Agnieszka Zieziula.


          Spotkanie z policją w klasach piątych

          „Spotkanie z policją w klasach piątych” - Obrazek 2Dnia 30.01.2020r. w naszej szkole odbyły się indywidualne spotkania uczniów klas piątych  kl. 4b i 3b z policjantami dzielnicowymi: aspirantem sztabowym T. Buturlą młodszym aspirantem T. Pierzchałą. Tematem pogadanek była odpowiedzialność nieletnich za popełnienie czynów karalnych, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz zasady zachowania obowiązujące w szkole i poza nią. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie mają prawa i obowiązki, jak powinni się zachowywać, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo oraz kto ponosi konsekwencje za jego pełnienie.

          Prowadzący uświadomili uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, szkole czy na ulicy. Zawsze mogą liczyć na pomoc dorosłych i organizacji, które są do tego powołane. Przypomnieli też zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować zimą, w tym w czasie ferii zimowych i życzyli uczniom spokojnego wypoczynku.

          Koordynatorami spotkań policją były pedagog Magdalena Krzciuk - Gawrych oraz psycholog Agnieszka Zieziula.


          Drugoklasiści uczyli się udzielania pierwszej pomocy

          Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której znajomość technik udzielania pierwszej  pomocy oraz umiejętność szybkiego reagowania uratuje komuś życie. Nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci mogą być świadkami zdarzenia zagrażającego życiu. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak zachować się w takiej sytuacji.      

          30 stycznia 2020r. uczniowie klas drugich pod okiem szkolnej pielęgniarki p. J. Bedra uczyły się udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. W czasie spotkania dzieci uczyły się  prawidłowego wzywania pomocy przez telefon, sprawdzania oddechu, układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej, a także oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej. Uczniowie wszystko to ćwiczyli na fantomie Stefanku.         

          Spotkanie z p.pielęgniarką pomogło dzieciom oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać w nich od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym.


          Spotkanie klas młodszych z panią pielęgniarką

          Spotkanie klas młodszych z panią pielęgniarką - Obrazek 2Dnia 30 stycznia 2020 roku w naszej szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką. W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie klas młodszych. Pani pielęgniarka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła zagrożenia związane z przenoszeniem wirusów oraz wyjaśniła jak przeciwdziałać ich rozprzestrzenianiu się.

           


          Spotkanie klas starszych z panią pielęgniarką

          Spotkanie klas starszych z panią pielęgniarką - Obrazek 1Dnia 22 stycznia 2020 roku w naszej szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką, w którym uczestniczyli uczniowie klas starszych. Głównym tematem poruszanym podczas pogadanki był problem dojrzewania i związane z nim zmiany zachodzące w organizmie młodego człowieka. Pani pielęgniarka przedstawiła także sposoby, które pozwolą nam zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów w dużych skupiskach ludzkich.

           


          Podsumowanie akcji „Świąteczny dar do biblioteki szkolnej”

          Podsumowanie akcji „Świąteczny dar do biblioteki szkolnej” - Obrazek 1Już po raz trzeci biblioteka szkolna zorganizowała zbiórkę książek, aby wzbogacić szkolny księgozbiór. Uczniowie, jak i nauczyciele, przekazali swoje książki, aby dać szansę innym na zapoznanie się z ciekawymi utworami.

          Zbiórka trwała od 6 do 20 grudnia 2019 r. Łącznie zebrano  62 książki. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania za dary i chęć przydźwigania  wcale nie lekkich niektórych książek.  Wzbogaciliśmy  księgozbiór biblioteki szkolnej o tytuły poszukiwane i chętnie wypożyczane przez czytelnika: bajeczki , opowieści z serii  „Zaopiekuj się mną”, opowieści młodzieżowe, komiksy, książki naukowe. Niektóre już wzbudziły zainteresowanie, ponieważ w czasie wizyty w bibliotece szkolnej uczniowie podpatrywali  ich wprowadzanie.

          Darczyńcy otrzymali w ramach podziękowania własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

          Pamiętaj, że książka czytana żyje dłużej!

          Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

           


          Rekonstrukcja historyczna

           Rekonstrukcja historyczna - Obrazek 3W piątek 24. 01. 2020r. do naszej szkoły zawitała grupa artystyczna Rekonstrukto, aby przybliżyć uczniom klas czwartych i piątych staropolską rekonstrukcję szlacheckich obyczajów. Dwóch dziarskich Sarmatów w tradycyjnym stroju prezentowało uzbrojenie i metody walki. Nasi uczniowie mieli okazję zmierzyć się w pojedynku na szable i rapiery, poznać bogatą kolekcję rekwizytów. A przyłapana na czarach "dziewka" poddana została torturom na krześle inkwizycyjnym w procesie czarownic. Uczestnikom pokazu towarzyszył humor. Lekcja historii zakończyła się prezentacją monet i kolekcji broni z tego okresu.


          Dzień czapki

          Dzień czapki - Obrazek 522 stycznia cała szkoła zrobiła się kolorowa, a to za sprawą "dnia czapki", którą mieliśmy założyć w ramach
          Dnia Solidarności Klasowej organizowanego przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

          Jak miło, że potrafimy się dobrze bawić;)

          Samorząd Uczniowski

           


           Wizyta funkcjonariuszy policji

          Wizyta funkcjonariuszy policji - Obrazek 217 stycznia 2020r. klasy 4a i 4b odwiedziła policja. Funkcjonariusze prawa przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa w szkole, właściwego zachowania się na lekcjach i przerwach, a także konsekwencje niestosowania się do tych zasad. Policjanci przypomnieli wszystkim  również, że zbliżają się ferie zimowe i dobrze, by uczniowie, w odpowiedni sposób, korzystali z atrakcji czasu wolnego pod okiem rodziców i opiekunów.

           


          Apel wigilijny

          Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka. Wpatrujemy się w pierwszą gwiazdę na niebie, śpiewamy kolędy.
          Spotykając się w rodzinnym gronie, dzielimy sie opłatkiem, uśmiechamy do siebie, przebaczamy sobie wzajemnie.
          Szkoła, to także wielka rodzina, która jest złożona z dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi, a także uczniów. Cała społeczność szkolna spotyka się corocznie na uroczystym apelu bożonarodzeniowym, aby uczcić i przypomnieć sobie wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat, związane z przyjściem na świat Syna Bożego.
          W tym roku taka uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie - Borkach w dniu 18 grudnia 2019r. Wzięli w niej udział: pani Dyrektor Marzena Borkowska, pani Wicedyrektor Jolanta  Leonarska - Smolnik, pani Wicedyrektor Małgorzata Pyskło, wszyscy pracownicy pedagogiczni, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie oraz zaproszeni goście: Sekretarz Gminy - pan Mariusz Prusaczyk, Radni: pan Mieczysław Krukowski, pan Zbigniew Listwon, pan Andrzej Grzymała - Radny i Przewodniczący Rady Rodziców, Wiceprzewodniczący Rady Gminy - pan Mieczysław Szelkowski, pani Elżbieta Nakielska - Dyrektor Biblioteki Gminnej w Olszewie - Borkach, pani Sylwia Laska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olszewie - Borkach.
          Znakomity występ przygotowało ,,Kółko teatralne" prowadzone przez panią Elżbietę Polkowską. Należą do niego uczniowie klas: V c, VI a, VII b, VIII a, VIII b. Były to piękne, a jednocześnie śmieszne jasełka. Dzieci zwróciły na siebie uwagę ładną recytacją i pomysłowymi pięknymi strojami.
          Kolędy w przedstawieniu zaśpiewały uczennice z chóru szkolnego i uczniowie klas III. Dziewczynki grały także instrumentalne wersje kolęd. Scenariusz do jasełek przygotowała pani Elżbieta Polkowska, która czuwała nad przebiegiem całego apelu. W przygotowania włączył się także ksiądz Tomasz Czarnowski. Chór szkolny przygotował pan Mirosław Łyszkowski, a uczniów klas III panie: Katarzyna Kazanowska, Anna Grabowska i Iwona Szymaniewska. Natomiast dekoracje wykonali: pani Beata Bednarczyk i pan Sebastian Załęski.
          Po zakończonych występach uczniów głos zabrała pani Dyrektor Marzena Borkowska, która wraz z panem Sekretarzem Gminy - Mariuszem Prusaczykiem, wręczyła uczniom nagrody za udział w szkolnym konkursie ,,Najpiękniejsza bombka choinkowa". Zorganizowały go panie: Kinga Marczak, Iwona Perzan, Iwona Szymaniewska, które jednocześnie weszły w skład Komisji Konkursowej. Wyróżniono następujące osoby:
          Klasa:
          I a
          1. Małgorzata Jędrzejczyk
          2. Lena Zalewska

          I b
          1. Mateusz Grabowski
          2. Wiktoria Antoszewska

          II a
          1. Szymon Kiejna
          2. Aleksandra Nasiadka

          II c
          1. Weronika Gwiazda
          2. Natalia Rajkowska

          III a
          1. Emil Tomasz Wojtkowski
          2. Bartłomiej Miłek

          III b
          1. Lena Wołosz
          2. Szymon Piątek

          III c

          1. Konrad Witkowski
          2. Igor Konarzewski

           Następnie pani Elżbieta Nakielska - Dyrektor Biblioteki Gminnej w Olszewie - Borkach wręczyła uczniom nagrody za udział w konkursie ,,Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa". Nagrodzonych zostało 11 uczniów z naszej szkoły.
          Na koniec zabrała głos Pani Dyrektor Marzena Borkowska, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
                      Potem nauczyciele i uczniowie wzruszeni świąteczną atmosferą udali się do klas.


          Wycieczka klasy Vc do Białegostoku

          Wycieczka klasy Vc do Białegostoku - Obrazek 1W dniu 4 grudnia 2019r. klasa V c pojechała do Białegostoku, aby w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki obejrzeć spektakl pt. ,,Hobbit". Wyjazd zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska i Małgorzata Pyskło.

          Przedstawienie było wyjątkowym wydarzeniem. ,,Hobbit" to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Bezkompromisowa inscenizacja oparta była na wszystkich znanych postaciach z książki. Na scenie wystąpił prawie cały zespół Teatru Dramatycznego, wzmocniony tancerzami i akrobatami. Spektakl reżyserował Grzegorz Suski. Opracował on także choreografię i dobrał muzykę do przedstawienia.
          Do udziału w widowisku byli zapraszani widzowie. Stali się oni nie tylko świadkami wydarzeń na scenie, ale również czynnie biorącymi udział bohaterami opowieści.


          ZANIM PÓJDĘ DONIKĄD. PROFILALTYKA PROBLEMOWA UZALEŻNIEŃ

          ZANIM PÓJDĘ DONIKĄD. PROFILALTYKA PROBLEMOWA UZALEŻNIEŃ - Obrazek 217 grudnia 2019r podczas wywiadówki odbyło się szkolenie pod hasłem "ZANIM PÓJDĘ DONIKĄD. PROFILALTYKA PROBLEMOWA UZALEŻNIEŃ". Celem szkolenia było nabycie kompetetencji w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki problemowej związanej z uzależnieniami oraz wypracowanie strategii dotyczącej działań profilaktycznych i procedur reagowania w przypadku wystąpienia realnych zagrożeń uzależnieniami wśród młodzieży. Oprócz profilaktyki problemowej związanej z substancjami uzależniającymi poruszono również zagadnienia uzależnień behawioralnych związanych z nowymi technologiami tzw. e-uzależnień.

          W szkoleniu wzięli udział rodzice i grono pedagogiczne.


          Szkolny Klub Wolontariusza angażuje się w przedświąteczną pomoc

          Szkolny Klub Wolontariusza angażuje się w przedświąteczną pomoc - Obrazek 1W dniach 29 - 30 listopada 2019r. 33 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w “Świątecznej Zbiórce Żywności”. Organizatorem akcji jest od lat Fundacja Bank Żywności SOS. Szkolnym koordynatorem działań była p. B. Kobylińska. W sklepach Biedronka i Prim (w Olszewie–Borkach) wolontariusze zbierali od darczyńców produkty spożywcze i środki czystości. Mamy nadzieję, że dzięki temu święta będą piękniejsze.

          W dniach 9 - 19 grudnia 2019r. Wzięliśmy udział w akcji PACZKA DLA DZIECIACZKA. Zbieraliśmy w szkole słodycze, żeby przekazać je Placówce Pieczy Zastępczej “Korczakówka” w Ostrołęce.

          Nasi uczniowie jak zawsze chętnie dzielą sie z innymi. Tym razem także nie zawiedli. Dziękujemy za zaangażowanie i dobre serce.


          O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia podczas zajęć świetlicowych

          O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia podczas zajęć świetlicowych - Obrazek 1

           

          Dnia 18.12.2019r. podczas zajęć świetlicowych odwiedziła nas pani Regina Żebrowska- babcia Julii, uczennicy klasy I. Pani Regina opowiedziała dzieciom o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w jej rodzinnym domu. Dzieci miały również okazję wykonać ozdoby choinkowe pod opieką naszego gościa. 

           


          Dzień świątecznego stroju

          19 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny niezwykły dzień. Tym razem był to „Dzień świątecznego stroju”.
          Było kolorowo, śmiesznie i świątecznie.

          Samorząd Uczniowski życzy wszystkim Wesołych Świąt
          i Szczęśliwego Nowego Roku!

           


          Mikołajki

          Święty Mikołaju, prosimy Cię grzecznie,
          w dzień swojego święta
          bądź z nami koniecznie.
          My już od tak dawna
          na Ciebie czekamy,
          co dzień być grzecznymi
          zawsze się staramy.
          Kiedy jesteś z nami,
          to jest dzień wesoły,
          A więc nie omijaj
          nigdy naszej szkoły.

          I w tym roku Mikołaj odwiedził naszą szkołę i nie zapomniał o upominkach.

          Mikołaju, czekamy na Ciebie już za rok.


          Udział kl VIIb w akcji wpuszczania raków błotnych do Narwi

          W dniu 22.11.2019r uczniowie klasy VIIb wraz z paniami Anną Jędrzejewską i Elżbietą Polkowską wzięli czynny udział w akcji wprowadzania raków błotnych do Narwi, które powróciły do tej rzeki po 40 latach. Wyginęły one razem z innymi stworzeniami wodnymi z powodu awarii, jaka miała miejsce w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Łomży.
                   Raki zostały wpuszczone za pomostem, a także w obrębie kąpieliska. Było ich ponad 400. Inicjatorem akcji było Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki i pan poseł Arkadiusz Czartoryski, który przewodniczył całemu wydarzeniu i sam wpuścił do wód Narwi znaczną ilość raków.
                   Pan poseł Czartoryski powiedział zebranym dziennikarzom oraz naszej młodzieży z klasy VIIb, że raków błotnych nie można było wpuścić ot tak sobie. Najpierw potrzebna była zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Baczenie na całe przedsięwzięcie miały też Wody Polskie i Straż Rybacka.
                   Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i RDOŚ stwierdziły, że Narew jest na tyle czysta, że rak błotny powinien się w niej utrzymać.
                   Przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji byli również obecni tego dnia na ostrołęckiej plaży.
                   Na koniec młodzież zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z panem posłem Arkadiuszem Czartoryskim. 


          Próbny egzamin ósmoklasisty

          Uczniowie naszej szkoły w dniach 3 - 5 grudnia 2019 mieli okazję spróbować swoich sił, rozwiązując próbny egzamin przygotowany przez wydawnictwo "Operon". Ósmoklasiści zweryfikowali swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Była to też doskonała okazja, aby w praktyce zapoznać się z formą egzaminu i sposobem jego przeprowadzania. Wynik z egzaminu próbnego uczniowie poznają wkrótce. 


          Szkolny Klub Wolontariusza

          W dn. 29 -30 listopada 2019r. 33 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w “ Świątecznej Zbiórce Żywności”. Organizatorem akcji jest od lat Fundacja Bank Żywności SOS. Szkolnym koordynatorem działań była p. B. Kobylińska

          W sklepach Biedronka i Prim (w Olszewie – Borkach) wolontariusze zbierali od darczyńców produkty spożywcze i środki czystości.

          Mamy nadzieję, że dzięki temu święta będą piękniejsze.


          Klasa VIb w Multimedialnym Centrum Natura

          Dnia 27 listopada 2019 roku klasa VI b z wych. B. Kobylińską I p. M. Szymańską, odwiedziły Multimedialne Centrum Natura w Ostrołęce.

          Młodzież uczestniczyła tam w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu “Kurpiowski Trash Art” dofinansowanych ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

          Podczas zajęć uczniowie nauczyli się tkać gobeliny i wyplatać rózne ciekawe przedmioty z papierowej wikliny.

          Był to miło i twórczo spędzony czas.


          Andrzejkowy dar serca

          W czwartek 28.11.2019r. odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna, której celem była zbiórka pieniędzy na leczenie chorego ucznia naszej szkoły. Już od samego rana słodkie zapachy rozchodziły się po szkolnych korytarzach budynków B i D, bowiem uczniowie Samorządu Uczniowskiego z ogromnym zaangażowaniem  wcielili się w rolę sprzedawców cukierni i sprzedawali przepiękne, smakowite łakocia, przygotowane przez rodziców, a niektóre nawet przez  samych wychowanków. Było w czym wybierać. Uczniowie ustawiali się w długich kolejkach po wyśmienite muffinki, serniczki, napoleonki, pierniczki i wiele, wiele innych pyszności. Tego dnia żadna z okolicznych cukierni nie miała tylu różnorodnych wypieków i tylu kupujących.

          Po południu w budynku D od godziny 17.00 do 20.00 trwała dyskoteka szkolna, na której bawili się (jak widać na zamieszczonych zdjęciach) uczniowie klas VI - VIII. Dźwięki muzyki wprawiły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do wspólnej, zgodnej zabawy.

          Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim RODZICOM i UCZNIOM, którzy włączyli się do akcji pomocy i w przyniesione ciasta oraz w organizację tego dnia włożyli DAR SERCA.    


          Upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

          W  listopadzie 2018 roku w naszym kraju obchodziliśmy uroczyście setną  rocznicę odzyskania niepodległości. Podejmowano różne inicjatywy w celu uczczenia pamięci tych wydarzeń. Nasza społeczność postanowiła zrealizować projekt wykonania Księgi Niepodległości. Przedstawiciele klas oraz instytucji współpracujących ze Szkoła Podstawową oraz Gimnazjum w Olszewie – Borkach wykonali karty tematyczne. Efekt pracy możemy już oglądać w postaci pięknie wydanej i oprawionej „Kroniki Niepodległości” , dostępnej w bibliotece szkolnej w budynku B.

           


          Ślubowanie pierwszoklasistów

          22 listopada 2019 r. o godzinie 9.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

          Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Olszewo-Borki – pan Mariusz Prusaczyk, Kierownik Referatu Oświaty i Sportu - pani Ewa Milewska, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców – pani Anna Lenkiewicz, Skarbnik Rady Rodziców – pani Beata Drężewska,  proboszcz parafii Olszewo–Borki ks. Krzysztof Dylnicki, rodzice uczniów klas pierwszych, uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami.

          Wszystkich zebranych w sali gimnastycznej powitała dyrektor naszej szkoły pani Marzena Borkowska.

          Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli uroczystość wejściem na salę w rytm poloneza. Niezwykle podniosłym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów ślubowania odczytanego przez panią wicedyrektor Jolantę Leonarską- Smolnik. Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowadniali, że jest to niezwykłe wydarzenie w życiu każdego ucznia.

          Sekretarz  Gminy Olszewo-Borki pan Mariusz Prusaczyk, dyrektor naszej szkoły pani Marzena Borkowska i wicedyrektor szkoły pani Jolanta Leonarska–Smolnik wręczyli uczniom  pamiątkowe dyplomy. Dzieci otrzymały również czekolady ufundowane przez Radę Rodziców. Na zakończenie zostały zrobione zdjęcia.

          Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z uczniów.

          Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Małgorzaty Bogdanowskiej i p. Iwony Perzan.

          Po części artystycznej na uczniów klas pierwszych czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

           


          Wycieczka klas VII do Kazimierza

          W dniach 15- 16. 11.2019r. uczniowie kl. VII b i VII c pojechali na wycieczkę polonistyczno – historyczną do Kozłówki, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Czarnolasu.
                      Wyjazdowi towarzyszyła wspaniała rodzinna atmosfera oraz przepiękna słoneczna pogoda. Jak na tę porę roku było bardzo ciepło i przyjemnie.
                      Wycieczkę zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska i Małgorzata Pyskło, które dołożyły wszelkich starań, aby stała się ona atrakcyjna.
                      Pierwszego dnia młodzież zwiedziła Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wszyscy podziwiali cudowne wnętrza Pałacu, Kaplicę, Powozownię, rozległy park z Ptaszarnią. Uczestnicy wyjazdu nie omieszkali też wstąpić do Galerii Sztuki Socrealizmu, gdzie wiele ich dziwiło i zaskakiwało.
                      Potem uczniowie wraz z opiekunami udali się do Nałęczowa. W miasteczku tym obejrzeli Muzeum Bolesława Prusa, Muzeum Stefana Żeromskiego, mały zabytkowy kościółek. Dla relaksu spacerowali pięknym Parkiem Zdrojowym pełnym różnych atrakcji.
                      Na koniec dnia czekała na wszystkich smaczna obiadokolacja i zasłużony nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym ,,Pod Wianuszkami” w Kazimierzu Dolnym, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego spichlerza zbożowego.
                      Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z przewodnikiem i nieoczekiwanej niespodzianki. Otóż w pewnym momencie ,,Pod Wianuszki” zajechały wózki typu ,,Meleks”. Uczniowie pojechali nimi do Wąwozów Kazimierskich i na Cmentarz Żydowski. Uciesze nie było końca.
                      Następnie nastąpiło zwiedzanie przepięknego Kazimierza Dolnego – miasta artystów i malarzy. Młodzież zwiedziła: Zamek, Basztę, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami: Białą, pod świętymi Mikołajem i Krzysztofem, Kamienicę Celejowską, Kościół Farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, Kościół św. Anny, Kamienicę Gdańską, jatki koszerne, Łaźnię, Dzwonnicę, dawny spichlerz, dawny szpital przy kościele św. Anny oraz Przytułek Świętego Ducha, Klasztor O O Reformatorów i Sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Synagogę, Wzgórze Zamkowe, studnię miejską.
                      Dodatkową atrakcją była wspinaczka na Wzgórze Trzech Krzyży, skąd roztaczał się rozległy, piękny widok na cały Kazimierz Dolny.
                      Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Młodzież obejrzała dwór, kaplicę oraz miejsce w parku, gdzie ongiś przed wiekami rosła słynna lipa umieszczona w jednej z fraszek poety.
                      Z Czarnolasu VII klasiści udali się do domu. Wycieczkę należy zaliczyć do udanych.


          DZIEŃ PIŻAMY

          Dnia 25.11.2019 w naszej szkole w ramach konkursu na najbardziej solidarną klasę obchodziliśmy DZIEŃ PIŻAMY. Nietypowe stroje wprowadziły nas w dobry nastrój i zmieniły szkolną rzeczywistość. Na terenie naszej szkoły można było zobaczyć zabawne kapcie, bluzy, szlafroki, przytulanki, poduszeczki i piżamy kigurumi.

          SAMORZĄD UCZNIOWSKI serdecznie dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczniom.

           


          Akademia z okazji Święta Niepodległości

           „Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
          nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
          i nie ma prawa do przyszłości
          ."

             Te słowa Józefa Piłsudskiego przyświecały patriotycznej uroczystości, która odbyła się 13 listopada 2019r. w naszej szkole. Obecnością zaszczycili nas: wójt gminy Olszewo-Borki p. Aneta Katarzyna Larent, sekretarz gminy p. Mariusz Prusaczyk, przedstawiciele Rady Gminy i Urzędu Gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

             Obchody święta 11 Listopada są wyrazem naszego szacunku dla wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego, to nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie.

             Uroczysta akademia poświęcona była 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 7b wraz z młodszymi kolegami przybliżyli zgromadzonym na sali fakty z historii naszej ojczyzny oraz zarecytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło również patriotycznych pieśni. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Beaty Bednarczyk, p. Anny Jędrzejewskiej oraz p. Mirosława Łyszkowskiego.

             Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyły konkursy:
          konkurs plastyczny pod hasłem „Polska - moja ojczyzna” dla uczniów klas 1 – 3,
          konkurs plastyczny  pod hasłem „11 Listopada. Święto Niepodległości” dla uczniów klas  4 - 6,
          konkurs historyczny pt. „Droga do niepodległości"” dla uczniów klas 7 – 8.
          Podczas uroczystości laureatom oraz uczestnikom konkursów wręczone zostały nagrody i dyplomy.

           


          Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          W dniach 03 – 05.10.2019r. uczniowie kl. VIII a i VIII b pojechali na wycieczkę polonistyczno – historyczną w Góry Świętokrzyskie. Organizatorkami jej były panie: Elżbieta Polkowska, Jolanta Leonarska – Smolnik  i Monika Mroczkowska.
                      Głównymi celami wyjazdu było: wzbogacanie wiadomości o Kielecczyźnie poprzez zwiedzanie miejsc związanych z jej tradycją, kulturą, a także bogatą historią naszego narodu, poszerzanie wiedzy o życiu i twórczości znanych polskich pisarzy: Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza oraz poznanie wielu pięknych zakątków naszego kraju.
                      Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Była to podróż w XVII, XVIII i XIX w. pod czujnym okiem pani przewodnik zatrudnionej w tamtejszym muzeum. Młodzież dowiedziała się jak żyli ludzie w tamtych czasach, począwszy od bogatej szlachty, a skończywszy na biedocie mieszkającej w czworakach, lekarze, aptekarze, nauczyciele, rzemieślnicy, kupcy. Niespodziankom w czasie zwiedzania nie było końca, jednak najbardziej spodobał się wszystkim dwór i wyposażenie jego wnętrz, a także budynek szkoły.
                      W tym samym dniu nasi ósmoklasiści stali się neandertalczykami, zwiedzając cudowną Jaskinie Raj. Z zachwytem oglądali cuda stworzone przez naturę poprzez wiele wieków. Nie można było oderwać od nich oczu, dlatego z trudem powrócono do rzeczywistości.
                      Pod koniec dnia grupa udała się na nocleg i obiadokolacje do hotelu o wymownej nazwie ,,Baba Jaga”, w którym zakwaterowana była przez 3 dni.
                      Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Kielc. Uczniowie obejrzeli tam: Rezerwat Geologiczny, Kadzielnię, Park ze Źródełkiem Biruty, Pałac Biskupi, Katedrę, Grób Bartosza Głowackiego. Szczególny nacisk położony został na miejsca związane z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego, z jego ukochaną Kielecczyzną. Młodzież dowiedziała się, że elementy swojej biografii zawarł pisarz w słynnej powieści "Syzyfowe prace”. Opisał tam swoją naukę w kieleckim gimnazjum. W budynku tym mieści się obecnie zwiedzone przez naszych uczniów "Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Żeromskiego”. Marcin Borowicz, główny bohater "Syzyfowych prac”, to sam Stefan Żeromski.
                      Następnie młodzież udała się do Oblęgorka, by zwiedzić Muzeum Henryka Sienkiewicza. Piękne wnętrza, pamiątki po wielkim człowieku, który jako patriota pisał ,,Ku pokrzepieniu serc” przyciągały oczy. Uczniowie pogłębili wiedzę o pisarzu i jego dziełach. Dworek w Oblęgorku, to dar narodu polskiego dla Sienkiewicza w uznaniu jego zasług dla literatury polskiej. W drodze powrotnej grupa wstąpiła jeszcze do zabytkowego kościoła w Bodzentynie.
                      Trzeciego dnia młodzież zwiedziła Klasztor w Świętej Katarzynie i obejrzała zabytkową drewnianą kapliczkę Żeromskiego, którą opisał w ,,Syzyfowych pracach”. Odwiedziła też dwa groby: powstańca z 1863 roku i żołnierza z II wojny światowej.
                      Następnie uczniowie zdobyli Łysą Górę. Ten szczyt ma 594 m wysokości n.p m. Dawniej odbywały się tu słynne sabaty czarownic. Nas jednak interesował Święty Krzyż – Klasztor Ojców Oblatów z Relikwiami Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus.
                      Na szczycie góry uczniowie obejrzeli gołoborza. Następnie zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach. Ostatnim punktem programu był pobyt w Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Można tam było wejść na pokład okrętu wojennego i zabytkowego samolotu z okresu II wojny światowej.  To dla uczniów była wielka frajda.
                      W opinii młodzieży wycieczka była bardzo udana. Od kilkunastu lat żadna grupa z naszej szkoły nie wyruszała w tamte strony. 


          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej 

          Dnia 5 listopada 2019 r. uczniowie klasy 2a, 2b i 2c zostali włączeni do grona czytelników biblioteki  szkolnej. W kalendarzu dzień 5 listopada ustanowiono jako Światowy Dzień Postaci z Bajek. Jest  to dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W związku z tym  część artystyczna, którą przygotowali  członkowie z aktywu bibliotecznego z klasy 5a, 5b i 5c, nawiązywała treścią do znanych bajek – przedstawiono  inscenizację  pt. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

           Uczniowie po pomyślnym zaliczeniu zadań konkursowych, złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i o nie dbać, po czym zostali pasowani przez  dyrektora szkoły, p. Marzenę Borkowską oraz p. Jolantę Leonarską–Smolnik na czytelników  biblioteki. Na pamiątkę spotkania czytelnicy otrzymali zakładki do książki. I nadszedł czas na zapoznanie się ze zbiorami biblioteki szkolnej, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na  wypożyczenie książki.


          Konkurs Języka Angielskiego

           23.10.2019r.  odbył się konkurs z języka angielskiego. Organizatorem konkursu było Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W konkursie udział wzięło 11 uczniów z klas IV-VIII, którzy wyróżniali się rozległą wiedzą językową. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień uczniów jak również doskonalenie pracy szkoły w zakresie wspierania rozwoju uczniów szczególnie zdolnych.


          Konkurs na najbardziej solidarną klasę w szkole

          „Dzień kolorowej skarpetki” to pierwszy dzień konkursu na solidarność klasową, którego inicjatorem jest Samorząd Uczniowski. Każdy z uczniów miał za zadanie założyć kolorowe skarpetki oraz je wyeksponować. Każdej z klas przyznano punkty od 0 do 10 w zależności od ilości uczniów, którzy się przebrali. Konkurs będzie kontynuowany i każdego miesiąca ogłaszany będzie inny dzień.

          Miłej zabawy!!!

          Samorząd Uczniowski


          Spotkanie z wolontariuszem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kruszewie

          22.10.2019 r. o godz. 9.30 pierwszoklasiści spotkali się z wolontariuszem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kruszewie. Pan Bartosz Markiewicz zabrał ze sobą na spotkanie suczkę, która wabi się Onetka. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca wolontariusza, jak funkcjonuje schronisko i w jaki sposób można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. W schronisku obecnie mieszka ok. 500 zwierząt.

          Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przynieśli karmę i przekazali ją dla zwierząt ze schroniska.


          Konkurs Języka Polskiego

          W dniu 17.10.2019 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Języka Polskiego organizowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Tego dnia 27 uczniów zmagało się z trudnymi zadaniami, które łączył wspólny motyw przewodni "Miłość". Wyniki poznamy wkrótce. 

          Więcej zdjęć z konkursu do obejrzenia w galerii.


            Dzień Edukacji Narodowej

          W dniu 15 października 2019 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Serdeczne podziękowania za trud włożony w nauczanie i wychowanie oraz życzenia dalszych sukcesów i satysfakcji w pracy  zawodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie.

            Młodzież z klasy VIc   przygotowała część artystyczną. Uczniowie  pokazali rzeczywistość szkolną z przeszłości, współczesną i jaka będzie w przyszłości. Zaznaczyli, że jedno pozostaje niezmienne: w każdej szkole są nauczyciele i uczniowie. Całą uroczystość uświetnił występ chóru.

          Zapraszamy do galerii zdjęć


          Spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kołbą

          Dnia 17 października 2019 r. w naszej szkole na świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie autorskie uczniów klas 2a, 3b, 3c z pisarzem p. Zbigniewem Kołbą, autorem książki dla dzieci pt. „Znajdź mnie kiedyś i odwiedź”.

          Autor w sposób niezwykle ciekawy zachęcał naszych uczniów do częstego czytania książek, ukazując jednocześnie jak ważną pełni rolę w naszym życiu również zdrowy styl życia, który pozytywnie wpływa na organizm dziecka.

          Uczniowie mieli możliwość przeczytania na głos fragmentów książki pisarza i analizy jego tekstu.

          Spotkanie zakończyło się podziękowaniem ze strony uczniów i wręczeniem kwiatów. Była również możliwość zakupu książek oraz zdobycia autografu.


          Odetchnij! Czyste mazowieckie. 

          Co to jest powietrze? Ile kilogramów powietrza potrzebuje człowiek do oddychania? Co zanieczyszcza powietrze? Co to jest smog? Skąd się biorą kwaśne deszcze? – na takie pytania i wiele innych próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 3a i 4a naszej szkoły, którzy 9 października 2019r. wzięli udział w spotkaniu realizowanym w ramach edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste mazowieckie”, dofinansowanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewodę Mazowieckiego, Ministerstwo Środowiska oraz Inspekcję Ochrony Środowiska.

          Uczniowie poprzez zabawę, doświadczenia i quizy dowiedzieli się, co to jest smog, skąd się on bierze i dlaczego nam szkodzi. Wspólnie z prowadzącą poszukiwali sposobów zapobiegania zanieczyszczaniu powietrza, uzyskując tym samym tytuł pogromców smogu. Do rąk uczestników spotkania trafiły broszurki edukacyjne, mające na celu poszerzenie świadomości na temat sposobów przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza.

          „Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych realizowany na terenie województwa mazowieckiego. Kampania zwraca uwagę na dbałość o czyste powietrze przy jednoczesnym edukowaniu o emisji gazów i pyłów. Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.


           Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                   W dniu 4 października po raz czwarty w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji jest Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

                      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny.

          Nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Dzień ten idealnie wpasowuje się w tą konwencję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących matematyką i zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą w tym dniu dać przykład dzieciom - pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

                      Patrole Egzaminacyjne zaopatrzone były w losy i przepytywały starszych kolegów oraz dorosłych. Zadaniem egzaminowanych było wylosowanie zestawu składającego się         z pięciu przykładów i udzielenie odpowiedzi w ciągu 30 sekund. Osoba, która zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskała tytuł: Ekspert Tabliczki Mnożenia. Wiele emocji wywoływały egzaminy przeprowadzone przez Patrole Egzaminacyjne na ulicy, w Urzędzie Gminy, w Ośrodku Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodku Kultury oraz w osiedlowych sklepach.

                      Przygotowując się do ŚDTM uczniowie na zajęciach plastycznych  przygotowali prace, które zostały zaprezentowane w formie wystawy na korytarzach szkolnych.            

          Koordynatorami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia byli nauczyciele matematyki.

                      Znajomość tabliczki mnożenia to bardzo ważna umiejętność. Pamiętajcie o tym i nie ustawajcie w treningu! Powodzenia!

           

          Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii zdjęć.


          Dzień Chłopaka

          30 września to Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewcz eta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla wszystkich chłopców naszej szkoły słodkie niespodzianki i złożyły najpiękniejsze życzenia: samych pomyślnych w życiu wydarzeń, realizacji najskrytszych marzeń od całej żeńskiej społeczności.

          Zapraszamy do galerii.

           


          Dzień Głośnego Czytania       

          Ogólnopolski   Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony na dzień 29 września (dzień urodzin- Janiny Porazińskiej, polskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży).

           Celem  akcji jest promowanie głośnego czytania i słuchania. Święto kierowane jest  do dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, pamięć, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, wspólne przeżywanie przygód z bohaterami książek wpływa na rozwój emocjonalny.
            W naszej szkole akcja głośnego czytania trwała cały tydzień, czyli od 23 IX  do 30 IX. Czytali nauczyciele, czytały i dzieci, a wybierane utwory to nie tylko bajeczki czy opowiastki,  ale również lektury szkolne. Niektórych uczestników akcji udało się uchwycić  w kadrze. Dziękujemy uczestniczącym za udział w głośnym czytaniu.

           


          NARODOWE CZYTANIE

          W dniu 7 września 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszewi-Borkach odbyło się VIII Narodowe Czytanie. Tym razem czytane były nowele znanych polskich pisarzy. W czytaniu wzięli udział uczniowie klas V - VIII naszej szkoły wraz z nauczycielami języka polskiego oraz Pani Dyrektor Marzena Borkowska. Młodzież pięknie zaprezentowała się przezd zebraną publicznością i zaproszonumi gośćmi. W przeważającej mierze czytano fragmenty trzech nowel: "Katarynki" B. Prusa, "Dymu"  M. Konopnickiej i "Sachema" H. Sienkiewicza. 


          NOWY ROK SZKOLNY  W NASZEJ BIBLIOTECE 

          Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Wytężona praca w bibliotece szkolnej rozpoczęła się już w połowie sierpnia: trzeba było przygotować podręczniki szkolne. W tym roku przyjęliśmy nowe podręczniki dla klasy trzeciej i szóstej (ponad tysiąc książek), a w pierwszych dniach  września  zostały wypożyczone na rok szkolny 2019/ 2020.
          Dnia 12 września 2019 r. to dzień,  na który wielu uczniów nie mogło się doczekać. Już od rana padały pytania, czy  będzie można skorzystać z biblioteki.  Na przerwach pojawiało się wielu zainteresowanych wyborem książki do czytania. Niektórzy, po wypożyczeniu lektury, od razu przysiedliw czytelni  aby zacząć „zanurzyć się”  w świat ulubionych bohaterów.

          Dla naszych czytelników przygotowaliśmy wystawkę książkową z serii  ”Warto przeczytać”.  Początek roku szkolnego to dobry czas na książkęo szkole: książkę miłą, zabawną, która pozytywnie nastawi do rozpoczynającej się przygody z edukacją.  Zachęcamy uczniów kl. I –V do sięgnięcia po zaproponowane książki.


          2 września powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020

          I znów mamy wrzesień, a jeszcze nie tak dawno zebraliśmy się w tej sali, by podsumować pewien okres naszego życia, podziękować, pożegnać się z absolwentami… Dziś po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, wypoczęci i zrelaksowani rozpoczynamy nowy rok szkolny. Kolejny rok nauki i ciężkiej  pracy podczas zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Kolejny rok poznawania otaczającego nas świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi rozwoju.

           Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kinga Załęska powitała serdecznie przybyłych gości, panią wójt, rodziców, dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne, szczególnie koleżanki i kolegów, dla których to spotkanie było pierwszą uroczystością w naszej szkole.

          Zarówno grono pedagogicznego, jak i  Samorząd Uczniowski pracownicy szkoły oraz Pani Wójt podziękowali Pani Dyrektor Jolancie Rostkowskiej za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora szkoły.

          Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego skierowała do Pani Dyrektor Jolanty Rostkowskiej kilka ciepłych słów:Dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest. Dziękujemy za wyrozumiałość, jaką Pani Dyrektor wykazywała w stosunku do wszystkich, budowała Pani  zaufanie oraz wspólną płaszczyznę porozumienia, o którą tak trudno. Na zawsze już zostanie Pani  zapisana w naszych sercach jako wyrozumiały przyjaciel, mądry dyrektor  i wzór do naśladowania.

          Uczyniła Pani z naszej szkoły drugi dom – bezpieczny, ciepły, ale i wymagający. Każdego dnia podążaliśmy do niego z uśmiechem na twarzy, gotowi na nowe 

          Głos ucznia był u nas nie tylko słyszalny, ale wysłuchany – za to w sposób szczególny chciałabym Pani Dyrektor podziękować!”

          Podziękowania złożyliśmy również  Paniom Iwonie Białobrzewskiej oraz Monice Gruz za pracę na stanowisku wicedyrektora szkoły. 

          Powitaliśmy wspólnie Panią Dyrektor Marzenę Borkowską i życzyliśmy wielu sukcesów i wytrwałości.

          Nie zapomnieliśmy również o tragicznym wrześniu 1939r. O tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą. Wszystkich poległych i bohaterów w czasie II Wojny Światowej uczciliśmy minutą ciszy.

           Na koniec Pani Dyrektor Marzena Borkowska pasowała naszych pierwszoklasistów. To ważny moment w ich życiu, który zapamiętają na długo.

          W roku szkolnym 2019/2020 życzymy wszystkim nauczycielom wytrwałości i cierpliwości, a Wam drodzy uczniowie samych sukcesów.