• Różowe skrzyneczki

          • Samorząd Uczniowski informuje, że w naszej szkole pojawiły się 4 Różowe skrzyneczki wypełnione środkami higienicznymi dla dziewcząt. Jedna ze skrzyneczek znajdują się w budynku B, trzy w budynku D. Zostały zakupione z inicjatywy i funduszy SU.Różowa skrzyneczka jest inicjatywą, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w przestrzeni publicznej.Cieszymy się bardzo, że nasza placówka znalazła się na skrzyneczkowej mapie.Opiekę nad skrzyneczkami przejęły uczennice działające w Samorządzie Uczniowskim. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Jeśli chcesz wesprzeć akcję różowej skrzyneczki w naszej szkole, możesz przekazać środki higieniczne opiekunom SU lub po prostu umieścić je w skrzyneczkach.

          • Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych ENGLISH CHALLENGE

          • 25 marca 2024r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida odbył się etap finałowy konkursu języka angielskiego, który adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z Ostrołęki i okolicznych miejscowości. Udział w konkursie wzięli uczniowie z klasy 8b: Kurpiewska Milena, Ptak Olga i Zych Jan.

            Celem konkursu była popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych, odkrywanie ich uzdolnień i zainteresowań jak również przygotowanie do podjęcia nauki w szkołach wyższego szczebla poprzez wdrażanie do samokształcenia.

            Pytania konkursowe obejmowały zagadnienia sprawdzające znajomość i umiejętność posługiwania się podstawowym zasobem środków językowych oraz elementów kulturoznawczych znajdujące się w podstawie programowej dla uczniów klas ósmych.

            Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkoły ponadpodstawowej, zwiedzili jej budynek i obejrzeli prezentację promującą II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce.

          • Wielkanoc na Kurpiach


          • 21 marca 2024r. uczniowie klasy 3a z wychowawcą p. I. Białobrzewską i opiekunami p. A. Kryzą i p. M. Łępicką wzięli udział w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestnikom spotkania przybliżono zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, kultywowane w naszym regionie po dziś dzień. 
            Dzieci, z pomocą pań prowadzących, wykonały piękne, kolorowe palmy z bibuły, które zabrały ze sobą do domu. Następnie obejrzały wystawy stałe (Ostrołęka i Kurpie, Wycinanka kurpiowska, Rzeka Narew, Twórczość żołnierzy Powstania Listopadowego, Malarstwo Stanisława Skolimowskiego) i czasowe (Ukraina przed wiekami).
            W dobrych nastrojach i przy pięknej pogodzie poszukiwaliśmy oznak wiosny. Wróciliśmy do szkoły spacerem, pokonując 5,5 km! 

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był pełen kolorów, dobrej zabawy i pysznych słodkości. Tego dnia uczniowie ubrali się w zielonym kolorze i wzięli udział  w konkursie na wiosenne nakrycie głowy. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli skarpetki nie do pary. Samorząd Szkolny zorganizował kiermasz ciasta, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie uzbieraną kwotę, przeznaczą na działania samorządowe.

        • Pokaz historyczny Grupy Artystycznej „REKONSTRUKTO”
          • Pokaz historyczny Grupy Artystycznej „REKONSTRUKTO”

          •       15 marca w naszej szkole odbył się pokaz historyczny, który zaprezentowała Grupa Artystyczna „REKONSTRUKTO” . Uczniowie klas I-IV mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii przedstawiającej wybuch  II wojny światowej, działania Polaków w czasie  kampanii wrześniowej w 1939 roku i powstania Warszawskiego w 1944r.

                   Podczas pokazu artyści przybliżyli uczniom sytuację międzynarodową II Rzeczypospolitej, a także etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Nasi wychowankowie zapoznali się z polskim mundurem wojskowym, ekwipunkiem i  wyposażeniem żołnierzy używanym podczas kampanii wrześniowej. Poznali bezpieczne repliki broni, techniki działań wojskowych, zasady łączności i przekazywania rozkazów, zaopatrzenia żołnierzy na polach bitew. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała także musztrę, „łapanki” ludności cywilnej z udziałem publiczności oraz sprzęt bojowy. Pokaz dostarczył wszystkim oglądającym wielu niecodziennych wrażeń.

                  Największą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska przedmiotów o tematyce wojskowej. Prowadzący omówili również rolę kobiet w czasie wojny , które ryzykowały życiem, wynosząc rannych z pola bitwy. Na zakończenie chętni uczniowie, by pogłębić swoją wiedzę, mogli obejrzeć sprzęt,  przymierzyć mundur żołnierski, zadawać pytania prowadzącym. 

                   To wydarzenie było niezwykle interesującą wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i wyjątkowym sposobem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w pierwszych tygodniach wojny oraz piękną opowieścią o dążeniach niepodległościowych Polaków, bohaterów walczących o wolność ojczyzny.   

          • Warsztaty wiosenno – wielkanocne

          • W dniu 13 marca klasy 3b i 3c wzięły udział w wiosenno – wielkanocnych warsztatach plastycznych, zorganizowanych przez Multimedialne Centrum Natura w Ostrołęce. Uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne z materiałów recyklingowych, przedstawiające zajączki na łące. Chętne dzieci mogły także wykonać olbrzymi wiosenny plakat na agrowłókninie oraz wiosenne wachlarzyki. Dużą atrakcją było dla wszystkich oglądanie interaktywnej animacji „Ogród emocji”.

        • Klasa pierwsza
          • Klasa pierwsza

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej  Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach na rok szkolny 2024/2025 jest dostępna w sekretariacie oraz na tablicy ogłoszeń (budynek szkoły ul. Broniewskiego). 

          • Ogólnopolska kampania społeczna "Mała książka - Wielki człowiek"

          • W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Mała książka - Wielki człowiek w dniu 13 marca 2024r. pierwszoklasiści z naszej szkoły otrzymali wyprawki czytelnicze pt. "Wnuczka antykwariusza" autorstwa znanej i niezwykle cenionej Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak, sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Opowieść ta otworzy serca dzieci na dobro i piękno, wprowadzi je w świat niezwykłych historii rodzinnych, rozbudzi wrażliwość na drugiego człowieka i rozwinie pasję zgłębiania tajemnic świata. Dla rodziców przygotowano broszurkę pt. "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem" - poradnik mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Miłym akcentem wprowadzającym otrzymanie prezentów był występ uczennic z klasy 4C, które w humorystyczny sposób pokazały zalety obcowania z książką.

          • Warsztaty wiosenno – świąteczne

          • 7 marca 2024r. uczniowie klasy 3a z p. I. Białobrzewską i p. E. Zyśk wzięli udział w warsztatach wiosenno – świątecznych w Multicentrum Natura w Ostrołęce. W ramach zajęć każdy z uczestników ozdobił dwie wielkanocne babeczki i jedno ciastko w kształcie jajka zielonym lukrem, kolorowymi pisankami samodzielnie wykonanymi z masy cukrowej i marcepanowej. Następnie obejrzeli animację Ogród emocji.
            Pięknie wykonane babeczki dzieci zabrały ze sobą na świąteczny stół, a emocje, jakie towarzyszyły im podczas oglądania animacji, pozostaną z nimi na długo.
            Dziękujemy Rodzicom za wspaniały wyjazd z okazji Dnia Kobiet!

          • WYCIECZKA DO BIAŁEGOSTOKU I SUPRAŚLA

          • W dniu 23.02.2024r. uczniowie klas VII b i VII c pojechali na wycieczkę polonistyczno – historyczną do Białegostoku i Supraśla. Zorganizowały ją panie Elżbieta Polkowska i Beata Drozdowska. Najpierw w Białymstoku w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki młodzież obejrzała spektakl ,,Kopciuszek” oparty na motywach baśni Jacoba i Wilhelma Grimm w reżyserii Justyny Żar. Następnie w Supraślu uczniowie zwiedzili Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, poznając różne sposoby drukowania książek i czasopism oraz Monaster Męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, gdzie zapoznali się z wyglądem i historią dwóch świątyń prawosławnych (cerkwi).

                        Na koniec wszyscy uczestniczyli w zabawach i grach sprawnościowych na terenie Parku Trampolin Jumper w Białymstoku. Wycieczka była udana i bardzo się uczniom spodobała. W dobrych humorach wrócili do domu.

          • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          • „Odbiorą mi tylko życie”

            W kalendarzu polskich świąt od kilku lat ważne miejsce stanowi dzień 1 marca. To właśnie tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. 

            4 marca również w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość upamiętniająca Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W apelu wzięli udział uczniowie klas 5-8 oraz zaproszeni goście. Część artystyczna rozpoczęła się nagraniem wspomnienia Lidii Lwow- Eberle – Panny Wyklętej, sanitariuszki w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Wspominaliśmy też, że za walkę o wolną i niepodległą Polskę bohaterowie zapłacili najwyższą cenę - po strasznych torturach zostali zamordowani.

            Podczas apelu podsumowano V edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Czas Żołnierzy Wyklętych”. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu wręczył p. Janusz Kotowski dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

            Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Olszewo-Borki otrzymali również laureaci Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją". Konkurs swoim patronatem objęła Wójt Gminy  Pani Aneta Katarzyna Larent.

          • Spotkanie z ratownikiem

          • O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować,  dlatego 28 lutego 2024r. dla uczniów klas IV zostało zorganizowane spotkanie z ratownikiem medycznym. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

            Czas spędzony z ratownikiem medycznym być może przyczyni się do uratowania komuś życia w przyszłości. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw.

            Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące m.in.  zachowania podczas skaleczeń, oparzeń.

            Bardzo dziękujemy Panu Jackowi Kowalskiemu - ratownikowi medycznemu za spotkanie. 

          • Lekcja w kinie

          • 29 lutego 2024r. uczniowie  klas 2abc, 3abc wraz z wychowawcami i opiekunami udali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury na Lekcję w kinie, zorganizowaną przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie.

            W pierwszej części dzieci wzięły udział w warsztatach pod hasłem: Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu i dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy, zobaczyły, jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym, odkryły, kto użycza głosu znanym postaciom z filmów, przekonały się, czym są kłapy, wzięły udział w zagadkach dubbingowych, dotyczących ich ulubionych filmów oraz wykonały razem z aktorem ćwiczenia na dykcję.

            W drugiej części wszyscy uczestnicy obejrzeli film pt. „Po prostu super”, barwną opowieść z wartką akcją, która pokazała, że nie trzeba być super, by być dobrym, pomocnym i wartościowym dzieckiem.

          • Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej p.n. „Młodzież zapobiega pożarom”

          • W dniu 27 lutego 2024r. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej p.n. „Młodzież zapobiega pożarom”. Przewodniczącym Komisji Konkursowej był pan Dariusz Kossakowski – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych.

            W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przystani, Szkoły Podstawowej w Antoniach i Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach. Naszą szkołę reprezentowało 2 uczniów z  klasy 8B – opiekun pan Dariusz Drozdowski.

            Wyniki konkursu prezentują się następująco:

            1. Przemysław Orzoł – SP Antonie I miejsce
            2. Stanisław Muszyński – SP Olszewo-Borki  – II miejsce
            3. Kornel Skorubski – SP Antonie – III miejsce
            4. Bartosz Struniewski – SP Olszewo-Borki - IV miejsce
            5. Jakub Chełstowski – SP Przystań – udział
            6. Aleksander Kłos – SP Przystań – udział

                   Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Gmina Olszewo-Borki. Dodatkowo za zajęcie I i II miejsca Wójt Gminy Pani Aneta Katarzyna Larent ufundowała nagrodę pieniężną w wysokości 300 złotych.

          • V Edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego "Czas Żołnierzy Wyklętych"

          • 14 lutego 2024 roku odbyła się w naszej szkole V Edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego "Czas Żołnierzy Wyklętych". W konkursie wzięli udział uczniowie z trzech szkół z gminy Olszewo-Borki.

            Wśród zwycięzców znaleźli się:

            I miejsce - Błażej Karczewski S.P. w Grabówku

            I miejsce ex aequo - Jakub Chełstowski S.P. w Przystani

            II miejsce - Julian Bączek S.P. w Przystani

            III miejsce Cezary Żebrowski S.P. w Olszewie - Borkach.

            Rozdanie nagród odbędzie się na uroczystym apelu  w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" , który zorganizowany zostanie w naszej szkole, dnia 4 marca 2024r.

            Gratulacje i podziękowania dla uczestników i ich opiekunów.

          • X edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej „Valentine Song”

          • 13 lutego 2024r. uczennice klas 7 - Klaudia Bednarczyk (kl.7a) i Antonina Wilczewska (kl.7b) wzięły udział w X edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej „Valentine Song” zorganizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.

            Do zmagań wokalno-językowych przystąpili uczniowie klas 6-8 z powiatu ostrołęckiego. Komisja doceniła repertuar, poprawność językową, wymowę, interpretację, walory głosowe, muzykalność a także poczucie rytmu i ogólny wyraz artystyczny wszystkich uczestników konkursu. W ręce uczennicy naszej szkoły - Klaudii Bednarczyk trafiła wartościowa nagroda za zajęcie 3 miejsca.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.