Projekty realizowane w naszej Szkole.

Bezpieczne wakacje

Pomagamy Świętemu MIkołajowi

Wspieramy akcję Góra Grosza

Wtorek 21.11.2017

Witamy na stronie internetowej

Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach

• W dniu 25 października 2017r. odbyła się wycieczka polonistyczno-historyczna do Łodzi. Uczesrniczyli w niej uczniowie klas VII z naszej szkoły. Wyjazd zorganizowały panie: Elżbieta Polkowska, Jolanta Leonarska-Smolnik, Beata Drozdowska i Bożena Kobylińska. Uczestnicy wycieczki zwiedzili: Muzeum Kinomatografii, Muzeum Włókiennictwa, Manufaktury, Pałac Izreala Poznańskiego, a w nim wystawy dotyczące życia i twórczości W. Reymonta, J. Tuwima, A. Rubinsteina. Uczniowie poszerzyli wiadomości o: Łodzi jako jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast na ziemiach polskich XIXw., warunkach życia robotników i sytuacji materialnej fabrykantów w XIXw., manufakturze i fabryce - ich rozwoju, różnicach i podobieństwach. Obejrzeli zabytkowe pałace i kamienice skupione przy głównej najpiękniejszej arterii miasta - ulicy Piotrowskiej. Mieli możliwość zobaczenia maszyy parowej. Obserwowali także jej pracę. Poznali biografię znanych łódzkich przemysłowców, którzy przyczynili się do rozwoju miasta - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera, Ludwika Grohmana. Poszerzyli również wiedzę o życiu i twórczości J. Tuwima, który urodził się i mieszkał w Łodzi, a także zdobyli dodatkowe ważne informacje o W. Reymoncie i jego utworze "Ziemia obiecana", której akacja dzieje się w tym mieście. Informacje zdobyte na wycieczce uczniowie wykorzystają na lekcjach języka polskiego i historii.

• W przyszłym roku minie 100 lat od odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody tej rocznicy zainaugurowaliśmy w naszej szkole 08.11.2017 roku uroczystym apelem z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Przez zawiłe losy historii naszego państwa i narodu prowadzili nas uczniowie klasy VII B, którzy przedstawili opowieść o zaborach i walczących z rusyfikacją i germanizacją Polakach oraz o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

Uczennice klasy VIIa i VIIc ubarwiły przedstawienie pięknymi, patriotycznymi pieśniami.

• Wielce Szanowni Państwo,

20 listopada, już po raz czwarty, będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku.

Tegoroczne, centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbędą się w Pile, która zwyciężyła w konkursie na miasto gospodarza. To stamtąd będę gorąco zachęcał do uważnego przyjrzenia się temu, w jaki sposób realizujemy prawa dziecka – do swoistego rachunku sumienia. Pamiętajmy, że prawa dziecka nie stoją w sprzeczności z prawami dorosłych i w żaden sposób ich nie ograniczają.

Ukonstytuowanie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka miało przypomnieć o szczególnej roli Polski – inicjatora jej uchwalenia – w tworzeniu światowego systemu ochrony najmłodszych. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle mówić będziemy o prawach dziecka, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

Debata na temat ochrony praw dziecka bardzo często toczy się głównie w kontekście przemocy – szczególnie tej w wychowaniu. Świadomość społeczna w zakresie szkodliwość jej stosowania z roku na rok wzrasta, a nowelizacje prawa w tym zakresie coraz lepiej chronią zdrowie i życie najmłodszych. Nie wyczerpuje to jednak całości zagadnienia – każde dziecko ma również wiele innych praw, m.in. nauki i rozwoju, czy odpoc

• Dnia 31 października 2017 r. uczniowie klasy 2a i klasy 2b zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej. Z częścią artystyczną dla nich wystąpili uczniowie z aktywu bibliotecznego klasy 6a i klasy 7b, prezentując inscenizację bajki pt. „Baśniowy ambaras”. Uczniowie po pomyślnym zaliczeniu zadań konkursowych, złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i o nie dbać, a na pamiątkę otrzymali zakładki do książek. I wreszcie przyszedł czas na zapoznanie się ze zbiorami biblioteki szkolnej, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.

• W dniach 24 i 27 października 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów kl. I-III z panią dietetyk Mirosławą Nawłoką.

Pani dietetyk szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m. in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Uświadomiła dzieciom, że nauka to naprawdę ciężka praca, a sprawne funkcjonowanie dziecka w szkole, pod względem intelektualnym i fizycznym,
    w dużej mierze zależy od właściwego odżywiania. Niedobory składników odżywczych mogą być powodem kłopotów szkolnych i zdrowotnych. Nadmierne kilogramy mają szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży – przyczyniają się do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu.

• Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Olszewie-Borkach
    ul. Broniewskiego 17